Nejlepší příběh uprchlíka napsali redaktoři Respektu
13. 12. 2004 - PRAHA [Econnect / UNHCR]
Ceny udělené v VII. ročníku novinářské soutěže Příběh uprchlíka vyhlásil 10. prosince při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv komisariát OSN pro uprchlíky. Ceny, udělené v kategoriích tištěných médií a rozhlasových příspěvků, vyhlásil vedoucí mise UNHCR v České republice Herman Stuurwold.
Odborná komise se rozhodla udělit 3. místo v kategorii tištěných médií Leoši Kyšovi za článek Nezletilí běženci, zveřejněný v Magazínu Právo v červnu tohoto roku. O druhou cenu v téže kategorii se dělí Jana Doležalová z Reflexu za článek Cizinci s hračkami a Radek Gális za tematickou stranu o uprchlících zveřejněnou v říjnu t.r. v Denících Bohemia. První cenu za tištěný příspěvek udělila odborná komise Markétě Pilátové a Jiřímu Sobotovi za článek Hrozba přichází z Afriky, otištěný v Respektu. Komise zároveň přihlédla k řadě dalších kvalitních textů, které Jiří Sobota na téma uprchlictví v posledním roce v Respektu publikoval.
V kategorii rozhlasových příspěvků udělila komise dvě ceny: druhou si odnáší redaktorka Českého rozhlasu-Olomouc, Ivana Pustějovská, za příspěvky odvysílané v pořadu Všichni dobří rodáci věnovaném lidem, kteří prchli z Československa. První cenu letos komise udělila redaktorce Českého rozhlasu-Regina, paní Gorance Oljače, která se problematice cizinců a uprchlíků žijících v České republice dlouhodobě věnuje.
Do soutěže mohly být přihlášeny příspěvky zveřejněné v období od 1. listopadu 2003 do 31. října 2004 ve třech kategoriích: tištěná/internetová média, televize a rozhlas. Soutěže se mohl zúčastnit libovolný novinářský útvar, který obsahově pokrývá tematiku uprchlictví, tj. zachycuje okolnosti a příčiny útěku, řízení o udělení azylu, období a podmínky exilu, integrační proces v exilu, případně návrat do vlasti.
Komise letos znovu s potěšením konstatovala, že počet i kvalita soutěžních příspěvků stále roste. Komise ocenila i to, že problematice uprchlíků věnují kromě celostátních médií stále větší pozornost také regionální média a přílohy.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má za úkol chránit uprchlíky a pomáhat jim po celém světě. UNHCR bylo založeno v roce 1951 Valným shromážděním Organizace spojených národů s cílem pomoci přibližně 1,2 milionů uprchlíků, kteří se v důsledku druhé světové války neměli kam vrátit. Dnes UNHCR chrání a pomáhá více než 26 milionům lidí ve 119 zemích.