Egyptský bloger a aktivista zadržen kvůli demonstraci za občanská práva
12. 5. 2006 -, Econnect
-Rozhovor BBC s manzelkou Alaa Manal-
“Tato nová zatčení znamenají, že prezident Mubárak usiluje umlčet jakoukoliv nenásilnou opozici,“ řekl Joe Stork, zástupce ředitele pobočky Human Rights Watch (HRW) pro Střední Východ a Severní Afriku. Podle HRW policie zadržela v uplynulých dvou týdnech více než sto aktivistů, přičemž je mezi nimi dalších šest blogerů.
Shromáždění se konalo před budovou soudu v Káhiře a jeho účastníci požadovali větší nezávislost egyptského soudnictví a propuštění již dříve zadržených demonstrantů. Policie shromáždění obklíčila, vybrané aktivisty zbila a zadržela. Tři aktivisty policie nakonec propustila, ostatní včetně Alaa Ahmeda Seif al-Islama byli zadrženi nejméně na 15 dní.
Alaa je softwarový odborník a občanský aktivista, který bojuje za svobodu projevu a lidská práva. Dva týdny před svým zatčení Alaa svolal shromáždění na podporu solidarity s egyptskými křesťany, jejichž tři kostely se o Velikonocích staly terčem útoku neznámých pachatelů. Kromě toho je průkopník blogování ve své zemi a provozuje webové stránky www.manalaa.net, které umožňují ostatním internetovým aktivistům vyjádřit jejich občanské postoje.
Demonstrace byla svolána v reakci na protestní shromáždění na konci dubna, kde policie zatkla desítky aktivistů. Podle HRW účastníci dubnových demonstrací vylepovali plakáty a rozdávali letáky proti prodloužení výjimečného stavu o další dva roky. Zákony legalizující vyjímečný stav platí již od roku 1981, kdy nastoupil do úřadu prezidenta Husní Mubárak. Ostatní aktivisté se sešli na podporu soudců, kteří vedou kampaň za větší nezávislost egyptského soudnictví.
Podle prohlášení na webu aktivistů začali aktivisté zadržení na dubnových demonstracích držet hladovku na protest proti podmínkám ve vězení, kde je s nimi špatně zacházeno a je jim vyhrožováno mučením. „Všichni aktivisté zadržení během uplynulých dvou týdnů by měli být okamžitě propuštěni. Egyptská vláda je zodpovědná za jejich bezpečnost podle mezinárodních zákonů,“ prohlásil Joe Stork z HRW. Propuštění Alaa a ostatních aktivistů žádá kromě HRW také organizace Reportéři bez hranic.