Nízkoprahové kluby zvou k návštěvě
13. 9. 2007 - PRAHA [Econnect / ČAS]
-Česká asociace streetwork, Nadace Vodafone ČR a Nízkoprahové kluby pro děti a mládež připravují informační kampaň Týden nízkoprahových klubů-
Cílem kampaně je upozornění na práci a význam nízkoprahových zařízení, která vyplňují bílé místo mezi společností a dospívajícími. Více než 50 nízkoprahových klubů pro děti a mládež z celé České republiky uspořádají nejrůznější akce pro veřejnost přímo v komunitách, ve kterých působí. V jednotlivých regionech připravují dny otevřených dveří, divadelní představení, turnaje, koncerty a další akce. Nadace Vodafone se na akci podílí v rámci svého grantového programu Vpoho na podporu nízkoprahových klubů.
„Letos jsme zaznamenali dvojnásobný zájem nízkoprahových klubů z celé ČR o podporu v rámci našeho programu Vpoho, ve kterém letos mezi jednotlivé kluby rozdělíme 3,5 miliónu korun,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone ČR.
„Nízkoprahový klub je sociální služba určená dětem a dospívajícím. Pracovníci nízkoprahových klubů poskytují mladým lidem pomoc v obtížných situacích a také formou prevence usilují o to, aby mladí lidé obtížné situace zažívali v co nejmenší míře a byli si vědomi potenciálních rizik,“ vysvětluje Jindřich Racek, předseda České asociace streetwork.
Co je nízkoprahový klub pro děti a mládež?
Nízkoprahové kluby, odborně nízkoprahová zařízení pro děti a mládež (ve zkratce NZDM), jsou určeny dětem a mládeži, které tráví svůj volný čas touláním na ulici, v partě či jinak neorganizovaně. Navštěvovat jej mohou všichni - od jedničkářů z gymnázia přes skejťáky, vyznavače alternativního způsobu života až po "průšviháře" ze zvláštní školy. Jsou v podstatě volnočasovou alternativou k různým zájmovým útvarům kroužkům a jiným organizovaným aktivitám, navíc ale poskytují poradenství a sociální servis.
Přístup do nízkoprahových klubů není omezen financemi, zájmem ani časem příchodu či odchodu, návštěvníci mají svobodu volby, a to jak při pohybu v prostoru klubu, tak v chování i ve volbě vykonávaných činností.
Nízkoprahové kluby mladým nabízejí mnoho programů a vybavení: poslech muziky (každý si může donést svoji) a promítání filmů na přání, stolní fotbal, stolní tenis, kulečník, air hockey, lezeckou stěnu či půjčovnu sportovního vybavení na ven, zkušebnu s hudebními nástroji pro mladé začínající kapely, výtvarnou dílnu s hrnčířským kruhem a podobně.
Zásadní význam klubů je však v jejich poradenské a preventivní činnosti - umožňují dětem a mládeži si popovídat, nebo se svěřit se svými problémy, které mohou za pomoci pracovníků vyřešit. Vytvářejí pro děti chráněný prostor, v němž dospívající najde svoje místo, což je přesně to, co v mnohdy nebezpečných velkoměstech a na anonymních sídlištích chybí. Mládež je během pobytu v klubech zároveň chráněna a současně pod "dozorem" zkušených a pro tento účel školených pracovníků. V každém klubu rovněž platí přesná pravidla, která mimo jiné zakazují užívání alkoholických nápojů, drog, násilí či šikanu.