Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Rada Konta Bariéry

5.11.2004 - PRAHA (Konto Bariéry - Nadace Charty 77 ) - O přidělení finančních příspěvků zhruba pro další stovku žadatelů v Praze jednala v prvním listopadovém týdnu Rada Konta BARIÉRY. „Jsme v současnosti jedinou nadací, která podporuje jednotlivce,“ řekla paní Božena Jirků, ředitelka Konta BARIÉRY. „Ostatní vyhlašují grantová řízení jednou ročně. S některými jsme se už dohodli, že nám za určitých podmínek žádosti jednotlivců postupují.“

Tentokrát Konto BARIÉRY zaregistrovalo 85 žádostí, podmínky splnilo 77 žadatelů a tudíž se Rada rozhodla je podpořit. Rozdělila 844 434,- korun. Z toho 50 tisíc šlo na osobní asistenci, 14,5 tisíce čerpala z Fondu vzdělání. Co se týče financování osobní asistence, dodržují členové Rady Konta BARIÉRY striktně své rozhodnutí. „Konto podporuje výhradně osobní asistenci, která podporuje integraci zdravotně postižených dětí ve školách, dospělých pak v zaměstnání. Jedná se nám o jejich přednostní integraci v běžném životním prostředí,“ zdůraznil jeden z členů Rady, psycholog Jaroslav Šturma, předseda Českomoravské psychologické společnosti.

Na tzv. standardní žádosti, to je ty, v nichž zdravotně postižení lidé žádají o příspěvek na zakoupení mechanického vozíku, na rehabilitační či transportní kočárky, digitální sluchadla apod. bylo tentokrát vyčleněno téměř 300 000 korun, na stavební úpravy, které mají odstranit nejrůznější bariéry téměř 150 000 korun. Finanční příspěvek (38 500 korun) Rada Konta BARIÉRY přiznala i Speciální škole v Jesenici u Rakovníka na „zhotovení a montáž plošiny pro přepravu imobilních osob“. „Na škole je pět dětí-vozíčkářů a jejich přepravování je velmi složité,“ napsala mgr. Anna Kuchařová, ředitelka školy.

Mezi těmi, kteří obdrželi finanční výpomoc je i Miroslav Šturma (shoda jmen) ze Sedlčan, který je po amputaci obou dolních končetin, manželka pak po operaci kyčelního kloubu. Na Konto BARIÉRY se obrátil se žádostí o příspěvek na opravu rozbité schodišťové zdvihací plošiny. „Když jsme byli na chalupě, tak se v ní někdo povrtal a od té doby nejezdí. Tady se barák nezavírá… a když jsem na to upozornil sociálku, tak mi paní odpověděla, že to je naše věc…“
„Od narození mám těžkou sluchovou vadu (99,8 % ztráta sluchu), jsem tedy téměř neslyšící,“ napsala Markéta Turková z Prahy 9. „Tento svůj handicap uspokojivě zmírňuji pomocí sluchadel a odezíráním. Podařilo se mi i vystudovat a složit maturitní zkoušku na řádné Střední pedagogické škole, jako jediná neslyšící mezi slyšícími posluchači. Psací telefon Alivio by mi velmi usnadnil komunikaci a navíc bych jej mohla využívat i při názorné výchově svých dvou dcer ve věku 8 a 3 roky…“ Také tato žádost byla samozřejmě podpořena finančně.

Speciální škola z Jesenice u Rakovníka obdržela nezanedbatelný finanční příspěvek na zhotovení a montáž plošiny pro přepravu imobilních osob, stejně tak i Denní stacionář pro mentálně a tělesně postižené z Poličky, kteří potřebují speciální úchyty do automobilu pro bezpečnou přepravu osob na invalidním vozíku.

Poněkud problematické bylo projednávání žádosti o finanční „výpomoc ve věci předčasně narozeného miminka“, která přišla od Natalie a Vasila Kirikových z Hronova, jimž v této věci pomáhá Jana Kittová, Farní úřad Hronov (kittova@seznam.cz). Malý Artur se manželům Kirikovým, pocházejícím z Ukrajiny, narodil v červnu letošního roku a vzhledem ke zdravotním potížím jeho i matky, účet nemocnice překročil 60 000 korun. „Synek Artur se narodil v 7. měsíci těhotenství jako nedonošený a bylo nutné jeho umístění do inkubátoru. Žena dostala po porodu zánět, který byl léčen antibiotiky, takže chlapeček musel dostat do začátku umělou výživu. V České republice žijeme přes 9 let v rámci pracovního dlouhodobého pobytu a rádi bychom tu žili dále. Ačkoliv jsme po celou dobu řádně zaměstnáni v dělnických profesích v místní firmě Textnonii a řádně platíme sociální a zdravotní pojištění, jako cizinci nemáme možnost se pro náležitosti spojené s narozením dítěte pojistit… Máme již dvouletou holčičku, která se však narodila v termínu a platba nemocnici pro nás byla snesitelná.“ Z Konta BARIÉRY rozhodla Rada zaslat manželům Kirikovým na úhradu částky 20 000 korun.

Kontakt na autory dopisů zajistí redakce novin Můžeš – 255 777 131.
Příští Rada Konta BARIÉRY bude zasedat 15. prosince 2004

Mgr. Dana Frantálová
255 777 130
602/378 047


Grafická verze tohoto článku