Tiskové zprávy NNO
Změna klimatu bohužel nadále ovlivňuje náš svět. Lidé ji pociťují, ale zároveň stále přispívají k degradaci planety. Situace ale nemusí být beznadějná! Mezinárodní den snižování emisí CO2 je zde proto, aby motivoval každého člověka k lepšímu využívání zdrojů, které jsme dostali. Pokud každý člověk jednoduše vynaloží více úsilí na snížení své uhlíkové stopy a emisí CO2, byť jen o trochu každý den, pomůže to učinit svět bezpečnějším a udržitelnějším místem k životu, a to jak nyní, tak i pro budoucí generace.
::životní prostředí::
Protipovodňová opatření mohla být hotová dávno, a to i s řešením bez přehrady.
::životní prostředí::
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) dnes uvítala rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie povolit třem významným nevládním organizacím připojit se jako vedlejší účastníci řízení k přelomové žalobě týkající se evropské občanské inciativy Konec doby klecové. Odmítnutí ostatních nevládních organizací však označila za krátkozraké.
::životní prostředí::
Hnutí DUHA dlouhodobě prosazuje přírodě blízká a efektivnější protipovodňová opatření. I přes své výhrady bere na vědomí rozhodnutí o výstavbě přehrady v Nových Heřminovech a k podání žaloby nepřistoupí. Zároveň vítá ostatní kroky k urychlení realizace opatření na ochranu obyvatel před povodněmi.
::životní prostředí::
Česká botanická společnost vyhlásila rostlinou roku 2025 starček úzkolistý (Senecio inaequidens), invazní druh pocházející z jižní Afriky. V České republice se poprvé objevil koncem 90. let minulého století. Rychlost jeho šíření a možné negativní dopady na přírodní stanoviště i zdraví zvířat a lidí z něj činí vážnou hrozbu.
::životní prostředí::
Odstoupení USA od Pařížské dohody oslabí globální spolupráci na řešení změny klimatu a oslabí hlavně pozici USA v mezinárodních jednáních. Ale samotná jednání ani snižování skleníkových emisí se nezastaví, protože země s výraznou většinou emisí zůstávají.
::životní prostředí::
S nebezpečnými invazními druhy keřů se můžete potkat na nečekaných místech české krajiny.
::životní prostředí::
Realizace mezinárodních projektů v Evropském zeleném pásu je pro Spolek Ametyst již význačnou záležitostí. Pomáháme propojovat a chránit jedinečnou přírodu v oblasti nejdelší ekologické sítě v Evropě, vyvinuté podél hranic bývalé železné opony, již od roku 2011.
::životní prostředí::
V pátek 17. 1. 2025 má dojít k podpisu memoranda mezi vládou, Povodím Odry a městem Krnov. Obsahem bude další strategie ochrany před povodněmi po katastrofálních záplavách v září loňského roku zaměřená zejména na opatření realizovatelná na území města.
::životní prostředí::
Vláda dnes na svém jednání schválila vyhlášení dlouho očekávané chráněné krajinné oblasti Soutok. Stane se tak 27. CHKO v České republice. Jedinečná příroda na soutoku Dyje a Moravy, která je známá díky své druhové rozmanitosti jako „Moravská Amazonie“, konečně získá potřebnou ochranu, která jí i přes existenci Biosférické rezervace s Lesnickým parkem dosud chyběla.
::životní prostředí::
Projekt s názvem Jsme součástí světa a učíme (se) o tom reaguje na potřeby pedagogických pracovníků a přispívá ke stírání problémů a překážek, které jim brání komplexněji a s jistotou uchopit témata globálního vzdělávání v jejich výuce. Projekt realizovaný vzdělávací organizací ARPOK zároveň podporuje budování povědomí o globálním vzdělávání mezi veřejností, zejména pak mezi rodiči a v rámci komunity školy.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
Objevte nové přístupy k pěstování, které přinášejí zdravou úrodu a zároveň respektují přírodu
Může správná péče o vinici nebo sad nejen zvýšit kvalitu úrody, ale také regenerovat krajinu a podpořit biodiverzitu? Symposium Živé zemědělství 2025 vás přesvědčí, že ekologické a biodynamické přístupy v ovocnářství a vinohradnictví jsou udržitelným přístupem. Ve dnech 28. února a 1. března se v Národním zemědělském muzeu v Praze setkají odborníci z České republiky i zahraničí, aby sdíleli své poznatky, praktické tipy a inspirativní příběhy z praxe. Přijďte načerpat nové podněty, navázat cenné kontakty a ochutnat produkty. Tématem pátého ročníku Symposia Živé zemědělství je ekologické ovocnářství a vinohradnictví a připravují ho Farmářská škola ve spolupráci s Asociací místních potravinových iniciativ AMPI. Vstupenky na akci jsou již v prodeji.
