Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Novinky
[ nno.ecn.cz > novinky > Návrh nového občanského zákoníku byl zveřejněn k veřejné diskusi ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Návrh nového občanského zákoníku byl zveřejněn k veřejné diskusi

11. 5. 2005 - PRAHA

Ministerstvo spravedlnosti ČR zveřejnilo na svých stránkách text návrhu nového občanského zákoníku. Účelem tohoto zveřejnění je vystavit návrh kritice ve "všenárodní" diskusi. Tvůrci návrhu i ministerstvo očekávají, že veřejnost vyjádří své podněty, aby je mohli tvůrci návrhu OZ zohlednit v dalších úpravách.

I když Ministerstvo nenaznačilo žádný postup, kterým by se případné podněty veřejnosti mohli k tvůrcům OZ nebo na ministerstvo dostat, cesty, jak návrh připomínkovat, existují:

Své podněty a připomínky můžete posílat na adresu Ligy lidských práv, e-mail: rcholensky@llp.cz. Liga podněty předá tvůrcům a doplní k nim konkrétní návrhy na změny OZ z podnětu vyplývající. Více o Lize a jejím projektu věnujícím se novému občanskému zákoníku najdete na jejích stránkách.

Své připomínky můžete posílat též přímo na legislativní odbor Ministerstva spravedlnosti ČR. Kontaktní osobou je Mgr. Johan Justoň. E-mail: OL@msp.justice.cz nebo jjuston@msp.justice.cz. Touto cestou lze posílat připomínky maximálně do září 2005, kdy má být dokončen celý zákoník. Je však možné, že tento termín se ještě změní.

Dále můžete psát také přímo hlavnímu tvůrci OZ prof. Karlu Eliášovi - e-mail: mcechov@kop.zcu.cz.

 
Více informací o Občanském zákoníku a navrhovaných úpravách týkajících se spolků (občanských sdružení), nadací, veřejně prospěšných společností (ústavů) a veřejné prospěšnosti najdete na následujících stránkách:

- http://verejnaprospesnost.ecn.cz - Na této stránce najdete soubor článků a diskusních příspěvků tykajících se veřejné prospěšnosti ale také občanského zákoníku. Je zde také soubor odkazů týkajících se občanského zákoníku.

- Nadace VIA nechala zpracovat tři odborné expertizy k návrhu Občanského zákoníku - a to specificky k problematice úpravy právnických osob - spolků a k tématu veřejné/obecné prospěšnosti. Expertizu zpracovalo Centrum pro výzkum neziskového sektoru (CVNS), Nezávislý think tank pro neziskové organizace a občanskou společnost (NETT) a Ekologický právní servis (EPS).

V posledním čísle časopisu GRANTIS - mesíčníku nezisového sektoru (5/2005) vyšly články týkající se občanského zákoníku a NNO:

- Uprava spolku v pripravovanem obcanskem zakoniku, Autor: Robert Cholensky, Liga lidskych prav

- Problematika pravní reformy obecne pospesnych spolecnosti v pripravovanem obcanskem zakoniku, Autor: Petr Uhl, Clovek v tisni, o.p.s.

- Co ceka nadace a nadacni fondy v pripravovanem obcanskem zakoniku?, Autorka: Monika Granja, Forum darcu

- Casopis GRANTIS rovnez usporadal anketu na tema nazvu nove pravni formy "ustavu", jez by mel nahradit pravni typ obecne prospesnych spolecnosti. Na stránce najdete odpovedi zastupcu NNO, verejne spravy a odborne verejnosti. Svym nazorem muzete prispet i Vy!


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz