Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Fundraising
[ nno.ecn.cz > fundraising > Lekce z regionálního rozvoje ]
-

 Novinky

 Fundraising novinky granty stipendia dárcovství případové studie literatura

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Lekce z regionálního rozvoje

20. 9. 2002 -

Uvedené příklady rozvíjení přírodního a kulturního potenciálu Bílých Karpat ukazují, že regionální rozvoj nemusí být spojován pouze s oživením průmyslu a růstem ekonomiky, měřeným křivkou růstu HDP. Patří k němu nevyhnutelně i sociální, kulturní a ekologické aspekty, jejichž kvalita je pro hodnocení celkové situace regionu klíčová. Aktivity lidí a organizací v Bílých Karpatech se snaží nabídnout alternativu k dosavadní politice rozsáhlých investic do infrastruktury, finančně náročných staveb dálnic, přehrad či elektráren, od nichž si stát slibuje to, co lze zajistit jinými prostředky - navíc mnohem levněji a bez vedlejších zátěžových faktorů (externalit), s nimiž jsou podobné megalomanské projekty obvykle spojeny.

Orientace na podporu dlouhodobějších efektů, které přináší regionální rozvoj, je patrná také ze strany Evropské Unie. V souvislosti s chystaným vstupem do EU bude mít Česká republika zřejmě v průběhu několika příštích let možnost čerpat z tzv. před-vstupních a později i strukturálních fondů EU. Avšak jestliže předchozí systém využívání financí EU byl zaměřen zejména na růst HDP, současný trend přidělování podpory je spojen s diferencovanějším přístupem, beroucím v úvahu také environmentální a sociální faktory, jako je (široce chápaná) kvalita života lidí a fungování občanské společnosti. Bude proto záviset na prozíravosti politiků a odpovědných veřejných činitelů, zda se jim podaří nabízenou podporu dostatečně a promyšleně využít; zda setrvají ve vydávání mnoha miliard na kolosální, leč problematické a málo efektivní stavby, anebo se vydají cestou investic do drobných lokálních projektů, které se sice zúročí později, ale zato mnohem účinněji.

Činnost jednotlivců i sdružení v Bílých Karpatech jistě není všelékem na současné tíživé ekonomické i sociální problémy řady regionů naší republiky, ani univerzálním modelem, který by bylo možné jednoduše kopírovat kdekoli jinde. Model, který jednotlivé aktivity představují - tedy syntéza budování občanské společnosti spolu s prosazováním ekologicky příznivého způsobu života - však minimálně nabízí spoustu příležitostí k poučení a inspiraci. A to rozhodně není málo.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz