Evropský parlament zvýšil šance pro zmírnění utrpení brojlerů – výkrmových kuřat
16. 2. 2006 - [Společnost pro zvířata]
Poslanci žádají několik změn v navrhované směrnici, a to zejména v řadě tvrzení, že ekonomické a sociální zájmy by neměly mít přednost před welfare (životní pohodou) a zdravím zvířat.
Hustota osazení
Parlament především souhlasil s návrhem EK, který umožňuje maximální hustotu 30 kg/m2 (přibližně 15 kuřat/m2) a hustotu do 38 kg/m2 (přibližně 19 kuřat/ m2) pro chovatele splňující přísnější požadavky pro welfare. V jednom důležitém ohledu však parlament zašel dále než komise: požaduje, aby se k 1. 1. 2013 maximální hustota 38 kg/m2 zredukovala na 34 kg/m2 (přibližně 17 kuřat/ m2).
Mrzačení
Poslanci si přejí skoncovat s možností chirurgických zákroků. Podle požadavků stanovených ve zprávě poslance Bermana by praktiky, jako je zkracování zobáků či kastrace kohoutků, neměly být již nadále povolovány.
Zpráva o genetice
Parlament také doplnil svá doporučení ke genetické selekci a podotkl, že by tato praxe neměla omezovat, snižovat či ohrožovat welfare zvířat.
Návrh směrnice se totiž nezabývá hlavními problémy welfare, kterým dnes brojleři čelí: častému výskytu poškození končetin a selhání srdce, jež jsou následky rychlého růstu. Návrh směrnice pouze žádá EK, aby v průběhu několika let předložila o těchto problémech zprávu.
Zpráva parlamentu ale může pomoci, neboť:
· požaduje, aby komise do 4 let od přijetí směrnice (přesný termín nebyl původně určen) předložila navrhovanou zprávu o genetických parametrech, které ovlivňují špatné welfare brojlerů;
· požaduje, aby zpráva komise obsahovala více detailů k jednotlivým otázkám, včetně možnosti chovu brojlerů uznaných pomalu rostoucích typů, omezení denního přírůstku ptáků, minimální porážkový věk nebo zákaz použití brojlerů pocházejících z rodičovských chovů, kterým je omezováno krmení;
· požaduje, aby se zpráva komise rovněž zabývala podmínkami welfare rodičovských chovů.
Osvětlení, ventilace a další požadavky
Na základě pozměněného návrhu budou muset všechny chovatelské podniky – bez výjimek – splnit množství požadavků: nepřerušované světlo o intenzitě alespon 50 luxů v průběhu 24 hodinového cyklu, relativní vlhkost maximálně 70 % (pokud je venkovní teplota pod 10 °C), teplotu vyšší maximálně jen o 3 °C než je venkovní (pokud ta přesahuje 30 °C), dostatečná ventilace, pravidelný krmný řežim, minimální hluk, suchá podestýlka a kontroly 2x denně.
Parlament však oslabil požadavky na délku osvětlení: EK navrhovala v průběhu 24 hodin 8 hodinovou dobu zatemnění, zatímco EP dobu zkrátil na 6 hodin.
Označování
Poslanci se vyjádřili také pro jednotný způsob označování kuřecího masa. Označování by neoznamovalo pouze místo původu a výrobní normy, ale také věk kuřete a hustotu osazení jeho chovu.
Kontroly
Zavedení požadavků bude záviset na státních orgánech a to také v rámci neoznámených namátkových kontrol, alespoň jednou ročně. Při zjištění nedostatků by orgány mohly nařídit snížení hustoty osazení; hrubé porušení by vedlo k opakovanému nařízení snížení hustoty.
Z důvodů obav kvůli nižším standardům welfare zvířat ve světě přijali poslanci také návrh, ve kterém žádají EK, aby kontrolovala, a v případě nutnosti také zakázala, import drůbeže z třetích zemí. Tento zákaz by se týkal drůbeže, která pochází z chovů nedodržujících podobné podmínky pro welfare výkrmové drůbeže jako v EU.
Nyní bude záležet, jak tento návrh přijme Rada zemědělských ministrů.
Společnost pro zvířata – z. o. ČSOP
-----------------------------------------------------
Společnost pro zvířata velmi vítá tyto pozitivní kroky směrem k postupnému zmírňování strádání výkrmových kuřat. Tato kuřata – jejichž krátký smutný život (38-42 dnů) se odehrává v ohromných, před zraky veřejnosti ukrytých, halách – jsou spolu s nosnicemi a prasaty největšími obětmi intenzivního způsobu tzv. živočišné výroby. Za levnou cenu jejich svaloviny a kostí doplácí tato zvířata svým strádáním a bolestí.
Společnost pro zvířata je členem Evropské koalice pro hospodářská zvířata, sdružení organizací na pomoc hospodářským zvířatům v Evropě, kterou založila mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming. Právě díky činnosti CIWF, koalice a dalších organizací se již bere vážně kritika a důkazy nehumánního způsobu chovu hospodářských zvířat v intenzivních podmínkách a jejich právo na plnohodnotný život.