Mezinárodní festival Tančící vesnice upozorňuje na jazyky na pokraji zániku
4. 10. 2011 -, Econnect/mamapapa
Mezinárodní festival Tančící vesnice, který se koná 7. až 9. října 2011, je součástí projektu Phonart. V minulých dvou letech se občanské sdružení mamapapa věnovalo problematice „Ztracených jazyků“. Ty jsou hlavním tématem mezinárodního soundartového projektu Phonart. V něm se setkávají partneři čtyř organizací – Enterprise Z (Rakousko), Mani D:O:O: (Chorvatsko), Ring Ring (Srbsko), a mamapapa o.s. (Česko). Každý z partnerů pracuje s určitým jazykem, který je na pokraji zániku. Výsledky této vzájemné spolupráce budou představeny českému publiku na festivalu. Vstup na festival je volný.Program začíná v 10 hodin a vystoupí v něm Sara Gigante a Lila Cona ze Srbska s přednáškou Aromanian, jazyk a kultura, dále bude hovořit vedoucí Oddělení starých jazyků Katedry biblických věd KTF UK PhDr. Josef Bartoň, Th.D. o lužické srbštině a Michael Kasper, ředitel muzeí Montafoner v Rakousku o rakouských minoritách.
V sobotu 8. 10. festival pokračuje ve vesnici Kosoř, Samota 48, v malebném prostředí Černé rokle na okraji Prahy. Zde vystoupí maďarský skladatel a hudebník Tibor Szemző, zakládající člen hudební skupiny Group 180. Rakouská houslistka Mia Zabelka, představitelka improvizované hudební scény. Svetlana Spajić zpěvačka tradičních srbských a balkánských písní, která používá unikátní hlasové techniky. Mamapapabanda, mezinárodní skupina výtvarníků a hudebníků, která hraje vlastní hudbu nezařaditelného stylu, který nazvali „nomadinfluenze“. Obsahuje prvky rakousko uherského a balkánského folklóru, slovanských měšťanských šlágrů a punku. Duo Martin Janíček z Prahy a Guy van Belle z Belgie míchají manipulovaný text a nahrané a generované zvuky. Mladý umělec Filip Jakš pracuje s tématem jazyka určitých míst, tvoří arytmické kolekce zvuků a hlasů - Asstma. Sociolog a fotograf Rudolf Šmíd představí sociologickou animaci, formou přednášky o filmu s filmem.
V neděli 9. 10. v 15.00 hodin festival zakončí divadelní představení Krabat , legenda o učni Mistra čaroděje, magický příběh na motivy lužickosrbské legendy. Představení připravilo Taneční studio Light v režii Lenky Tretiagové.