ČEZ chce v Prunéřově spalovat uhlí neekologicky i neekonomicky
1. 10. 2008 -, Econnect/EPS
Skupina ČEZ hodlá při "komplexní obnově" největší hnědouhelné elektrárny Prunéřov II použít technologii s nedostatečnou účinností přeměny uhlí na energii. Upozornili na to právníci programu GARDE ze sdružení EPS vprocesu hodnocení vlivů elektrárny na životní prostředí. Jejich argumentům dává Ministerstvo životního prostředí zapravdu.
Skupina ČEZ plánuje rekonstrukci své největší hnědouhelné elektrárny v ČR Prunéřov II. Prosazuje přitom technologii, která nesplňuje parametry tzv. nejlepších dostupných technik. Elektrárna má mít čistou energetickou
účinnost pouze 38 %, podle zákona o integrované prevenci a předpisů EU by však její účinnost měla dosahovat 42 -- 45 %. Z odborných studií vyplývá, že každé jedno procento získané na účinnosti redukuje emise skleníkových plynů zhruba o 2 -- 3 % a samozřejmě také adekvátně snižuje spotřebu uhlí. ČEZ by přitom zřejmě neměl mít vážný problém naplnit v Prunéřově požadavky zákona, když v hnědouhelné elektrárně v Ledvicích plánuje účinnost přes 42,5 %.
Právníci GARDE ze sdružení EPS (GARDE -- EPS) upozornili na tento problém v průběhu procesu hodnocení vlivů na životní prostředí. I přesto, že Ministerstvo životního prostředí dalo jejich argumentům zapravdu, právník Jiří Nezhyba
upozorňuje: "Riziko, že ČEZ prosadí nedostatečně efektivní a tedy neekologický provoz elektrárny Prunéřov II, je vysoké. Jasně jsme se o tom přesvědčili u modernizace elektrárny v Tušimicích."
Při modernizaci stávajícího zařízení jsou zákonná kritéria pro nejlepší dostupné techniky (BAT) výrazně mírnější, než v případě instalace nových zařízení, kde je nutné dosáhnout účinnosti 42 -- 45 %. V Tušimicích, v roce 2006, ČEZ pod názvem "komplexní obnova" prosadil úplnou výměnu těch nejzásadnějších technologií, bez nichž elektrárna není elektrárnou. Z pohledu zákona o integrované prevenci tak ČEZ vlastně nainstaloval nová spalovací zařízení. Přesto se tehdy státní orgány spokojily s tvrzením ČEZu, že elektrárnu pouze rekonstruuje, umožnily mu obejít zákonné požadavky a povolily účinnost 37,5 %. ČEZ ve svém nynějším projektu "komplexní obnovy" v Prunéřově, stejně jako v Tušimicích, plánuje výměnu klíčových částí elektrárny a předpokládá účinnost pouze 38 %.
Úspory v oblasti energetiky se konečně stávají diskutovaným tématem. Sám ČEZ na veřejnosti deklaruje svůj pozitivní vztah k ochraně životního prostředí, k udržitelnému rozvoji a hlásí se ke konceptu společenské odpovědnosti. Právník Jiří Nezhyba k tomu dodává: "Myslí ČEZ své proklamace o společenské odpovědnosti a snižování emisí CO2 vážně? Zatím to tak nevypadá. ČEZem prosazovaná nízká účinnost elektrárny v Prunéřově by totiž ve výsledku znamenala zbytečné plýtvání milióny tun uhlí. A k tomu připočtěme stejně zbytečně zvýšené emise skleníkových plynů, kterými by ČEZ dále přispíval ke globálním změnám klimatu."