V Plzni se odehraje bitva básníků o publikum a výhru 30 000 korun
22. 10. 2007 - PLZEŇ [Econnect]
-foto-
Ve slam poetry v žádném případě nejde o nějakou recitační soutěž, ani o večer autorského čtení. Ve Slamu jde o konfrontaci autorského textu s publikem. Jakýkoli básník, nebo lépe interpret, je vpuštěn na podium a musí se držet jen několika málo pravidel, jakými jsou například nepoužívání rekvizit či dodržení pevného časového rámce - v našem případě jsou to 3 minuty.
Fakticky to znamená, že soutěžící dostane 3 minuty na prezentaci svého textu nebo také prakticky na cokoliv jej v tu chvíli napadne. Za to jej nebude hodnotit nikdo jiný než publikum a to jednoduchým bodovým systémem. Publikum funguje ve slam poetry jako živý element, je dovoleno a je žádoucí, aby soutěžící povzbuzovalo nebo naopak dávalo najevo nelibost. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie - kvalitního textu a divadla - jeho podání. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky.
Šampióni slamů se stávají vývozním literárním artiklem
V letošním roce se v Česku uskutečnila řada slamů, které přímo nesouvisely s hlavní výroční soutěží, k jejímuž regionálnímu kolu se v Plzni schyluje. Slamové akce proběhly například na velkých letních festivalech Colors of Ostrava nebo slovenské Pohodě, nebo na jaře v plzeňském klubu Anděl, kde měla místní exhibice mezinárodní charakter. Na všech těchto akcích zastupoval Plzeň Bohdan Bláhovec, který se v roce 2005 stal nejlepším slamerem ČR. V září letošního roku se navíc stal tváří mezinárodního literárního festivalu v Berlíně, když se jeho portrét objevil na plakátech zvoucích na zdejší slamové klání, kterého se účastnili ti nejlepší z mnoha evropských zemí. Bláhovec byl navíc jediným zástupcem Česka na tomto festivalu!
„V Berlíně šlo více o exhibici. Bylo například povoleno používat rekvizity nebo hudební nástroje, což může být důležité pro univerzálnost sdělení - pochopení publika, které mluví jiným jazykem. Můj text byl německo - anglicko - český a pojednával o jedné místní bulvární kauze. Úspěch se měřil na délku potlesku a mohu říct, že jsem byl mezi prvními pěti,“ vzpomíná Bohdan Bláhovec, vítěz celonárodního slamu v roce 2005.
„Jižák“ je již tradiční scénou regionálního kola
První slam v Plzni se konal před 4 lety v kavárně Jabloň. Její kapacita však zdaleka nestačila zájmu publika a proto se hned další rok přemístil slam do budovy nádraží Jižní předměstí - Moving station. Činnost sdružení Johan, které budovu již 11 let oživuje nejrůznějšími uměleckými podniky, podporuje města Plzeň a také ministerstvo kultury. Letos zde začíná plzeňské regionální kolo 24. října ve 20 hodin a vítěz si kromě šance zasoutěžit si ve finále o 30 000 korun s 10 nejlepšími v Česku odnese v kapse 1000 korun. Organizátorem slamu v Plzni je občanské sdružení Podivy.