Zmizelé Sudety citlivým okem hledačů proměny
20. 2. 2004 -, Zmizelé Sudety
Odsun sudetských Němců z česko-německého pohraničí znamenal radikální řez, který je dodnes patrný v pohraniční krajině. Jenže cosi tu po sudetských Němcích zůstalo, cosi, co odsunout nelze - krajina. Putovní fotografická výstava Zmizelé Sudety hledá stopy, které jsou v pohraniční dodnes více či méně patrné. Její nynější zastávka je až do 27. února v Liberci, v dubnu navštíví Pardubice a v květnu pak Prahu.Výstava vedle sebe staví dvojice fotografií Sudety zmizelé a Sudety současné. Myšlenkou autorů není jen snaha najít stopy zmizelého života vybízí i k zamyšlení nad „krajinou budoucí“. Cesty, které nikam nevedou, ovocné stromy, které rostou jen tak, zarostlé zbytky domů současně otvírají otázku - jak jsme se dokázali postarat o opuštěný prostor a jak se obecně chováme k opuštěné krajině.
„Můžeme si tu "ohmatat", jak bude za padesát či šedesát let vypadat krajina, kterou dnes opouštíme my, byť ze zcela jiných důvodů. A je dobré dodat, že to není vždycky jen smutný pohled. Zároveň je srovnání zajímavým studijním materiálem pro pozorování přeměn kulturní krajiny." vysvětluje autor projektu, fotografií i textů - Petr Mikšíček.
Výstava Zmizelé Sudety je koncipována jako výstava putovní. Od svého pražského zahájení v roce 2002 již navštívila Drážďany, Chomutov, Pec pod Sněžkou, Mnichov. Současná prezentace probíhá v rámci únorové kampaně 30 dní pro neziskový sektor v nové Státní vědecké knihovně v Liberci, kde je k vidění až do 27. února. Na další cestu se vydá do Lipska, kde se vernisáž uskuteční 3. 3. 2004 v rámci Knižního veletrhu.
U příležitosti zahájení výstavy proběhl seminář
Dne 4. 2. 2004 se konal v liberecké knihovně úvodní seminář a vernisáž výstavy. Debata se točila kolem konkrétních podnětů plynoucích z výstavy, tak z podnětů pro výstavu samotnou. Hovořilo se také o obecnějších trendech v managemetu krajiny, o hledání pout k našemu životnímu prostředí, charakteristikách sudetské krajiny, konkrétních způsobech obnovy "paměti krajiny" a také o geniu loci Sudet.
V rámci diskuze hovořil Mgr. Bohuslav Blažek, Oldřich Čepelka, Tomáš Feřtek a Petr Mikšíček. Z publika svými vstupy, přípomínkami i dotazy hovořilo mnoho hostů. Krásný byl příspěvek pana Konvalinky o dvojím odsunu a současnosti. Představitelé zdejších univerzit navrhli rozvoj koncepce výstavy.