Týraných a zneužívaných dětí v Česku přibývá
16. 10. 2006 - PRAHA [Radio Praha]
Vyplývá to z Koncepce péče o ohrožené děti a děti žijící mimo vlastní rodinu, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ve středu ji má projednat vláda. Ministerstvo chce proto podporovat větší spolupráci s dětskými lékaři, neziskovými organizacemi a veřejností.
Autoři koncepce uvádějí, že orgány sociálně právní ochrany dětí průměrně ročně podají 1835 návrhů na odebrání dětí, soud zamítne asi 370 z nich. "Současná praxe ale ukazuje závažné nedostatky v systému umisťování dětí do náhradní péče," tvrdí autoři koncepce. Především nedostatečnou kapacitu těchto zařízení, jejíž vinou jsou děti například umisťovány do vzdálených míst od původního bydliště. Přitom i po odebrání dítěte je třeba pracovat s celou rodinou.
Ministerstvo chce usilovat i o lepší vzdělávání profesionálů a rozvoj sítě zařízení náhradní péče. Sociálních pracovníků a pracovnic, které se dětem věnují, však ubývá.
V ústavní péči je v Česku asi 20.000 dětí, z toho přes 10.000 žije v ústavech sociální péče, téměř 7500 v dětských domovech a výchovných a diagnostických ústavech a přes 1500 ve zdravotnických zařízeních - kojeneckých ústavech a dětských domovech pro děti do tří let. Vysoké počty opakovaně kritizují české i zahraniční nevládní organizace.