Kompostuješ, kompostuje, kompostujeme?
8. 11. 2002 - LIBEREC [Econnect]
Sám od sebe je bioodpad neškodný, ale jeho smíchávání s ostatními druhy odpadů a vyhazování do kontejnerů poškozuje životní prostředí. Dochází tím totiž k zvýšení škodlivých nekontrolovatelných reakcí na skládkách a ve spalovnách – například na skládkách vzniká nebezpečný, silně výbušný plyn – metan, který významnou měrou přispívá k rozšiřování skleníkového efektu. Při pálení bioodpadu uniká do ovzduší oxid uhelnatý, uhlovodíky a dehtové látky. Pokud biodpad obsahuje chlór, jeho spalováním mohou vznikat i vysoce toxické dioxiny.
Týden kompostovacích aktivit vyhlásila Společnost přátel Země z Košic a v Česku se ji aktivně účastní Děti Země Liberec a Z.O. ČSOP Armillaria. Děti Země již v loňském roce zahájily projekt na podporu domácího kompostování. V jeho rámci vedou osvětovou kampaň s cílem představit kompostování biologického odpadu z domácností jako jeden z reálných kroků ke snížení množství odpadu, který až doposud končil ve spalovně či na skládkách. „Snažíme se propagovat kompostování jako jednu z aktivit, do které se může zapojit téměř každý. I člověk, který nemá velkou zahradu může kompostovat svůj biologický kompost například v kompostéru. Naší snahou je zejména rozšíření kompostování z venkovského prostředí do města, kde je kompostování dosud vnímáno jako okrajová záležitost,“ řekla Simona Jašová z Dětí Země.
Kompostování podpořilo město Liberec
V Liberci se podařilo začít projekt Malé kompostování – spolupracují na něm liberecká radnice a Děti Země. Město nakoupilo již více jak 50 komposterů, které byly prostřednictvím smlouvy o výpůjčce poskytnuty bezplatně zájemcům o domovní kompostování. Uživatelé se přitom zavázali, že odpad ze zeleně a jiný domácí bioodpad budou likvidovat kompostováním a že kompost využijí vhodným způsobem. Součástí dohody s městem je i ochota občanů poskytnout informace o zkušenostech s kompostováním. Podle pracovníků magistrátu je mezi občany o projekt velký zájem.
Kontejnery na zelený odpad
V rámci projektu byly na jaře ve vybraných lokalitách, vilových čtvrtích a zahrádkářských koloniích Liberce umístěny velkoobjemové kontejnery určené pouze na odpad ze zeleně. Oddělení ekologie, lesnictví a zeleně instalovalo po městě 28 velkoobjemových kontejnerů, jejich prostřednictvím se sebralo téměř 70 tun zeleného odpadu. Kontejnery byly k dispozici i během letošního podzimu. Do kontejnerů mohou občané odkládat vyhrabané listí, trávu, ořezy z keřů a stromů nebo zeminu z přesazování květin. Aby se zamezilo znehodnocení zeleného odpadu jiným druhem, dohlíží na každý kontejner vyškolená obsluha. Sebrané odpady jsou předávány ke kompostování zemědělcům.
Několik rozumných důvodů, proč začít kompostovat:
– Získáte levně hnojivo: kompost
– Chráníte životní prostředí - snižujete množství umělých hnojiv které se dostávají do půdy
– Snižujete množství komunálního odpadu
– Kompost pomáhá udržovat v půdě vlhkost a vylepšuje půdní strukturu
– Kompost obohacuje půdu o důležité živiny!