Snaha vlády zlepšit zákon se v parlamentu opět změnila ve špatný kompromis
8. 9. 2009 - PRAHA [Econnect/Zelený kruh]
Novela zákona o ochraně přírody byla navržena vládou k řešení infringementu (nesouladu s evropskou legislativou týkající se tzv. směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích). Dále k ní byla přidružena témata ochrany alejí, výjimek ze zákazů v chráněných území vládou a zpřehlednění kompetencí orgánů ochrany přírody pro podnikatele a další osoby. Ve Sněmovně byla nejprve změněna formulace pravomoci k vydávání výjimek z územní ochrany tak, že reálně nebude fungovat - neznamená téměř žádný posun od stávající nevyhovující podoby vládních výjimek a paradoxně může zvětšit komplikace při povolování velkých staveb a dalších rozvojových záměrů. Sněmovna naopak prosadila kompletní změnu původního vládního znění novely v části, která měla vyřešit infringement. Podle našeho názoru se Evropská komise nespokojí s navrženou podobou novely a nadále bude hrozit spor u Evropského soudního dvoru.
Senátoři navíc dílčími změnami nevědomky, ovšem významně, zasáhly do celého původního návrhu zjednodušujícího kompetence úřadů – část náročné správní agendy byla nesystematicky převedena z krajů na obce (vydávání stanovisek k záměrům ovlivňujícím evropsky chráněné lokality Natura 2000), jiné pravomoci ze zákona zcela vypadly. Některé národní přírodní rezervace a památky by zůstaly zcela bez státní správy a zároveň možnosti vydávat výjimky z pravidel jejich ochrany – staly by se tak nejpřísněji chráněnými územími v Evropě. Kvůli tomu byl již vládou narychlo schválen návrh další novely zákona o ochraně přírody (usnesení Vlády ČR č. 1095 ze dne 26. srpna 2009) – „novela novely“ dokládající, že tisk č. 632 obsahuje „zásadní pochybení“.
Zelený kruh jako asociace 28 environmentálních neziskových organizací proto ve svém dopisu ze dne 7. září 2009 vyzvala poslance, aby novelizaci v této podobě neschvalovali.