Aktivisté vyzývají k hladovce na podporu barmských disidentů
3. 9. 2007 -, Econnect/Burma Center Prague
-foto-
Dne 15. srpna barmská vojenská vláda bez varování zvýšila cenu benzínu na pětinásobek. Výsledkem bylo zhroucení veřejného života - taxíky a autobusy nejely a výroba elektřiny soukromými generátory se zastavila. Několik set lidí vyšlo protestovat do ulic. Vláda reagovala tvrdě, zatkla více než stovku nenásilných demonstrantů a umístila na strategických místech jednotky armády.
Reakce světa zatím není jednotná - některé státy jako Německo se rozhodly mlčet, jiné jako Spojené státy, Velká Britanie a Česká republika ostře odsoudily zásah barmské vlády proti vlastním lidem. Pozorovatelé upozorňují na to, že mohla by nastat situace podobně jako v roce 1988, když armáda krvavě potlačila mírové protesty a zabila několik tisíc demonstrantů.
Osmnáct disidentů v barmských věznicích před několika dní záčalo držet hladovku. Jako symbol podpory Barmské exilové skupiny spolu byla připravena celosvětová akce solidarity v úterý 4. září 2007. Barmská komunita v České republice a členové Barmského centra Praha se připojí k této akci, při které budou držet symbolickou dvacetičtyřhodinovou hladovku.
"Všichni čeští sympatizanti barmského demokratického hnutí jsou vítáni, aby se připojili k dvacetičtyřhodinové hladovce v úterý," říka Sabe Soe z Barmského centra. Zájemci, kteří chtějí navíc vyjádřit podporu lidem v Barmě, mohou zaslat mail Barmskému centru Praha na: info@burma-center.org.
Barma, stát v jihovýchodní Asii, oficiální název „Svaz Myanma“, se často objevuje v hledáčku zpravodajství kvůli své vládě, která je jedním z nejtvrdších vojenských režimů na světě. V posledních měsících se situace Barmy podstatně zhoršila. Některé západní země, mezi nimi i Česká republika, usilují o to, aby mezinárodní společenství důkladněji reagovala na současnou situaci v Barmě. Barmská komunita v České republice spolu s českými a mezinárodními podporovateli Barmy v roce 2006 založila nevládní a neziskovou organizaci Burma Center Prague.