Charita předala v Indonésii domky rodinám zasaženým vlnami tsunami
26. 4. 2007 - PRAHA [Charita / Econnect]
-Foto Charita: Indonésie - Domy v Acehu-
Stavbu tvoří pevná konstrukce. Stěnová výplň se však v případě velkého tlaku uvolní a nedojde ke zničení statiky domu a především k možnému závalu lidí a jejich usmrcení. Na celkovém vzhledu staveb, velikosti domů a jejich uspořádání se podíleli i jejich budoucí majitelé tak, aby co nejlépe vyhovovaly jejich požadavkům.
Součástí projektu Charity ČR v Indonésii je i tzv. program trvalé obživy. Ten je zaměřený na výstavbu sádek pro ryby a krevety ve vnitřních lagunách, které se vytvořily na pobřeží provincie po úderu vln tsunami. Programový manažer Pavel Gruber vysvětluje: „Naší snahou je pomát lidem komplexně. Pro obyvatele Acehu je důležité získat nejen nové trvalé bydlení, ale i možnost obživy. Jen tak mohou lidé začít samostatně plnohodnotně žít, podobně jako před ničivou přírodní katastrofou.“
Jak Indonésané takovou pomoc oceňují, ukazuje i přítomnost zástupců místní vlády a samosprávy na oslavě k příležitosti završení stavebního programu Charity. Slavnost probíhala za účasti obyvatel vesnic Baba Nghom a Jambomasi, kterým byly nové domy předány. Podle místních tradic byly domy požehnány za předčítání úryvků z koránu a kulturní program obstaraly děti z místního tanečního kroužku.
Výuka tradičních acežských tanců pro děti a mládež v započala v únoru 2005 v sedmi uprchlických táborech. Projekt vznikl v rámci psychosociální pomoci obětem tsunami ve spolupráci s místní neziskovou organizací TALO (Traditional Art Lecturer Organization), kterou tvoří skupina umělců. „Poté, co se lidé navrátili z táborů, pokračuje tato aktivita na školách a sirotčincích,“ dodává Pavel Gruber.
Acežské tance jsou pověstné složitou choreografií. Některé se nacvičují i několik let, ty jednodušší se dají zvládnout za pár týdnů. Tančí se ve skupinách, dívky a chlapci zvlášť. Tanec a zpěv v dětském kolektivu je i příjemným a smysluplným využitím volného času a tím je i důležitou prevencí negativních sociálních jevů. „Pomoc, které se obětem tsunami v indonéském Acehu dostává, by nebyla možná bez finanční podpory německé a irské Charity, i jednotlivých dárců z České republiky a zahraničí, za což jim chci velice poděkovat,“ uzavírá Pavel Gruber.
Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy stupnice s epicentrem v Indickém oceánu zvedlo 26. prosince 2004 přílivovou vlnu tsunami, která zcela zničila pobřeží Indonésie a severní Sumatry, Srí Lanky, jižní Indie, jižního Thajska a dalších zemí v oblasti indického oceánu.