Tiskové zprávy NNO
Bezmála 3,4 miliony korun získala Společnost přátel přírody z Liberce v grantovém řízení, nazvaném Podpora sociálních programů Libereckého kraje. Peníze pocházejí z Evropské unie a pomohou profesionalizovat činnost čtyř mateřských center v kraji. Partnery projektu Druhý schod jsou kromě mateřského centra Čmelák ještě další tři mateřská centra, Centrum pro rodinu Turnov, Mateřídouška Hejnice a Klub rodičů M.E.D. Semily.
::sociální oblast, gender::
Zveme Vás na tiskovou konferenci, která se uskuteční v pátek 10.2.2006 v 10,00 hodin v prostorách Mateřského centra Čmelák v areálu Luna, Olbrachtova 37, Liberec 15. Programem tiskové konference bude vítězství našeho projektu Druhý schod v grantovém řízení na podporu sociálních programů Libereckého kraje, v němž usilovalo o dotaci z Evropské unie na dvacet projektů neziskových organizací. Projekt je zaměřen na rozvoj mateřských center v Libereckém kraji. Jeho partnery jsou ještě další tři mateřská centra - z Turnova, Hejnic a Semil.
::gender, sociální oblast::
Před rokem některé z dětí tzv. Strassburských otců poprvé veřejně objasnily, proč se nechtějí se svými otci setkávat (např. Bára Kopecká 16 let, Tomáš Fiala 16 let a Michael Baitler 17 let, ale i jejich matky a paní Paterová). Tisková konference se proto také zaměří na to, zda se během uplynulého roku právní a sociální situace dětí, které byly vystaveny této zkušenosti, změnila a jakým způsobem. Tisková konference se bude konat ve čtvrtek, 2. února v 14.30 hod , ve Středisku Woodrow Wilsona, Tržiště 13, Praha 1.
::gender, lidská práva::
Jak uplatnit rovné příležitosti při řízení podniků? Je Praha místem přátelským pro rodiče s dětmi? Jaké je postavení žen v politice? Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek nyní nově nabízí oblast Rovné příležitosti portálu Občanská společnost – návod k použití (1). Na konci roku 2005 občanské sdružení Econnect (2) dokončilo celkovou aktualizaci a rozšíření oblasti Rovné příležitosti www.obcan.ecn.cz/rp, přidány byly také 4 případové studie.
::sociální oblast, gender::
Povzbudivou zprávu máme pro všechny rodiče, kteří se v dohledné době chystají nastoupit do zaměstnání. Město Klimkovice, obec Dobroslavice a Mateřské centrum Krteček v Ostravě-Porubě se staly partnery projektu občanského sdružení Eko-info centrum Ostrava (zkráceně EICO) nazvaného „EICO – nevyšlapanou cestou“. Jeho součástí je cyklus motivačních seminářů „Musíš chtít sám/sama“ pro ženy na mateřské či rodičovské dovolené a obecně ženy s malými dětmi, příp. pro muže v obdobné situaci, zaměřené na zlepšení jejich uplatnění na trhu práce a na možnosti slaďování rodiny a práce.
::sociální oblast, gender::
12. ledna uspořádalo občanské sdružení Fórum 50% další nadstranické setkání političek, které bylo jakýmsi pokračováním obdobné akce z listopadu minulého roku. Tentokrát se však jednalo o pracovní schůzku, jejímž cílem bylo hledat konkrétní společné strategie ke zvýšení počtu žen v muži dominované české politice. Zúčastnily se zástupkyně KDU-ČSL, ČSSD, Evropských demokratů, Strany zelených a Strany rovnost šancí, političky z ODS a KSČM se bohužel omluvily.
::gender::
Občanské sdružení Žába na prameni sezvalo přední české a slovenské odbornice a odborníky z oblasti gender studies, rovných příležitostí, sociologie, psychologie, pedagogiky a pedagogické metodiky na úvodní konferenci k projektu Rovné příležitosti v pedagogické praxi (RPPP). Na konferenci se setkají všichni budoucí realizátoři unikátního vzdělávacího modulu, jehož cílem je vytvořit takové výukové postupy, které pomohou pedagogům vychovávat a vzdělávat děti bez předsudků o tradičně vymezených rolích žen a mužů a vést je k respektování potřeby rovných příležitostí pro všechny.
::gender::
Reakce občanského sdružení Fórum 50% na výroky paní Paroubkové, publikované ve včerejším vydání MF Dnes. Jistě jste se včera také museli pousmát vyjádření a vzápětí rychlému dementi paní Paroubkové o ženách v politice. Není v naší kompetenci zkoumat, co nakonec opravdu (NE) řekla paní Paroubková nebo co tím (NE) myslela. Rozhodně nás toto malé nedorozumění přimělo vyjádřit se k tématu, které se nás bytostně dotýká.
::gender::
Unikátní osvětový projekt s názvem Quo vadis femina zahájilo 1. ledna 2006 občanské sdružení Agentura Gaia. Jeho cílem je zpracovat Vizi českých žen - představu o tom, co ženy chtějí, potřebují a čím prospívají vedle svých rodin i nejširší společnosti.
::gender::
V souvislosti s rozhodnutím Poslanecké sněmovny přijmout vládou předložený zákon o životním minimu včetně návrhu lidoveckého poslance Pavla Severy o současném zvýšení rodičovského příspěvku na dvojnásobek, chce Gender Studies, o.p.s., důrazně upozornit na potenciální důsledky tohoto kroku.
::gender::
„Největší Čech“ to znovu ukázal – hledala se osobnost z dějin a současnosti, z kultury, vědy, politického života. Do užšího výběru deseti nejlepších se dostalo devět mužů a až na posledním místě skončila jedna žena. Nebylo divu, neboť se i zde hledal opakovaně pouze „mužský rod“, Čech - a ne Češka.
::gender::
Rády bychom Vás přizvaly k účasti v moderované studentské diskusi na internetovém portálu Infomat (www.nkc.cz), která volně navazuje na setkávání studentů a studentek pod názvem „Bod zlomu“, jež proběhly v Národním kontaktním centru – ženy a věda během podzimu 2004.
::gender::
Otevřená společnost, o. p. s., oznamuje, že vydala příručku Gender ve škole - Příručka pro vyučující předmětů
občanská výchova, občanská nauka a základy společenských věd na základních a středních školách. Publikace byla vydána v rámci projektu „Zavádění konceptu gender do pedagogické praxe: Gender ve škole“, který od roku 2003 realizuje Otevřená společnost, o. p. s., pod vedením Mgr. Ireny Smetáčkové a Mgr. Kláry Vlkové. Projekt je financován ze zdrojů Nadace Open Society Fund Praha.
::gender, občanský sektor::
Občanské sdružení Žába na prameni představuje nový pilotní projekt Rovné příležitosti v pedagogické praxi (RPPP).
Projekt RPPP je zaměřený na zavádění genderově senzitivní výuky do základních škol. Jeho cílem je vzdělávat učitelky a učitele v problematice gender a rovných příležitostí a pomoci jim tak vychovávat a vzdělávat děti bez předsudků o tradičně vymezených rolích žen a mužů.
::gender::
Ve čtvrtek mezi 17 a 19 hodinou proběhlo v krajském úřadu Středočeského kraje neformální diskusní fórum na téma „Zvýšení počtu žen v rozhodovacích pozicích“, kde se sešly, kromě KSČM, zástupkyně parlamentních i neparlamentních politických stran, aby si vyměnily zkušenosti s působením v politice. Kromě členek (a jednoho člena) ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Evropských demokratů a strany Rovnost Šancí se jí účastnily i ženy z neziskových nevládních organizací a z akademické obce.
::gender::
Dnešním dnem byl formou pouličního informačního stánku a divadelního happeningu „Everyday Mayday“ završen týdenní program akcí „Všude dobře, doma... aneb Týden proti násilí na ženách“, který společně připravila skupina brněnských neziskových organizací zabývajících se ženskými právy, násilím na ženách a zvláště problematikou domácího násilí – NESEHNUTÍ Brno, Liga lidských práv, o. s. Magdalenium a Amnesty International Brno. Akce se konala právě 25. listopadu, který je jako Mezinárodní den proti násilí na ženách po celém světě využíván jako příležitost k připomenutí palčivého problému násilí na ženách.
::gender, lidská práva::
Ve čtvrtek mezi 17 a 19 hodinou proběhlo v krajském úřadu Středočeského kraje neformální diskusní fórum na téma „Zvýšení počtu žen v rozhodovacích pozicích“, kde se sešly, kromě KSČM, zástupkyně parlamentních i neparlamentních politických stran, aby si vyměnily zkušenosti s působením v politice. Kromě členek (a jednoho člena) ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Evropských demokratů a strany Rovnost Šancí se jí účastnily i ženy z neziskových nevládních organizací a z akademické obce.
::občanský sektor, gender::
Zveme Vás na Veřejnou diskusi o násilí na ženách u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách (čtvrtek 24. 11. v 16:00 v Divadle 7 a půl, Sukova ulice 4, Brno) a na seminář Ženská práva jsou lidská práva, který pořádá NESEHNUTÍ Brno ve čtvrtky 1. a 8. 12. 2005 v Brně. Seminář je zaměřen na získání základního přehledu o problematice ženských práv, feminismu a genderových studií se zvláštním důrazem na oblast praxe v sociální práci.
::gender, lidská práva::
V pondělí 21. listopadu začíná týdenní soubor akcí „Všude dobře, doma... aneb Týden proti násilí na ženách“ (21. – 25. listopad), který společně připravila skupina brněnských neziskových organizací zabývajících se ženskými právy, násilím na ženách a zvláště problematikou domácího násilí – NESEHNUTÍ Brno, Liga lidských práv, o. s. Magdalenium a Amnesty International Brno. Program tvoří akce pro širokou veřejnost (filmové projekce a besedy, výstava dětských obrázků, debatní večer, pouliční informační stánek a divadlo), které mají přispět ke zvýšení informovanosti o problému násilí na ženách, možnostech obrany, a přispět tak ke snížení míry tolerance ve společnosti vůči různým projevům tohoto jevu.
::gender, lidská práva::
ProFem o.p.s. a Gender studies o.p.s. Vás srdečně zvou na předvánoční prezentaci knihy Mírotvorkyně - Jedenáct portrétů žen z celosvětového mírového hnutí německé autorky a novinářky Ute Scheub. Prezentace se uskuteční v úterý 22.listopadu v 18 hodin v prostorách knihovny Gender studies, Gorazdova 20, 120 00 Praha 2 se Sašou Lienau a Miluš Kotišovou.
::gender, lidská práva::
|
Internetové tipy Econnectu
vytisknout
|