Happening „Život pod závojem: co vše je skryto“
8. 3. 2005 - PRAHA [Ženy Evropy]
21. únor - Přípravy jsou v plném proudu. Musíme koncepci akce změnit. Nejprve jsme žádaly o povolení zahalit sochu Elišky Krásnohorské na pražském Karlově náměstí. Pro nás to byla ideální volba – postava, která ztělesňuje ženskou emancipaci, samostatnost a nezávislé myšlení, je symbolicky zahalena do burky – jednoho z typických oděvů muslimských žen. Tímto je jí dána role zcela jiná, často podřadná.
Bohužel tento nás záměr nevyšel. Neoficiální důvod – je to příliš politické téma a navíc Eliška neměla nic společného s islámem…Povzdechneme si: „…kdy se lidi konečně začnou zajímat a řešit politická témata? Přesně tento nezájem nám nadělil nacistickou a posléze komunistickou diktaturu.“
1. březen - Opět změna. Nebylo nám povoleno ani alternativní řešení – happening na náměstí Míru. Neoficiální důvod – tímto by úřad dal najevo, že naši akci podporuje, a to by mělo za následek bombu nastraženou v úřadě či ještě hůře, ve škole plné dětí. Nevěříme svým uším, znamená to, že něco kritizujeme, již extrémistický útok, na který bude odpovězeno teroristickým útokem? Žijeme v Česku nebo v Iráku?
6. březen - Nechceme akci, která nás stála již tolik času a příprav, vzdát. Proto se rozhodujeme pro Palackého náměstí, kde prý povolení nepotřebujeme. Happening proběhne, doufáme v přízeň počasí…
8. březen
7.20 Renata Hokovská je jako mluvčí akce pozvána do ranní reportáže českého vysílání BBC.
10.00 Palackého náměstí, scházejí se dobrovolníci, oblékají burky a vyrážejí do centra Prahy vyjádřit podporu svobody muslimských žen.
10.00 - 15.00 Dobrovolníci v centru Prahy rozdávají letáky a dělají anketu, jejíž výsledky budou zveřejněny na našich stránkách. Reakce lidí jsou většinou vstřícné, dávají se s námi do řeči i maročtí turisté, kteří s naší akcí souhlasí. Také se na nás rozkřikl jeden občan původem zřejmě Arab: „Já už tady žiju 11 let, ale vy tady máte pěknej bordel, žijete jako cikáni. Necháte ženský chodit ven, aby šu...y jinde, když jsou chlapi doma!“(doslovná citace)
15.00 Palackého náměstí, happening se o nějakou dobu posouvá, než postavíme desku, na které je zvětšenina letáku s obrázkem zahalené ženy.
Mezitím přichází skupinka sympatických muslimek českého původu, které diskutují s Renatou Hokovskou a Hanou Bartoškovou. Tvrdí, že nikdy neviděly ženu, která by byla nucena se zahalovat a že se cítí naprosto svobodné...
15.20 Přípravy jsou u konce a happening začíná. Sešlo se celkem asi 40 lidí. Hlavní představitelky Žen Evropy postupně odhalují figurínu, která je oblečená v burce. Na jejím těle jsou nápisy jako Diskriminace nebo Segregace, které znázorňují problémy, se kterými se potýkají muslimské ženy.
Mezitím dorazila další skupinka (zřejmě muslimové), která rušila vystoupení výkřiky jako: „To jsou všechno lži a výmysly! Proč mluvíte zrovna o Afghánistánu?! O co vám jde?“
Nakonec je figurína odhalena a burky odložili i naši dobrovolnící – většinou muži:-) Novináři si vše pečlivě zapisují a fotografují. Happening je u konce.
Na závěr chceme dodat, že jsme si všechny informace co nejdůsledněji ověřovali, takže chceme razantně odmítnout tvrzení, že námi uvedená fakta jsou výmysly.
================================================================
Pozvánka na happening
Dovolujeme si Vás pozvat na happening „Život pod závojem: co vše je skryto“, který se uskuteční v 15 hodin 8. března 2005 na Palackého náměstí v Praze při příležitosti Mezinárodního dne žen. Celou akci organizuje občanská iniciativa Ženy Evropy www.zenyevropy.cz.
