Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Fundraising
[ nno.ecn.cz > fundraising > NROS zprovoznila stránky věnované Globálnímu grantu ]
-

 Novinky

 Fundraising novinky granty stipendia dárcovství případové studie literatura

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

NROS zprovoznila stránky věnované Globálnímu grantu

4. 5. 2004 - PRAHA [NROS]

Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) zprovoznila na adrese www.nros.cz/globalni-grant stránky věnované Globálnímu grantu. Globální grant je zaměřen především na budování nových a doplňování stávajících kapacit spojených s dlouhodobou udržitelností a zkvalitňováním služeb poskytovaných nestátními neziskovými organizacemi (NNO) jako subjekty, které realizují aktivity směřující k podpoře a integraci skupin obyvatelstva ohrožených zhoršováním sociálního postavení a následným sociálním vyloučením.

Globální grant je účelově zaměřen na podporu organizací a jejich kapacit a jeho prostřednictvím dochází dále i k podpoře jednotlivých skupin ohrožených sociálním vyloučením. Globální grant tak úzce souvisí s opatřením 2.1 – Integrace specifických skupin obyvatelstva ohrožených sociální exkluzí.

Česká republika jako členská země EU bude moci čerpat prostředky strukturálních fondů (SF). Strukturální fondy jsou hlavním fiskálním nástrojem Evropské unie na prosazování své politiky hospodářské a sociální soudržnosti. Česká republika připravila pro čerpání strukrurálních fondů čtyři sektorové a jeden společný operační program a dva jednotné programové dokumenty pro region Praha, který nespadá do oblasti pokryté cílem 1 (Praha má HDP vyšší než 75% průměru EU). Detailní infomace o strukturálních fondech naleznete na www.strukturalni-fondy.cz, spravovaných řídícím orgánem Rámce podpory společenství, Ministerstvem pro místní rozvoj.

Charakteristika

Nadace byla navržena jako zprostředkující subjekt do implementační struktury pro Operační program Rozvoje lidských zdrojů (OP RLZ) a Jednotný programový dokument pro Cíl 3 (JPD 3).

NROS bude administrovat v letech 2004 – 2006 v rámci OP RLZ a JPD 3 Globální grant ve výši 1 % z příspěvku EU na každý z příslušných programů (4,22 milionů EUR v rámci OP RLZ a 1,17 milionů EUR v rámci JPD 3).

Globální cíl

Vyrovnání příležitostí v přístupu ke vzdělání, zaměstnání a dalšímu společenskému a pracovnímu uplatnění příslušníků skupin ohrožených sociálním vyloučením.

Specifické cíle

• Posílení kapacity a kvality subjektů zabývajících se programy pro společenskou integraci osob sociálně vyloučených nebo ohrožených sociálním vyloučením

• Rozšíření nabídky a dostupnosti sociálních služeb podle potřeb osob ohrožených sociálním vyloučením a podle požadavků jednotlivých regionů

• Vzdělávání v oblasti transformace rezidenčních služeb a rozšíření kapacity terénních služeb se zaměřením na snížení sociálního vyloučení ve vztahu k trhu práce

Cílové skupiny příjemců pomoci

Příjemci pomoci jsou nestátní neziskové organizace, které působí v oblasti sociálních služeb poskytovaných osobám ohroženým sociálním vyloučením, a které prokáží svůj nestátní a neziskový statut. Příjemce pomoci musí být zaregistrován v České republice jako:

• občanské sdružení, registrované a vyvíjející činnost podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění;

• obecně prospěšná společnost, zřízená a registrovaná podle zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech, v platném znění; nebo

• církevní právnická osoba, registrovaná podle zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), v platném znění.

Je žádoucí, aby při realizaci projektů byla vytvářena partnerství mezi neziskovými organizacemi a orgány místní veřejné správy. Nositelem projektu ale bude v případě Globálního grantu vždy nestátní nezisková organizace

Konečné cílové skupiny příjemců pomoci

Nestátní neziskové organizace jako způsobilí příjemci musí pracovat především ve prospěch následujících vybraných skupin osob ohrožených sociálním vyloučením:

• Dlouhodobě nezaměstnaní

• Osoby se zdravotním a duševním postižením

• Osoby pečující o dítě či další členy rodiny, kteří vyžadují péči

• Mládež ze znevýhodněného sociálního prostředí

• Příslušníci romské komunity

• Etnické menšiny, osoby z odlišného sociokulturního prostředí včetně migrantů

• Osoby bez přístřeší

• Osoby po výkonu trestu

• Oběti trestné činnosti, domácího násilí a osoby komerčně zneužívané, oběti obchodu s lidmi

Typy činností pro cílové skupiny

• Rozvoj a realizace vzdělávacích programů zaměřených na zlepšení kvality a dostupnosti sociálních služeb;

• Rozvoj a realizace programů pro vzdělávání školitelů a vzdělavatelů z řad NNO o užívání moderních metod sociální práce a sociálních služeb;

• Rozvoj a realizace poradenských služeb s dopadem na sociální začlenění ohrožených skupin a trh práce;

• Zajištění odborného vzdělávání pracovníků NNO poskytujících sociální služby s dopadem na trh práce;

• Zajištění speciálních služeb skupinám ohroženým sociální exkluzí;

• Podpora rozvoje organizací a lidských zdrojů v NNO poskytujících sociální služby znevýhodněným skupinám obyvatel a skupinám osob ohrožených sociální exkluzí

Implementační uspořádání

Pro OP RLZ vybere NROS tři krajské samosprávy pro podporu administrace opatření v regionech. Tito regionální partneři budou na základě smlouvy s NROS sloužit především jako kontaktní, informační, konzultační a sběrná místa pro místní žadatele.

Globální grant bude implementován jako grantové schéma. Projekty Konečných uživatelů z řad neziskových organizací budou vybírány na základě výzvy NROS k podávání žádostí. Minimální částka na jeden projekt je stanovena ve výši 5 000 EUR, maximální 20 000 EUR.

Globální grant má v NROS od 1. dubna na starosti Radka Havlová (radka.havlova@nros.cz), která bude pravidelně měsíčně informovat o aktuálním vývoji (viz novinky).

Spolufinancování

Příspěvek z Evropského sociálního fondu na opatření 2.3 bude 75 % z celkových uznatelných veřejných výdajů. Národní spolufinancování ve výši 25 % bude zajištěno z rozpočtové kapitoly MPSV, jak pro OP RLZ tak pro JPD 3.

Jak příprava potřebné dokumentace k předkládání projektů, tak nastavení a otestování implementačních, finančních a informačních systémů by mělo být ukončeno do května 2004. NROS pravděpodobně vyhlásí první výzvu k předkládání projektů v rámci mechanismu Globálního grantu v druhé polovině roku 2004.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz