Chile plánuje obří vodní elektrárny, místní protestují
6. 6. 2011 - PRAHA [EcoMonitor]
Kritici vodního díla se obávají neblahých důsledků pro životní prostředí i sociální situaci místních obyvatel. Ačkoliv je region Aysén řídce osídlen, právě pro svou odlehlost zde byly uchovány nejcennější přírodní klenoty.
Svou polohou má Chile dobré předpoklady pro získávání solární, geotermální a větrné energie, nicméně zůstává závislé na fosilních palivech, které z 97 % dováží. Model výstavby jaderné elektrárny byl po událostech v japonské Fukušimě definitivně zavrhnut, neboť zdejší oblast je značně tektonicky aktivní. V současnosti nic nebrání tomu, aby nadnárodní energetický koncern Endesa, který kontroluje 74 % veškeré výroby energií v zemi, začal s výstavbou.
K vyvedení výkonu vodní elektrárny do hlavního města Santiaga bude nutné vybudovat 2200 kilometrů vedení vysokého napětí, což představuje asi pět tisíc padesátimetrových sloupů. Trasa vedení zasáhne šest národních parků, jedenáct národních rezervací a povede k přímému odlesnění na 23 000 hektarech pralesa.
Místní lidé z provinčního městečka Chile Chico se obávají, že výstavba nepřinese jejich kraji nic dobrého. Obávají se přílivu stavitelů z města, kteří nejsou naladěni na jejich klidný životní styl, a také mají strach ze ztráty příjmů, které jim dosud plynuly z ekoturistiky. Environmentální a sociální dopady jsou navíc ještě podtrženy tím, že z energie vyrobené v elektrárně nebudou mít místní nic. Elektřina z vodní elektrárny bude putovat do hlavního města. Schválení stavebního záměru na výstavbu elektrárny produkující 2750 megawatt tak vyhnalo stovky lidí do ulic, kde demonstrují za změnu plánů.
Článek byl uveřejněn 12. 5. 2011 na serveru Guardian.co.uk pod názvem „Chile dams will bring social and environmental destruction“.
Radomír Dohnal