Romské i neromské děti vyrazily na tábor Klubu hurá kamarád
26. 7. 2004 -, Econnect / Klub hurá kamarád
V pořadí již třetí dětský mezinárodní tábor pro romské i neromské děti a děti zahraničních účastníků mezinárodní letní školy hlasu, kterou již mnoho let pořádá Ida Kelarová, připravilo pardubické občanské sdružení Klub hurá kamarád, jež se věnuje práci s dětmi a mládeží v obtížných životních situacích. Pobyt na tomto táboře, který probíhá na hradě Svojanov od soboty 24. července do středy 4. srpna, je zaměřen především na umělecké aktivity.
Děti stráví většinu času pod dohledem odborných lektorů na výtvarných, hlasových a pohybových dílnách. Společně se zpěvačkou Idou Kelarovou a studenty mezinárodní letní školy hlasu budou během pobytu pracovat na přípravě závěrečného koncertu festivalu romské hudby Gypsy Celebration, který se bude konat od pátku 30. července do neděle 1. srpna v prostorách hradu Svojanov. V první polovině tábora děti absolvují denně dvě až tři dílny zaměřené na výrobu a výzdobu jednoduchých hudebních nástrojů. Další workshopy budou orientovány na tanec, zpěv a výtvarné aktivity, jako je například batikování, malba, výroba předmětů z kůže, korálků a přírodních materiálů.
Na podporu tohoto tábora připravila Ida Kelarová společně se svou skupinou Romano Rat a pěveckým sborem Apsora, který je složen ze studentů hlasových dílen, sérii benefičních koncertů po České a Slovenské republice. Kromě výtěžku z těchto vystoupení podpořilo tábor symbolickou finanční částkou také ministerstvo kultury. Pokud by se našli zájemci, kteří by tábor rádi podpořili, mohou zaslat svůj příspěvek na konto vedené u České spořitelny Pardubice, číslo účtu 120 358 4389/0800, variabilní symbol 192.
Občanské sdružení Klub hurá kamarád na tomto projektu spolupracuje s občanským sdružením MIRET (Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvorby) a Idou Kelarovou, zpevačkou a pedagožkou romského původu, která již mnoho let pořádá hlasové dílny hojně navštěvované lidmi z celého světa. Spolu se svou romskou skupinou Romano Rat se zúčastnila mnoha etnických a mezinárodních hudebních festivalů, jako byl například prestižní WOMAD ve Španělsku. Působila ve Velké Británii, Francii, Dánsku, Norsku, koncertovala rovněž v USA či Mongolsku. V České republice, kam se po 15 letech vrátila, se rozhodla hledat etnickou kulturu naší země, pracovat s ní a přiblížit ji ostatním. Zaměřuje se na romskou kulturu, která je jí vlastní, spolupracuje s umělci z jiných zemí a národností a svou hudbou bourá předsudky v přístupu k Romům. Ida Kelarová má na svém kontě několik alb, dokumentárních filmů o hlasových dílnách, které pravidelně pořádá nejen u nás, ale i v zahraničí.