Od 10 hodin se bude po Praze pohybovat několik dvojic dobrovolníků oblečených v burkách a rozdávat informační letáky o postavení žen v muslimských společnostech. Ve 14 hodin se pak tyto dvojice přesunou na Palackého náměstí, kde bude v 15 hodin provedeno „Odhalení“ – stržení závoje (burky) z figuríny, která symbolizuje bezpráví, kterému jsou vystaveny muslimské ženy (omezování osobní svobody, diskriminace na základě pohlaví, domácí násilí, kruté zvykové tradice).
Domníváme se, že Den žen je vhodnou příležitostí, kdy upozornit na porušování ženských práv v muslimské společnosti. My Evropanky žijeme v porovnání s těmito problémy takřka v bezproblémovém světě, naše společnost řeší mnoho jiných a zdánlivě naléhavějších situací. Právě proto chceme poukázat na to, že jinde řeší ženy mnohem závažnější problémy. Že se nemohou svobodně vdát, nemohou se svobodně rozhodnout zda mít či nemít děti, zda se věnovat či nevěnovat kariéře.
Kontaktní osoba:
Ing. Renata Hokovská
mob.: 777 190 108, e-mail: renata.hokovska@zenyevropy.cz
===========================================================
Prohlášení občanské iniciativy Ženy Evropy k happeningu „Život pod závojem: co vše je skryto“
Mezinárodní den žen je pro nás spíše vzpomínkou na povinné výročí, které nikdo nebral vážně. OSN jej uznala v roce 1910, u nás byl zaveden roku 1975. Hlavní myšlenkou tohoto svátku je však hlavně připomínka boje za ženská práva, proto i my jej máme nyní šanci přehodnotit a vidět ho v jiném světle. A třeba i slavit.
Rozhodly jsme se symbolicky 8. března uspořádat happening "Život pod závojem: co vše je skryto", který má upozornit na skryté problémy, se kterými se každodenně potýkají mnohé ženy v muslimské společnosti. Chceme poukázat na porušování lidských práv. Nemáme v úmyslu napadat či zesměšňovat tradici a zvyky muslimských žen.
PROČ akci pořádáme?
Chceme upozornit na porušování ženských práv, ke kterému často dochází v muslimských společnostech ve světě i v Evropě.
Jsme toho názoru, že se v poslední době v Evropě hodně mluví o právech žen jako jsou rovné příležitosti, otcovská dovolená, kvótní systémy dosazovaní žen do vyšších pozic apod. Často jsou opomíjeny ženy, které v západním světě nežijí nebo žijí v uzavřených komunitách v evropských velkoměstech.
Na problémy muslimských žen upozorňujeme proto, že jsme také ženy a máme tedy k těmto otázkám blízko. Osud ostatních nám není lhostejný. Chceme se proti potlačování práv žen rozhodně postavit.
Přestože je utlačování žen či jejich druhořadé postavení v muslimských společnostech často popíráno, jsme přesvědčeny, že tento problém je velmi závažný a komplexní, a proto jej chceme maximálně zviditelnit. Zároveň chceme dát prostor i názorům žen, kterých se tato situace bezprostředně týká.
Chceme upozornit na neefektivní politickou korektnost evropských vlád. V Evropě již existují „ghetta", kde ženy v praxi nemají takové svobody, které jim přisuzuje evropské právo. Ne všechny ženy mají rády život za zády muže a pod závojem.
CO si od akce slibujeme?
• Nechceme změnit svět. Nechceme se vysmívat. Nechceme moralizovat. Chceme jen o věcech mluvit. Upozornit na závažné problémy, na to, že ženská práva jsou často v muslimských komunitách a společnostech porušována. Chceme veřejnost informovat o závažných faktech. Rády bychom iniciovaly společenskou diskusi. Nebo alespoň dosáhly toho, že se lidé nad těmito otázkami pozastaví a budou o nich více přemýšlet.
Více informací na www.zenyevropy.cz
Kontaktní osoba – Ing. Renata Hokovská,
mob.: 777 190 108, e-mail: renata.hokovska@zenyevropy.cz
Renata Hokovská