Anketa o titul Ropák roku 2003 začíná
8. 3. 2004 - BRNO [Děti Země]
Každoročně se sejde kolem čtyřiceti jmen, přičemž nejčastěji jsou navrhování ministři vlády. „Jedním z horkých kandidátů na ropáka je sice poslanec za ČSSD Jaromír Schling za všemožnou podporu výstavby jezů na dolním Labi, ale doufám, že dostaneme i další důležité škůdce přírody,” uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.
Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a ověřitelný důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. To vše se musí vztahovat k roku 2003. Je také nutné napsat, za jaké území - kraj, Prahu či přímo za celý stát - je navržen. Důležité je samozřejmě uvést jméno a adresu navrhovatele.
Kandidáta na perlu může opět navrhnout kdokoliv, když napíše jméno autora výroku, zaměstnání, přesnou citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků - publicisty a novináře. Cílem ankety je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody.
Titul Ropák roku 2002 získal generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s. Pavel Švarc mj. například za hlavní zodpovědnost při únicích toxických látek ze Spolany při srpnových povodní, za nedostatečné protipovodňové zabezpečení budov a pozemků zamořených rtutí a dioxiny ve Spolaně, za neochotu odškodnit občany postižené úniky chlóru, dioxiny a dalších toxických látek ze Spolany během povodní a za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Vítězem ankety Zelená perla roku 2002 se stal zemědělský podnikatel a nájemce pozemků u Rajchéřova Miroslav Bindr, který pro Respekt v článku Hranice mezi ptákem a člověkem (z 2. 12. 2002) řekl: „Já mám jiný starosti, než se srát s nějakým záborníčkem křivým, nebo medovým, nebo co. A seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde je člověk.“
Galerie 11 Ropáků za jedenáct ročníků
- 1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)
- 1993 = Václav Klaus (předseda české vlády) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu)
- 1994 = František Benda (ministr životního prostředí)
- 1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)
- 1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)
- 1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)
- 1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu)
- 1999 = Jiří Drda (poslanec a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)
- 2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí)
- 2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)
- 2002 = Pavel Švarc (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)