Politické strany, policie a zákonodárné sbory: podle názoru světové veřejnosti nejzkorumpovanější instituce
9. 12. 2005 - PRAHA [Transparency International ČR]
„Globální barometr korupce“ připravuje pro TI mezinárodní agentura Gallup International. Jde o průzkum veřejného mínění, jehož cílem je zjistit, jak občané jednotlivých zemí vnímají rozsah korupce v jednotlivých společenských oblastech, jaká mají očekávání týkající se vývoje míry korupce a jaké jsou jejich osobní zkušenosti s úplatky.
Reprezentativní vzorek veřejnosti v zemích, kde byl průzkum proveden, se nejprve vyjádřil k tomu, které veřejné a soukromé instituce a sektory hodnotí za nejzkorumpovanější. Na škále 1-5 (1= nezkorumpovaný sektor; 5= extrémně zkorumpovaný sektor) získaly politické strany celkové hodnocení 4,0. Za další z hlediska míry korupce problematické oblasti považuje celosvětová veřejnost zákonodárné sbory (3,7), policii (3,6) a oblast soudnictví (3,5).
S tímto názorem se podle výsledků průzkumu v podstatě ztotožňují také respondenti z České republiky, kteří hodnotí rozsah korupce v politických stranách a policii shodně (3,7). Soudnictví a parlament jsou na tom podle české veřejnosti jen o něco málo lépe (3,4, respektive 3,3).
Pokud jde o názor světové veřejnosti na vývoj rozsahu korupce v čase, platí, že takřka ve všech zemích míra korupce za poslední tři roky vzrostla. K největším optimistům, kteří věří, že se míra korupce v jejich zemi v budoucnu podstatně sníží, patří obyvatelé Indonésie, Rumunska, Ukrajiny a některých afrických zemí. Naopak občané ekonomicky rozvinutých zemí, jako jsou USA a země západní Evropy, očekávají další zhoršování situace, a to zejména v podnikatelské oblasti a mediích. Češi spolu s občany řady dalších evropských zemí zůstávají realisty: žádná podstatná změna podle nich v budoucím období nenastane.
Česká republika také patří vedle Rumunska, Litvy, Řecka, Bolívie a Ukrajiny k zemím, v nichž za poslední rok 11% - 30% z celkového počtu dotázaných zaplatili úplatek.
Za pozitivum tohoto průzkumu považuji jednotnou metodiku a možnost sledovat vývojové trendy v oblasti vnímání korupce veřejností a srovnávat je meziregionálně,“ hodnotí průzkum ředitelka TI Česká republika (TIC) Adriana Krnáčová a dodává: „Výsledky tohoto průzkumu nejsou z našeho pohledu nijak překvapivé: zvýšenou míru korupce v české politice a zákonodárném procesu sledujeme již delší dobu.
TIC dlouhodobě upozorňuje na nutnost přijmout v České republice zásadní systémová opatření zamezující korupci v politice, veřejné správě i podnikatelské sféře. V tomto směru TIC pečlivě sleduje především projednávání vládního návrhu zákona o střetu zájmů a zákona o zadávání veřejných zakázek na současné schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Podrobné informace k průzkumu "Globální barometr korupce" 2005 naleznete na webových stránkách TIC www.transparency.cz a Transparency International www.transparency.org.
V případě zájmu o další informace se obraťte na:
Adriana Krnáčová
tel.: 266 790 117
fax : 284 682 872
e-mail: krnacova@transparency.cz
Transparency International - Česká republika
Chlumčanského 497/5
180 21 Praha 8
Nevládní organizace Transparency International ČR je jednou z více než 80 poboček mezinárodní sítě Transparency International. Jejím posláním je mapovat stav korupce v ČR a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování.
Adriana Krnáčová