Záchranná stanice pomáhá mláďatům, která se ocitnou v nouzi
18. 5. 2006 - [ČSOP Vlašim]
Do péče Stanice se tak v poslední době dostalo několik malých zajíčků, srnče, mládě holuba hřivnáče a také tři mláďata puštíků obecných. Posledně jmenovaní měli tu smůlu, že vypadli nebo vyskočili z hnízdní dutiny předčasně. První mládě puštíka bylo nalezeno osamocené pod stromem v lese v Kutné Hoře. Protože se nepodařilo najít hnízdní dutinu, ze které pocházelo, pracovníci Stanice si jej odvezli do Vlašimi a po několika dnech jej dosadili do budky nacházející se nedaleko Louňovic pod Blaníkem, kde hnízdili puštíci se stejně starými mláďaty. Další dvě mláďata puštíků byla nalezena pod starým jírovcem v Komorním Hrádku. Zde pracovníci Stanice hnízdní dutinu objevili, a tak mláďata s pomocí vysokého žebříku navrátili zpět.
S podobnými případy se v Záchranné stanici pro handicapované živočichy setkávají v tomto ročním období poměrně často. Mladé sovy totiž v případě vyrušení nebo ohrožení vyskakují z hnízdní dutiny či z hnízda, a jsou pak nalézána na zemi náhodnými chodci. Pokud se podaří najít hnízdo či hnízdní dutinu, jsou mláďata pracovníky Stanice vracena zpět, pokud se ale hnízdo či dutinu najít nepodaří anebo jsou poničeny, musejí pracovníci Stanice osiřelým mláďatům nalézt adoptivní rodiče. Mláďata sov, dravců, ale i zpěvných ptáků se také často ocitají na zemi při prvních pokusech o létání. To se děje v době, kdy opouštějí hnízdo. Přestože jsou již zcela opeřená, neumějí ještě létat a trvá jim několik dní, než se to naučí. Pro takováto mláďata je nejlepší pomocí posadit je na nejbližší strom či keř a odejít. Jejich rodiče, kteří je krmí ještě i několik týdnů po opuštění hnízda, je najdou a postarají se o ně.
Poněkud složitější situace je s mláďaty savců. Savci, na rozdíl od ptáků, mají dobrý čich a jakákoliv manipulace s mláďaty může způsobit, že rodiče mláďata opustí. Proto by se lidé neměli dotýkat srnčat, mláďat zajíců, kun, ježků či jiných mláďat savců, která naleznou při procházce přírodou či při práci na zahradě. Tato mláďata nejsou většinou opuštěná, jak se lidé mylně domnívají. Mnoho savců totiž ponechává svá mláďata i několik hodin o samotě, když hledá potravu v blízkém okolí. Lidskou pomoc potřebují pouze zraněná mláďata či taková, která naříkají, pískají a bezradně hledají matku. Mnohdy je však těžké poznat, zda mládě potřebuje pomoc či ne, a proto je vhodné před jakoukoliv manipulací s mláďaty nejdříve kontaktovat pracovníky Stanice a poradit se s nimi. Pohotovostní telefon (dostupný 24 hodin denně) Záchranné stanice pro handicapované živočichy ČSOP Vlašim je 777 800 460. Veřejnost může Stanici finančně podpořit odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI VLASIM na číslo 87777.
Zuzana Pokorná