Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Velcí kopytníci z milovické rezervace se zítra objeví v novém dokumentárním seriálu České řeky z výšky

29.4.2025
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál

Řeka Jizera je námětem pátého dílu dokumentárního seriálu České řeky z výšky, který bude mít premiéru zítra od 21:00 hodin na programu ČT2. I když je Jizera spojená spíše s horami, kterými dala jméno, jako dravá, divoká a nespoutaná řeka severních Čech, na svém dolním toku vytváří unikátní nížinu, která je domovem největší rezervace velkých kopytníků v České republice.

Ptačí perspektiva a jedinečné dronové záběry zachycují v seriálu nejenom proud tuzemských řek, ale také velké kopytníky a krajinu, kterou obývají. „Právě záběry z výšky nejlépe ukazují, jak odlišná je rozsáhlá milovické nížina od krajiny, jakou známe z jiných míst České republiky. Velcí kopytníci ji vrátili původní pestrost a pomáhají zabraňovat tomu, aby středoevropskou savanu postupně nepohltily dřeviny,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Dokumentární seriál, kterým provází hlas Miroslava Donutila, sleduje osm tuzemských řek vždy od horských pramenů až po majestátní klidné toky. Cyklus si v každém dílu všímá nejen samotných vodních ploch, ale také přírodních a kulturních skvostů podél jejich břehů. „Naším cílem je ukázat krásu české krajiny a skrz ni upozornit na to, jakým způsobem řeka definuje krajinu a život v ní,“ zamýšlí se kreativní producent z Televizního studia Brno České televize Dušan Mulíček.

„O Vltavě, Labi a Moravě nebylo při výběru pochyb, jsou to naše největší řeky. A ty zbývající čtyři, které představujeme, mají každá jedinečný charakter. Proto jsme je zvolili. Konkrétně Berounku, Jizeru, Dyji a Sázavu,“ říká scenárista a režisér Lukáš Franta. „Chtěl jsem, aby náš pořad byl pestrý, od divokých horských toků až po nížinné meandry, od severních Čech až po jižní Moravu,“ dodává.

Atraktivní záběry z dronu odhalují rozmanitost řek, jejich krásu i příběhy spjaté s krajinou, městy, památkami či lidmi v jejich okolí. Diváci tak uvidí nejkrásnější hrady a zámky, města, unikátní technické památky a mnoho dalšího. „Letecké záběry nám umožní pozorovat detaily, které by jinak zůstaly skryté, jako například rozdílné zbarvení vod při soutoku řek,“ říká dramaturgyně Monika Forethová a doplňuje: „Abychom docílili co největší rozmanitosti, natáčeli jsme ve všech ročních obdobích, od jarního probouzení přírody, přes letní vodáckou sezónu až po podzimní barevnou krajinu.“

Diváci uvidí mnoho míst z výšky stovek metrů i z průletů těsně nad hladinou a krajinou. Autorem záběrů je jeden z nejzkušenějších dronových kameramanů v České republice Vojěch Ličko.

„Za 26 minut, což je stopáž každého dílu, se nedá říct zdaleka vše, ale o to nám ani nešlo. Chtěli jsme hlavně připomenout, jak hezké to v Česku máme, a že má smysl o krajinu pečovat. Přidali jsme k tomu příběhy, zajímavosti a snažili se, aby pořad vzbudil emoce. Snad se nám to podařilo,“ uzavírá režisér Lukáš Franta.

Reprízu dílu věnovaného Jizeře, od jejího pramene v Jizerských horách až po soutok s Labem, mohou diváci sledovat na ČT2 v pátek vpodvečer a v neděli odpoledne a také v iVysílání ČT.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace PPF, Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Nadace O, Nadační fond rodiny Malých, Accace, Nadace Tipsport, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Printwell, Delta Light Czech, LaNiche, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Abrasiv, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Pro více informací volejte:
Dalibor Dostál: 606 635 303


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz