Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Společensky odpovědné firmy si dnes připomněly Mezinárodní den biodiverzity v milovické rezervaci velkých kopytníků

22.5.2024
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303

Na pět desítek zástupců společensky odpovědných firem, sociálních podniků, neziskových organizací a veřejného sektoru dnes navštívilo rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Její návštěvu u příležitosti Mezinárodního dne biodiverzity, který připadá na 22. května, pro svoje členy zorganizovala Asociace společenské odpovědnosti.

„Jsme velmi rádi, že jsme mohli zástupcům firem, které se rozhodly jít cestou udržitelnosti, představit výsledky našeho projektu po deseti letech jeho fungování. Rezervace velkých kopytníků jsou unikátní v tom, že obnovují biologickou rozmanitost na velkých plochách a zároveň mají klíčový význam pro ochranu klimatu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, a navázal: „Asociaci společenské odpovědnosti moc děkujeme, že letošní oslavy Mezinárodního dne biodiverzity zorganizovala právě v milovické rezervaci.“

Díky pastvě velkých kopytníků se v rezervaci daří zvyšovat počty vzácných druhů o stovky i tisíce procent. Například počty semenáčků nejvzácnější květiny v rezervaci, hořce křížatého, vzrostly o 5553 procent, počty nejohroženějšího místního motýla, modráska hořcového Rebelova, o 1700 procent. Vědecké studie navíc prokázaly, že pastevní ekosystémy velkých kopytníků vážou o 50 procent více uhlíku, než lesy. Pozitivním vlivem na klima se pastva velkých kopytníků odlišuje od intenzivní pastvy hospodářských zvířat.

„Vznik milovické rezervace sledujeme od samotného počátku, v roce 2020 jsme jí s velkou radostí udělili i Cenu SDGs. To, jak se rozšiřuje a neúnavně snaží o obnovu přírody, je obdivuhodné, a tak jsme nemohli letošní Mezinárodní den biodiverzity oslavit nikde jinde. A odcházeli jsme nejen odpočinutí, ale hlavně poučení o dopadu válení koní na populace kopretin nebo odkryté hlíny na ohrožené druhy ptáků,“ ocenila rezervaci Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Ochrana biologické rozmanitosti přitom bude pro české podniky stále důležitější téma. „Nastupující legislativa nejenom v oblasti ESG staví před firmy závazky ve sféře biodiverzity. Z konzultací s řadou firem i poradenských společností zatím vyplývá značná bezradnost mnoha z nich, jakým způsobem se do obnovy biologické rozmanitosti zapojit. Věříme, že návštěva rezervace velkých kopytníků byla pro mnohé z nich inspirativní,“ zmínil Dalibor Dostál.

Součástí dnešní společné výpravy Asociace společenské odpovědnosti byla také ukázka včelstva chovaného u centrály společnosti Penny nebo zastávka v sociálním podniku Fair & Bio pražírna.

Mezinárodní den biologické rozmanitosti, který připadá na 22. květen, se po celém světě slaví od roku 2000. Tento den připomíná význam, jaký má pro lidskou společnost i planetu biodiverzita, tedy přírodní bohatství zahrnující rozmanitost všech genů, druhů i ekosystémů. Světový den biodiverzity byl vyhlášen na počest vytvoření Mezinárodní úmluvy o biologické rozmanitosti.

Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz