Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Romské i neromské děti z pražských Nuslí se setkávají v Lačhe Čhave

31. 1. 2003 - PRAHA [Econnect]

Romské děti a mladí lidé ve věku od dvou do dvaceti let jsou hlavními návštěvníky dětského romského klubu Lačhe Čhave neboli „Hodné děti“, který už šestým rokem nabízí alternativní trávení volného času dětem z romské menšiny žijícím v pražských Nuslích. Do klubu provozovaného stejnojmenným sdružením v prostorách Zvláštní školy v Boleslavově ulici dochází na čtyři desítky dětí. Kromě dětí z romských komunit jsou to i děti z majoritní společnosti – ačkoli zpočátku nebyla situace bez potíží, děti se postupně naučily spolu vycházet.

Klub funguje pět dní v týdnu. V pondělí je na programu klubu individuální doučování a výuka angličtiny a hry na kytaru, v úterý arteterapeutické techniky, malování, batikování… „Středa je v klubu Lačhe Čhave věnovaná rozvíjení tanečních dovedností a ve čtvrtek děti zpívají – často písně, které si samy přinesly,“ říká Kamila Slavíková, lektorka klubu. Romské asistentky, dřívější klientky klubu, připravují program dětem pro páteční odpoledne – děti se věnují výtvarným pracem, ale také trénují na pěvecká a taneční vystoupení.

Proč klub existuje? Vznik sdružení a klubu v roce 1997 byl reakcí na situaci v komunitě olašských Romů se znepokojujícím nárůstem počtu uživatelů návykových látek: nuselské náměstí Bratří Synků je podle informací sdružení místem obchodu s heroinem, do kterého jsou zapojeny i romské děti. V oblasti žijící Romové navíc často nejsou o drogové problematice dostatečně informováni, respektive nejsou schopni standardním způsobem podávané informace zpracovat - romští uživatelé drog tak nemají motivaci k dlouhodobé léčbě a vzhledem k neinformovanosti a nízké úrovni hygienických návyků se z místa stává možné ohnisko šíření infekčních chorob.

U dětí, které žijí ve věkově promíšené skupině s minimální kontrolou rodičů a dalších dospělých, se pak často objevují záškoláctví a krádeže, řada dětí tráví většinu času u výherních automatů. Aby bylo možné těmto dětem nabídnout pomoc, bylo založeno občanské sdružení Pomozme olašským Romům (přejmenované v roce 2002 na o. s. Lačhe Čhave) a zpracován projekt PRO – Projekt primární až terciární drogové prevence pro olašské Romy žijící v pražských Nuslích. Od doby zahájení činnosti v říjnu 1997 se cílová skupina postupně změnila a nyní pochází většina dětských klientů klubu Lačhe Čhave z komunity Rumungerů. Nejčastěji se jedná o sourozenecké skupiny, kdy starší sourozenci přivádí své mladší bratry nebo sestry, o které se musí starat. V řadě rodin klientů je některý či oba rodiče ve vazbě či ve výkonu trestu, totéž se často týká i sourozenců.

Klub chce ve stávající situaci romským dětem v předškolním a školním věku vytvářet atraktivní prostředí pro trávení volného času a zvyšovat motivaci romských dětí pro vstup do školy. Lačhe Čhave nabízí návštěvníkům účast na společensko-kulturních akcích a pořádá různé volnočasové aktivity, při příležitosti rodinných oslav nebo například Vánoc a Velikonoc se pak setkávají celé rodiny. Vedle rozvoje motorických a sociálních dovedností se děti učí překonávat komunikační handicap a zároveň setkávají se s dětmi z jiného sociálního prostředí. Kromě spolupracovníků z řad Romů klub navazuje spolupráci s dalšími organizacemi, a tak se daří eliminovat negativní jevy typu záškoláctví, drobných krádeží, gamblerství a užívání návykových látek.

„K dispozici máme klubovnu v budově školy, tělocvičnu a v blízkosti klubu je hřiště a nedaleko park,“ vysvětluje lektorka Kamila Slavíková. Náplní klubových odpolední je také kreslení, malování, ruční práce, tancování, zpěv, sportovní a umělecké vyžití; několikrát se děti zúčastnily i soutěží v tancování a zpěvu. Vedle her se sdružení snaží individuálně pracovat s vytipovanými dětmi, kterým pomáhají s učivem do školy a s úkoly, a pokud dítě potřebuje pomoci se zvládáním školní látky, může využít doučování. Kromě klubových aktivit nabízí Lačhe Čhave také víkendové akce a letní tábory. Na ten letošní se už děti těší – láká je deset letních dní spojených s ježděním na koních. Pokračovat také budou také vystoupení v různých základních a uměleckých školách. „Všechno, co se s dětmi během roku naučíme, chceme také prezentovat,“ říká Kamila Slavíková. Nejbližším představením bude vystoupení v rámci mezinárodního projektu Učíme se spolu: ve čtvrtek 27. února se v průběhu komponovaného večera v experimentálním prostoru NoD pražského klubu Roxy kromě Lačhe Čhave představí i děti z Polska, Slovenska a Maďarska.


Jana Sobotková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Press servis

Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz