Senegalský hudební démon Cheikh Lô zahraje v Paláci Akropolis až příští rok
4. 11. 2010 - PRAHA [Econnect/Respect Music]
"Cheikh Lo, který měl vystoupit zítra v Paláci Akropolis, bohužel do Prahy kvůli problémům s vízy nepřijede. Moc se omlouváme a doufáme, že se podaří domluvit náhradní termín na začátek příštího roku. Vstupenky zůstávají v platnosti na nahradní termín koncertu nebo je možné je vrátit, tam kde byly zakoupeny," uvedla Agentura Rachot.
Světu se představil roku 1996, kdy západní publikum znalo senegalskou hudbu jen prostřednictvím jeho slavnějšího krajana, Yousou N'Doura. Zatímco ve zvukově intenzivních N'Dourových nahrávkách dominoval syrový rytmus mbalax, Cheikh Lô přišel se zcela odlišnou vizí, barevně pestrou hudbou s akustickými nástroji a melodiemi stejně svůdnými jako ty, které o dvacet let dříve spustily revoluci zvanou reggae. N'Dour se stal nakonec Cheikhovým největším fanouškem: produkoval jeho debutové album Né La Thiass, dodnes aktuální vizionářský projekt.
"Vzácný talent předurčený k tomu, aby se stal jednou z největších hvězd world music," napsaly tehdy britské The Times. Roku 1997 získal v celoafrických Kora Awards cenu jako objev roku, poté vyjel na americké turné společně se Salifem Keitou a Papa Wembou.
Jeho poslední album Jamm vyšlo koncem letošního léta a Cheikh Lô je představil na festivalu Womad. Hostoval na něm funkový saxofonista Pee Wee Ellis i bubeník Tony Allen, album získalo 4 hvězdičky v prestižním britském časopise Mojo, produkoval je objevitel Buena Visty Nick Gold.
Cheikhovy dreadlocks svádějí k falešné domněnce, že sympatizuje s rastafariány. V senegalském kontextu ale tato ozdoba vyjadřuje spojení s pozitivními islamisty bratrstva Mouride, kteří sázejí na tvrdou práci - a také na hudbu. Cheikhův oděv je navíc poset záplatami, což není nějaký módní úlet, ale další symbol, nabádající k šetrnosti. Zakladatel hnutí, Cheikh Amadou Bamba, žil zhruba před sto lety, a pro svůj odpor proti francouzské koloniální moci se dvakrát ocitl ve vyhnanství. Jeho následníci bývají označováni za "protestanty islámu", nabádají totiž k tvořivé a cílevědomé práci. V současné době patří k hnacím motorům senegalské ekonomiky.
Jako africká kulturní ikona získal Cheikh Lô od senegalského prezidenta jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Řád lva.