Společnost Člověk v tísni pomůže uprchlíkům na Srí Lance vrátit se domů
11. 1. 2005 - PRAHA [Econnect / Člověk v tísni]
Více než dvacet osm tisíc rodin bylo zasaženo katastrofou na severovýchodě Srí Lanky v provincii Trincomalee. Na základě osmidenního průzkumu v postižené oblasti proto společnost Člověk v tísni vyčlenila prvních 23 milionů korun na pomoc v oblasti, kde bylo navíc zcela zničeno šest tisíc domů a dalších deset tisíc poškozeno. "V provincii vznikly desítky uprchlických táborů. Pět škol je zcela zničených a čtrnáct poškozených," popisuje situaci Tomáš Kocián ze společnosti Člověk v tísni. Na Srí Lance zjišťuje aktuální potřeby postižených.
Na základě monitoringu svého experta pomůže Člověk v tísni k návratu domů 2300 rodinám. Ve Trincomalee postaví organizace také tři školy. "Ve dvou nejpostiženějších okresech ve vybrané oblasti v Echchilampatu a v Kuchavelli jsou lidé shromážděni v osmi táborech. Patnáct milionu korun bude použito na sedm měsíců trvající projekt, který 2300 rodinám zajistí práci a provizorní bydlení. Jejich současné setrvávání ve školních budovách ve vnitrozemí nejen brání obnovení školní docházky, ale má destruktivní účinky na lidskou psychiku. Místa současného pobytu lidí jsou zcela nevyhovující také z hygienických důvodů," uvádí Člověk v tísni.
Kbelíky na úklid i dočasné bydlení
Jak pomoc probíhá? V první fázi projektu se lidé zaregistrují a bude jim předána sada nářadí a prostředků pro domácnost, tedy kbelíky, kanystry, nástroje na opravu rybářských sítí nebo mycí prostředky. Bezprostředně na distribuci bude navazovat program "peníze za práci", jehož cílem je nejen vyklízení trosek a odpadu, kterým jsou oblasti dřívějších vesnic zaplaveny, ale především poskytnutí finančních prostředků pro postižené. Tato forma vytvoření pracovních příležitostí zaručuje zaktivizování lidí a poskytuje jim možnost svobodného pohybu - nemožnost dohledat své příbuzné je velkým problémem i proto, protože lidé nemají prostředky na cestu do města, na poštu či na telefon.
Na tuto fázi bude okamžitě navazovat fáze výstavby dočasného obydlí. V současné době se předpokládá, že bude vyřešena otázka vlastnictví půdy a lidem bude již natrvalo přidělováno území dále od moře, kde mohou stavět později své domy. "Dočasná obydlí budou navržena v souladu s místními zvyky a podle standardů daných vládou," říká Tomáš Kocián ze společnosti Člověk v tísni. Tato dočasná obydlí budou posléze využita jako venkovní kuchyně při trvalých obydlích, které jsou v dané oblasti tradiční.
Chystají se opravy škol
Rozsáhlý projekt byl vypracován expertem české nevládní organizace Člověk v tísni Tomášem Kociánem ve spolupráci s německou organizací German Agro Action (GAA), která na Srí Lance působí již několik let, a zástupci místní nevládní organizace Sewelanka. Projekt bude řízen pracovníkem GAA a českým managerem z Člověka v tísni, který řídil několik předchozích projektů v zahraničí.
Dalších osm milionů korun ze sbírky SOS Srí Lanka použije Člověk v tísni na stavbu a kompletní vybavení tří škol v provincii Trincomale. Vyjde-li během realizace najevo, že je potřeba na opravu vyšší, je společnost Člověk v tísni připravena uvolnit na tento účel další prostředky. Školy budou vybrány v následujících dnech ve spolupráci se srílanským Ministerstvem školství a organizací UNICEF, která intervence do vzdělávání koordinuje.
Zbývající prostředky z veřejné sbírky jsou vyhrazeny na dlouhodobé programy obnovy, které budou postupně plánovány v dalších týdnech a měsících tak, aby odpovídali aktuálním potřebám, zohledňovali směřování pomoci z jiných zemí a byly v souladu s celkovými plány na obnovu ostrova. K dnešnímu dni se na kontě SOS Srí Lanka společnosti Člověk v tísni sešlo více než 75 188 000 korun.