Kříž smíření česko-německých vztahů
2. 4. 2002 -, Econnect
V Teplicích nad Metují by měl být do konce léta 2002 postaven Kříž smíření. Bude stát na Bukové hoře, na místě, kde se 30. června 1945 odehrála jedna z nejkrvavějších scén poválečného odsunu Němců. Bylo při něm postříleno 23 starců, žen a dětí. Celkem bylo z Broumovska a Teplicka vyhnáno 22 tisíc lidí. Při počátečním divokém odsunu zemřelo 97 Němců, dalších 112 lidí zemřelo při "transportu starců".
Popisované tragické události, ale stejně tak i osud všech obětí staletých násilných sporů mezi Čechy a Němci na Broumovsku inspirovaly lidi, kteří již dříve rozvíjeli na Broumovsku komunitní projekty péče o krajinu a historické dědictví, k nápadu postavit na místě poslední tragédie symbolický smírčí památník. Ten dostal brzy název Kříž smíření, neboť kamenné smírčí kříže bývaly symbolem ukončení násilí a sporů, ale hlavně návratu k normálním vztahům.
Na iniciativě se podílí město Teplice nad Metují, občanské sdružení TUŽ se, Broumovsko! a INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Jejich cílem je postavit v krajině umělecké dílo, které by podnítilo obyvatele Broumovska i potomky sudetských Němců k novým pohledům a postojům ve vzájemných vztazích. Organizátoři chtějí podnítit společenskou diskusi, podpořit spolupráci s německými krajany a oživit myšlenku tolerance a vyrovnání se s minulostí.
Kříž smíření vytváří sochař a kameník Petr Honzátko, který mimo jiné opravil na Broumovsku kolem dvaceti barokních křížů a vytvořil také nový monument - Bránu času v Křinicích u Broumova. Památník se bude skládat ze tří částí. Přímo na místě tragédie v malém lesním lomu bude stát stéla připomínající kříž a květinu. Druhou součástí Kříže smíření bude 23 kamenů symbolizujících stejný počet obětí. Tyto kameny budou lemovat cestu spojující stélu s třetí součástí památníku - se sochou. Socha bude vytvořena ze dvou čtyřmetrových obelisků, které budou vytvářet v místě dotyku štěrbinu ve tvaru lidské postavy v lidské velikosti.
Součástí projektu je také vydání brožury, jež by měla obsahovat místní historické texty, příspěvky o česko-německých vztazích a sudetské otázce, reakce a úvahy občanů na záměr výstavby Kříže smíření i úvahy na téma smíření a tolerance na prahu nového věku.
Iniciátoři projektu předpokládají, že památník bude dokončen v srpnu tohoto roku. Slavnostní odhalení plánují na neděli 15. září u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví.
Michaela Klečková, Econnect
Projekt můžete podpořit finančním příspěvkem:
Název účtu: INEXSDA-Kříž smíření, číslo účtu: 731042001/2400, var. symbol 9, konst. symbol 0558. Permanentní výpis najdete na http://www.ebanka.cz/tran_uct/731042001.html.
Chcete-li pomoci jako dobrovolník, kontaktujte INEX.
O partnerech projektu:
TUŽ se, Broumovsko! je regionální pobočkou Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ). K programové náplni sdružení patří péče o krajinu a kulturní dědictví, obnova venkova i obecní pospolitosti, ekologická výchova a komunální rozvoj. Pořádají řadu seminářů, workshopů, literární večery, benefiční akce apod. Více na www.centrumbroumov.cz
INEX - Sdružení dobrovolných aktivit je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v péči o krajinu, kulturní dědictví, sociálních a kulturních projektech. Již po tři roky v rámci společného programu Oživení Broumovska uskutečňuje dobrovolnické projekty prospívající krajině i oživení místní komunity.
Město Teplice nad Metují má 1 820 obyvatel a leží na horním toku Metuje v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Je neodmyslitelně spjato s Národní přírodní rezervací Adršpašsko-teplické skály, bohatou a krásnou chráněnou přírodou. Dík tomuto přírodnímu unikátu se stalo významnou turistickou lokalitou východních Čech.