Třinácté narozeniny NP Šumava - není co slavit
22. 3. 2004 - PRAHA [Šumava 21]
Příčinou kritického stavu je přemnožení kůrovce, ke kterému došlo "díky" uplatňování principu bezzásahovosti. Je třeba zdůraznit, že bezzásahový režim žádná právní norma ani mezinárodní kritéria pro národní park, vydaná organizací IUCN, nenařizují, neproklamují ani nedoporučují, že si jej vymyslelo Ministerstvo životního prostředí. Národní park byl zřízen s výslovným posláním, aby uchoval a zlepšil přírodní prostředí a aby zachoval typický vzhled šumavské krajiny. "To, k čemu v Národním parku došlo, však této zásadě zcela odporuje. Přírodní prostředí se nezlepšilo, ale naopak zničilo, typický vzhled šumavské krajiny se změnil na rozsáhlé plochy mrtvého lesa," uvedl ve svém příspěvku pro setkání lesníků tří generací v Praze v únoru 2004 Ivo Vicena.
Ačkoliv média věnují pozornost převážně jednostrannému pohledu na problematiku lesů Šumavy, prosazujícímu bezzásahovost, drtivá část odborníků zastává názor opačný. Zřejmě by jej zastávala i velká část veřejnosti, pokud by dostávala objektivní informace.
O katastrofálních důsledcích bezzásahovosti už nemluví pouze odborníci v uzavřených kruzích. Pasivní přístup a mrtvé lesy se nelíbí ani obcím ležícím v Národním parku ani návštěvníkům Šumavy. "Doufáme, že ke 14. výročí vyhlášení Národního parku Šumava budeme moci konstatovat, že se do koncepce parku vrátil zdravý rozum a že se podařilo zastavit katastrofický rozpad horských smrčin," uvedl Jiří Štich z občanského sdružení Šumava 21, které prosazuje aktivní přístup k záchraně šumavských lesů.
Kontakt: Jiří Štich, tel. 603 232 597, sumava21@volny.cz
Další informace: www.volny.cz/sumava21
Kritéria IUCN: Edice Planeta, č. 5/2001, vydaná MŽP, na adrese:
http://www.env.cz/__C1256D41002F7A50.nsf/0/0C6F535F3B4C92A2C1256D5B006D7EC
Jiří Štich