Rorýs obecný: Jsem chráněný a do bytu nepatřím!
22. 7. 2004 - PRAHA [Econnect / ČSOP]
-foto-
Mláďata rorýse obecného často potřebují pomoc člověka. Nalezené mládě ale potřebuje péči a jeho záchrana není jednoduchá, varuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). "Pro takové jedince platí jediné – vzít a odnést do nejbližší stanice pro handicapované divoce žijící živočichy. Do bytu rozhodně nepatří. Jde o chráněného ptáka a k jeho držení potřebujete povolení," říká zástupkyně ČSOP Marcela Mikesková.
Jen v pražské záchranné stanici pro handicapované živočichy našlo minulý týden azyl 25 rorýsů. Na svobodě je už 12 z nich a 9 se zatím zotavuje. "Zbývající uhynuli, protože už byli příliš vyhladovělí a vysíleni. Za loňský rok bylo v našich stanicích ošetřeno 402 rorýsů. Více než polovina se vrátila do volné přírody," upřesňuje Marcela Mikesková.
V čem spočívá obtížnost záchrany mláděte rorýsa? "U malých rorýsů je velmi obtížné vyhledávat hnízdo, ze kterého vypadli. Jde o koloniální druh a těžko se dá poznat, které hnízdo je to pravé. U těchto ptáků tedy platí – vzít a odnést do stanice pro handicapované živočichy, kde se už o něj postarají," uvádí ČSOP. "Pokud najdete dospělého jedince, tak jej zkuste vzít do dlaní a vyhodit do vzduchu. Tedy pokud nejeví známky nějakého zranění. Když odletí, je vše v pořádku. Pokud ale se to nepodaří, kontaktujte stanici pro handicapované živočichy," radí ochránci. A jak se pozná dospělí jedinec od mláděte? Jednoduše: mladý pták má peří olemované světlou barvou.
Pro bližší radu se kdokoli může obrátit na Národní síť stanic pro handicapované živočichy; kontakty jsou k dispozici na internetových stránkách www.csop.cz, je možné kontaktovat také rovnou kancelář ČSOP na tel. čísle 222 516 115.