Tiskové zprávy NNO
Podle britských Přátel Země je 60 procent tropického dřeva prodávaného ve Spojeném království dovezeno do země ilegálně. V celé EU je to 50 procent. Na serveru FoE UK.
::životní prostředí::
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes přivítala stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP), které se negativně vyjádřilo k žádosti společnosti Monsanto ohledně pěstování geneticky manipulované (GM) Roundup Ready pšenice v České republice. Rovněž Ministerstvo zemědělství (MZe) v rámci připomínkového řízení vzneslo výhrady vůči žádosti a povolení k pěstování GM pšenice nedoporučuje udělit (1).
::životní prostředí::
Britští Přátelé Země vítají vznik "Politické komise pro zemědělství a potraviny", požadují však veřejné vyšetřování příčin vzniku epidemie slintavky a kulhavky a upozorňují na témata, kterými by se komise měla zabývat. Na serveru FoE UK.
::životní prostředí::
Britští Přátelé Země upozrňují, že britská vláda nesplnila svůj slib z roku 1997 zastavit nárůst silniční dopravy. Na serveru FoE UK.
::životní prostředí::
Podle WWF byla příčinou zníčujících následků letošních povodní v Polsku zastaralá protipovodňová strategie. Na serveru WWF.
::životní prostředí::
Podle WWF je při lovu ryb neúmyslně uloveno mnoho sviňuch obecných, WWF proto vyzývá ke změně Společné politiky rybolovu Evropské unie. Na serveru WWF.
::životní prostředí::
Organizace Greenpeace vítá převedení 2,4 miliónu hektarů půdy v Amazonii do osmi chráněných oblastí.
::životní prostředí::
Britští Přátelé Země vyzývají penzijní fondy k etickému investování. Na serveru FoE UK.
::životní prostředí::
Britští Přátelé Země vítají plán své vlády na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů, stanovené cíle však považují za příliš skromné. Na serveru FoE UK.
::životní prostředí::
Organizace Greenpeace vyzývá k ukončení průzkumu ložisek ropy a plynu u ruského poloostrova Sachalinu, protože ohrožuje velryby.
::životní prostředí::
Mezinárodní
ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na Českou zemědělskou
a potravinářskou inspekci (ČZPI), aby prošetřila, zda prodej geneticky
manipulovaných (GM) potravin Škubánky (Naturamyl, a.s.) a Corn Muffin
Mix (Wakefern Food Company, USA) v České republice neporušuje zákon.
Oba zmíněné výrobky jsou totiž uváděny na trh, aniž by k tomu zřejmě
měly potřebný souhlas Ministerstva zdravotnictví. Greenpeace se domnívá,
že prodej těchto GM potravin může být ilegální a požaduje jejich stažení.
::životní prostředí::
Sojové výrobky, prodávané českou firmou Santé v Polsku, obsahují podle tvrzení ekologických organizací obsahují 4 procenta geneticky modifikované sóji.
::životní prostředí::
Ekologické organizace z obou stran česko-rakouské hranice dnes ostře kritizovaly návrh strany Svobodných vyhlásit referendum o vetu vstupu České republiky do EU, pokud nezastaví temelínský projekt.
::životní prostředí::
Návrhy Evropské komise ohledně regulace GMO považuje Friends of the Earth International za ústupek biotechnologickému průmyslu.
::životní prostředí::
Evropští Přátelé Země kritizují návrh Evropské komise na označování geneticky modifikovaných potravin. Na stránkách FoE Europe.
::životní prostředí::
Nevládní organizace (1) protestují peticí proti záměru ministerstva vnitra zrušit možnost veřejnosti účastnit se řízení o povolování ekologicky kontroverzních staveb. Petici „proti ústupu od demokratických principů v zákonech“ už podepsali někteří starostové obcí, nevládní organizace a jednotlivci (2).
Ministerstvo vnitra předkládá v těchto dnech legislativní radě vlády návrh nového správního řádu (3) v němž hodlá zrušit rovnost účastníků správních řízení a vytvořit pro občanská sdružení kategorii „přidružených účastníků“, kteří nebudou mít žádná procesní práva a tedy žádnou možnost bránit se případnému protiprávnímu jednání úřadů. Právě o to ministerstvu vnitra jde.
::životní prostředí::
Hnutí DUHA hodnotí výsledek konference o klimatu v Bonnu. Na stránkách Hnutí Duha.
::životní prostředí::
Tisková zpráva Hnutí Duha, která komentuje hlavní body kompromisní dohody, kterou předložil předsedající konference o klimatu v Bonnu, nizozemský ministr Jan Pronk. Na stránkách Hnutí Duha.
::životní prostředí::
Kampaň Hnutí DUHA proti návrhu zákona, kterým by se zmenšil Národní park Šumava. Na stránkách Hnutí DUHA.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|