Clean up the Coastline: Dobrovolníci čistí pobřeží Islandu
27. 11. 2007 - Michal Řepík

-foto-
"Letošní léto bylo druhým rokem projektu Clean up the Coastline, přímo na čištění pláží se podílelo přes 300 dobrovolníků na 23 workcampech, převážně ve spolupráci s místními komunitami. V dalších třech letech bychom chtěli získat vládní podporu pro úklid pobřeží vzdálenějšího lidským sídlům a dosáhnout podle plánu 1680 km čistých pláží po letní sezóně 2011," popisuje ve zkratce Þórarinn Ívarsson, ředitel islandské neziskové organizace Veraldarvinir, její poslední ambiciózní projekt.
Islandský Clean up the Coastline, který je součástí celosvětového Clean up the World je však projektem mnohem pestřejším, než jen prostým úklidem odpadků z pobřeží. Kromě praktické práce na workcampech a vzdělávání jejich účastníků prostřednictvím práce ale i her, debat a dalších aktivit, zahrnuje i program pro školní děti v Reykjavíku o nebezpečí odpadu v mořích a na pobřeží pro divoká zvířata, včetně čištění nedalekých pláží, vytváření uměleckých děl z odpadu a také velkou výstavu na konci letní sezóny. Jeho nejsilnější stránkou je bezesporu schopnost využití evropských dobrovolnických programů a pracovat s dobrovolníky na různých úrovních.
"Mým úkolem bylo především sestavit na jaře časový plán projektu pro rok 2007 a rozhodnout co vlastně chceme dělat. Dále jsem připravoval dobrovolníky Evropské dobrovolné služby na jejich úkoly v projektu a staral se o komunikaci s našimi partnery jako byly základní školy, kde jsme učili, vlastníci výstavních prostor nebo média," osvětluje svoji činnost v projektu Lukas De Ventura, působící tento rok ve Veraldarviniru na základě pracovně - vzdělávacího programu EU Leonardo da Vinci.
Praktickou část projektu, která se sestávala z vlastního úklidu všech plastů, skla, železa, zbytků rybářského vybavení a dalšího nepořádku a následného monitoringu hlavních znečišťujících látek (v nejznečištěnějších místech až 2800 kg na vzorkovacích plochách o celkové rozloze 2700 m2), poté realizovali dobrovolníci z celého světa včetně některých z asi 20 Čechů na workcampech, mezi nimiž byla i studentka Michaela Nováková.
"Na Island jsem se vydala za kamarádkou, ale napadlo mě, že bych tam mohla udělat navíc něco užitečného, takže jsem se přihlásila i na workcamp. Pracovali jsme dva týdny ve vesnici Dalvík na severu Islandu a kromě úklidu pláží jsme ještě sázeli stromky, sekali trávu nebo uklízeli ve městě. Navíc jsme podnikali i další aktivity, z nichž se mi nejvíc líbilo pozorování verlib a islandská večeře u našeho zaměstnavatele," popisuje letní zkušenosti Michaela Nováková.
Posledním dílem ve skládačce Clean up the Coastline byli již tradičně dobrovolníci Evropské dobrovolné služby (EVS), na jejímž základě hostí Veraldarvinir mladé lidi z členských států EU většinou na 6 měsíců už od roku 2003. Letos to bylo 13 lidí, včetně 2 účastníků z České republiky.
"V rámci Clean up the Coastline jsem vedla 3 workcampy, připravovala program pro školy a pak tam i učila a na závěr sezóny se podílela na kolosu "Výstava ve Smáralindu". Kromě toho jsem ještě projekt prezentovala pro Arte diem, setkání mladých umělců na Islandu, kde jsem se podílela i na organizaci, mohla jsem téma propojit s výtvarnou oblastí a užít vlastní kreativitu," vysvětluje své úkoly dobrovolnice EVS Monika Emrichová, jinak učitelka na základní škole.
Zmiňovaná výstava ve Smáralindu, byla pak opravdovým vrcholem sezóny, neboť se jedná o jedno ze dvou největších obchodních center v Reykjavíku a byla jí věnována celá zimní zahrada, jinak běžně používaná pro výstavy automobilů. Její hlavní součást tvořilo asi 80 výtvarných děl připravených školními dětmi z odpadu a se soutěží o nejlepší z nich.Vítězné školy se zůčastnily pozorování verlib či návštěvy ZOO, jako cen příznivých pro životní prostředí.
Kromě předešlého byly vystaveny i fotografie z workcampů, kde se v diváckém hodnocení nejlépe umístil a volnou letenku na Island na příští rok získal Lukáš Peťko ze Slovenska. Plakáty připravené EVS účastníky popisovaly nejen projekty Veraldarviniru, ale propagovaly i dobrovolnictví obecně, stejně jako životní styl příznivý životnímu prostředí například v otázce hospodaření s odpadem. V dětském koutku mohly děti využít odpad k výrobě vlastních uměleckých děl nebo hrát na hudební nástroje vytvořených z odpadu.
"Přístí sezónu se rozhodně chystáme v projektu pokračovat. Budeme hostit asi menší množství workcampů, ale již jsme zajistili GPS přístroje pro přesné zaznamenání polohy vyčištěného území. Kromě toho budeme hostit další EVS dobrovolníky (uzávěrka přihlášek 10. března - pozn. autora) a 2-3 účastníky z Leonardo da Vinci programu," doplňuje výhled do budoucna Þórarinn Ívarsson.