Zelený kruh: Chalupa škrtá veřejné služby a peníze dává do marketingu
26. 5. 2012 - PRAHA [Econnect/Zelený kruh]
Připomněly také, že dosud nepředložil dlouho slibovanou zásadní legislativu na ochranu alejí, ochranu zemědělské půdy nebo lepší recyklaci. K vývoji v české energetice prohlásil: "Vy předpokládáte, že Ministerstvo životního prostředí má mít jiný postoj než Ministerstvo průmyslu a obchodu? Já nevím."
Ministr tvrdil, že nedokáže zabránit masivním škrtům, které dále paralyzují poskytování veřejných služeb. Ekologické organizace proto zajímalo, jak vypadá jeho koncepce škrtů v rezortu. Od voleb do konce loňského roku bylo totiž z ministerstva propuštěno 214 odborníků a další stovky z České inspekce životního prostředí, Státního fondu životního prostředí, národních parků a chráněných krajinných oblastí. Ruší se služby pro turisty v národních parcích, monitorování smogu či hladiny řek.
Personální náklady ministerstva ale přitom zůstávají stejné a dokonce přibyl nový odbor marketingu či kabinet prvního náměstka. Ministr na to reagoval slovy: „Nemluvíme tady o jednotkách, ale desítkách lidí. Tu věc je třeba vidět v celém komplexu.“
Ministr na debatě dále řekl: "Krácení v každé položce je selhání manažerské i selhání zdravého rozumu." Diskuze s ministrem proběhla na pravidelném semináři oborové platformy ekologických organizací. Jednání s ministrem životního prostředí je pravidelným bodem seminářů organizovaných Zeleným kruhem již mnoho let, poslední setkání s ministrem proběhlo právě před rokem.
Júlia Sokolovičová (Zelený kruh) uvádí ke škrtům v oblasti životního prostředí: „Ministr Chalupa ruší akceschopnost České inspekce životního prostředí, která hlídala například čistotu českých řek a služby pro turisty v národních parcích. Nemůže se ale vymlouvat na to, že to dělá, protože dostal od ministra financí Kalouska málo peněz. Přes bezprecedentní propouštění odborníků, ministr nedementoval tvrzení, že personální náklady samotného ministerstva prakticky neklesají. Na nový odbor marketingu a nepotřebný kabinet prvního náměstka má totiž peněz dost.“
Klára Sutlovičová (Centrum pro dopravu a energetiku) uvádí k energetické politice: „Rozhodnutí ministra Chalupy sekundovat v energetice plánům MPO a obětovat Podkrušnohoří těžařské lobby nebo poslat další miliardy bezednému jadernému průmyslu, by mělo zajímat všechny odběratele elektřiny. Spálení uhlí, které se nalézá za územními ekologickými limity, by vedlo k externím nákladům ve výši až 1 334 miliard korun. Posilování atomu zase znamená velké riziko pro cenu elektřiny a státní rozpočet přijde o desítky miliard z dividend.“
Ivo Kropáček (Hnutí DUHA) uvádí k odpadovému hospodářství: "Ministr Chalupa v odpadovém hospodářství navrhuje surovinami více plýtvat, což je nejdražší možné řešení. Česká republika se pod jeho vedením chystá udělat zádadní obrat v nakládání s dopady. Již se neplánuje zlepšení recyklačních služeb pro domácnosti, třídění bioodpadů jako standart, ani snižování množství odpadů. Namísto recyklace mají cenné suroviny nově proletět komínem ve zbytečných, špinavých a extrémně drahých spalovách odpadků. V recyklaci a kompostování přitom výrazně zaostáváme za průměrem EU."
Martin Skalský (Arnika) uvádí ke kácení alejí: „Už třetí sezónu neexistuje kvalitní ochrana menších stromů, které ale mohou být staré desítky let. I proto se bezostyšně v obrovském měřítku kácejí stromy i aleje, které mají padesát i více let. Přestože proti tomu lidé v městech a obcích protestují a předkládají petice, ministerstvo je ignoruje a věc stále neřeší. Přitom by stačilo vydat vyhlášku, která by kritickou situaci napravila. Ministr si ale i v této věci hraje na mrtvého brouka.“
Daniel Vondrouš (Zelený kruh) uvádí k legislativnímu výkonu MŽP: „Ministerstvo životního prostředí se dvacet let snažilo ozdravit naše okolí. Nyní ale otáčí. Nepředloží-li do vánoc připravenou vyhlášku o alejích, zákon o odpadech či zákon o zemědělském půdním fondu, zůstane děravý zákon o ovzduší jediným „pozitivem“ Chalupovy éry. Přičteme-li desítky miliard z emisních povolenek věnovaných velkým firmám a především odborný a personální rozvrat ministerstva, dojdeme k suverénně nejzoufalejším výsledkům v historii tohoto úřadu.“
Jan Freidinger (Greenpeace CZ) uvádí k plnění mezinárodních závazků: „Je padesát tisíc Kč pro Českou republiku vysoká cena za naplnění mezinárodních závazků a možnost globálně přispět k ochraně celého živočišného řádu? Bohužel ano. Ministr Chalupa díky úspoře této částky zrušil českou účast na zásadním jednání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), kde se bude rozhodovat o klíčových opatřeních na ochranu kytovců. Paradoxně s vědomím toho, že právě neúčast několika států a svérázný výklad výpočtu kvora, ne z účastníků jednání, ale členů IWC, umožnil Japonsku loňské jednání zablokovat.“