::životní prostředí::
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla v roce 2024 téměř šedesáti projektům celkovou částkou přesahující 3,6 milionu korun. I za pomoci dobrovolníků vysadili přes 60 tisíc sazenic stromků pro druhově a věkově bohatší lesy. Jizersko-ještědský horský spolek dobudoval za přispění nadace dalších 100 přehrážek v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery pro lepší zadržování vody v nejcennějších lokalitách Jizerských hor. Zároveň opravil naučnou stezku Tři iseriny vedoucí přes Bukovec a vyhlídku na rašeliniště Jizerky pro bezpečnější výlety návštěvníků hor i pro lepší ochranu místní přírody, na kterou nadace přispěla částkou přes 200 tisíc korun. V Sedmihorském mokřadu, kde nedávno vzniklo 14 nových tůní, pokračovala díky Vojtovi Šťastnému péče o tuto krásnou lokalitu a už nyní se připravují další velké záměry s tímto územím. Nadace podpořila i ekologickou výchovu dětí na školách, opatření na záchranu tetřívka v Jizerských horách a spoustu dalších větších i menších projektů pomáhající přírodě. To by však nebylo možné bez štědré pomoci dárců. „Je to pro nás velký závazek vůči všem, kteří nás podporuji. Využíváme jejich prostředky co nejefektivněji a vždy ve prospěch ochrany přírody. Osobně si velmi vážím každého, kdo je ochoten nám takto pomoci,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.
::životní prostředí::
Od 1. do 15. ledna slovenské ministerstvo životního prostředí po čtyřech letech přísné ochrany obnovilo lov vlků [1]. Může být uloveno až 74 šelem [2], které jsou přísně chráněné v okolních zemích: Česku, Polsku nebo Maďarsku. Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku. Území celoroční ochrany vlků podél českých hranic se vztahuje pouze na území CHKO Kysuce a několik katastrálních území v okresu Čadca [3]. České ministerstvo životního prostředí na tuto změnu i přes výzvu Hnutí DUHA Šelmy [4] zatím nereagovalo.
::životní prostředí::
Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) uspořádala v úterý 7. ledna 2025 v Praze diskusní seminář věnovaný výsledkům 16. konference smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (COP16). Odborníci z Ministerstva životního prostředí a akademické sféry přiblížili složité vyjednávání o budoucnosti naší planety a zdůraznili naléhavost ochrany biodiverzity.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o úspěšných žalobách proti odmítání jejich účasti ve stavebních řízeních pro dálnici D1106 a D4901, který vyšel na Denikreferendum.cz (07.01.2025).
::životní prostředí::
Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Přinášíme vám proto přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.
::životní prostředí::
Veřejnost uvádí do Formuláře o odpalování Společnosti pro zvířata své traumatické a tragické "zkušenosti" vlivem explozí tzv. zábavní pyrotechniky, kterou odpaluje, stále legálně, bezohledná část veřejnosti. Lidé píši o zranění zvířat, o úhynech zvířat, předčasných porodech zvířat, o traumatech a panice, o dlouhodobé úzkosti svoji i zvířat po celý prosinec a na začátku ledna.
::životní prostředí::
Karvinské spolky vyzývají občany, aby zaslali ministerstvu připomínky ke stavbě obří průmyslové zóny u Šikmého kostela a dali jasně najevo, že s devastací krajiny staré Karviné nesouhlasí. Developerská firma Panattoni totiž na konci loňského roku zahájila proces posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA) k záměru „Panattoni Smart Park Karviná“. Chce pozemky u kostela koupit od Bakalova Asentalu a postavit na nich obří průmyslovou zóny v samotném srdci staré Karviné. To se nelíbí místním spolkům, které se léta snaží o obnovu poddolovaného území Karviné s obrovskou historickou, kulturní i přírodní hodnotou. Ve hře je totiž právě ucelená zelená plocha s tisíci stromy, u níž bylo iniciováno prohlášení za krajinnou památkovou zónu a Karviná si ve strategii rozvoje města vytyčila snažit se dokonce o zařazení mezi památky UNESCO. Odpůrci budou do 10. ledna zasílat ministrstvu písemné připomínky k záměru a burcovat veřejnost k zapojení.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|