Památku na Ken Saro-Wiwu si připomněli aktivisté dnem akcí proti společnosti Shell
13. 11. 2006 - Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva., Econnect/Friends of the Earth
Aktivistické skupiny a organizace po celém světě se v pátek zúčastnily dne akcí proti nadnárodní společnosti Shell. Tyto akce měly připomenout život a smrt nigerijského spisovatele a aktivisty Ken Saro Wivy, který byl společně s dalšími osmi před jedenácti lety popraven.Protesty a akce se konaly v Nigérii, na Filipínách, Jižní Africe, Barbadosu a Irsku, zatímco v Londýně si památku nigerijského spisovatele a aktivisty připomněli prostřednictvím aktivit koalice Remember Saro Wiwa. Ten byl společně s dalšími osmi popraven kvůli tomu, že veřejně kritizoval dopady aktivit nadnárodní společnosti Shell a dalších ropných společností na životní prostředí a společnost v nigerijské deltě.
Celá řada komunit a organizací po celém světě se dlouhodobě zajímá o aktivity společnosti Shell a jejich důsledky. To je důvod proč se tyto skupiny spojily dohromady v rámci mezinárodního dne akcí, aby upozornily na pokračující problémy se společností Shell – a na to, že se nejedná o izolované případy. Ruská vláda nedávno obvinila Shell z páchání environmentálních zločinů a nigerijský Nejvyšší soud zase potvrdil, že proces spalování plynu, který má vážné dopady na životní prostředí a zdraví lidí, je v nesouladu s nigerijskou ústavou.
Aktivisté proto chtějí upozornit Shell, že nedodržuje standardy fungování korporací, a vyzývají k solidaritě s místní komunitou v irském Rossportu, kde se nyní snaží zastavit výstavbu vysokotlakého ropovodu Shell přes jejich území.
Koordinátorka kampaně Friends of the Earth za společenskou zodpovědnost korporací Hannah Griffiths řekla: „Přestože uplynulo 11 let od popravy Ken Saro Wivy, společnost Shell stále odmítá uznat práva a potřeby komunit v místech, kde vykonává své operace. Místní společenství potom žijí v sousedství velkého znečištění, zatímco Shell jenom z toho profituje. Je třeba co nejdůrazněji požádat Shell, aby vyčistil místa svých aktivit a zlepšil své standardy korporačního chování. Společnostem v současném světě by nemělo být dovoleno, aby se chovaly tímto způsobem.“