Základní služby musí být dostupné offline. V dopise to žádají stovky evropských organizací a vědců
30.1.2025
Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Za iniciativou stojí belgická organizace Lire et Écrire. Garanty dopisu jsou dále třeba nizozemský sociolog Jan van Dijk, který zpopularizoval pojem digitální propast, či Carlos San Juan, španělský občan, jehož petici proti rušení fyzických bankovních poboček podepsalo před pár lety více než půl milionu lidí.
Mezi signatáři dopisu je i česká organizace IuRe (Iuridicum Remedium), která na problémy s tzv. digitálním vylučováním, kdy lidé bez chytrých telefonů či platebních karet vypadávají ze společnosti, dlouhodobě upozorňuje.
V otevřeném dopise zveřejněném na webu RightToOffline.eu uvádí koalice, že přes 40 % evropských občanů má problém s využitím digitálních nástrojů a technologií. Právě ty jsou dnes přitom často podmínkou pro využití řady služeb.
V Česku jsou data o digitálním vylučování obdobná. Dle výzkumu PAQResearch z října 2024 až 17 % dospělých v Česku nepoužívá digitální technologie či nemá stabilní připojení k internetu, dalších 16 % obyvatelstva je digitálním vylučováním ohroženo.
Konkrétní příklady digitálního vylučování uvádí Hynek Trojánek z IuRe:
“Už během pandemie jsme upozorňovali například na to, že registrace na očkování musí být i jiná než digitální. Varovali jsme před povinnými datovými schránkami: jak se později ukázalo, stovky tisíc lidí je neotevřely a mohly je tak minout třeba zprávy od soudů či exekutorů. V poslední době se na nás lidé obrací v souvislosti s dopravou: lístky na MHD placené hotově jsou v některých městech i dvakrát dražší. Jihomoravský kraj pak třeba aktuálně zavádí za platbu hotově ve vlaku přirážku 50 Kč,” vypočítává Trojánek.
Mezinárodní otevřený dopis připomíná mimo jiné rezoluci o digitální propasti, kterou v roce 2023 přijalo parlamentní shromáždění Rady Evropy. Ta členským státům přímo doporučuje zachování nedigitálního přístupu k veřejným službám.
I na základě tohoto závazku požadují evropské organizace, aby byl tlak na digitalizaci lidí zpomalen. Mělo by se tak zabránit růstu digitálních nerovností, obnovena by měla být dostupnost základních služeb – skrze přepážky či alespoň telefonní linky.
Česká abeceda digitálního vylučování
V rámci celoevroské kampaně za “právo na offline” zveřejnila česká neziskovka IuRe nyní také Abecedu digitálního vylučování, ve které na jednom místě předkládá konkrétní příklady, kdy jsou lidé bez chytrého telefonu a platící hotově vylučováni. Nechybí zde třeba kino, kde se nedá platit hotově, zmíněny jsou ale i nedávno zvednuté poplatky za přebírání důchodů v hotovosti.
“Jde o sbírku příběhů, se kterými jsme se přímo setkali nebo nás na ně upozornili lidé. Někdy možnost nedigitálního řešení vůbec není, jindy je ztížená či zpoplatněná. Člověk, který používá chytrý mobilní telefon, internet a má bankovní účet s kartou si takových problémů obvykle vůbec nevšimne. Pro velkou skupinu lidí jde ale o reálné problémy, které jim komplikují a prodražují život. To má pak samozřejmě i řadu negativních celospolečenských dopadů.
Nevoláme nutně po změně ústavy, byť i tato cesta může být správná, chceme hlavně respektování potřeb lidí, kteří z různých důvodů s technologiemi nepracují: již nyní je totiž právo na offline ve vztahu k veřejné správě v legislativě, najdeme ho i v řadě různých strategických dokumentů vlády zaměřených na digitalizaci. Veřejná správa i soukromý sektor lidi, kteří nepracují s technologiemi, nicméně často přehlíží nebo je považují za jakýsi “druh před vyhynutím”. Nic ale není dál od pravdy. Digitální propasti s námi budou stále s tím jak se proměňují technologie i schopnost člověka s nimi pracovat v průběhu života,” uzavírá problematiku právník a výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.
Odkazy
https://righttooffline.eu/ / celoevropská iniciativa RightToOffline
https://digitalnisvobody.cz/abeceda-digitalniho-vylucovani/ / česká Abeceda digitálního vylučování