„Partnerství měst a občanů" - německo-polsko-český program na podporu občanských aktivit
14. 1. 2003 - PRAHA [ICEU]
Společné aktivity občanů obou zemí se v rámci neziskového sektoru odehrávají především v rámci různých spolků, svépomocných skupin, neformálních církevních a náboženských iniciativ, komunitních projektů a v dalších občanských aktivitách, zejména v oblasti kultury, vzdělávání, dětí a mládeže, sportu, sociální práce, zdraví, lidských práv, ekologie, menšin a uprchlíků.
Cílem programu „Partnerství měst a občanů“ je posílit partnerství mezi občanskými iniciativami z České republiky a Německa a posílit partnerství mezi neziskovými organizacemi a místní správou v obou zemích. Program chce podpořit také další vzdělávání a zvyšování kvalifikace dobrovolníků.
Koho podporujeme?
1) Předkladatelem a realizátorem projektu musí být nezisková organizace registrovaná jako občanské sdružení, obecně prospěšná společnost nebo účelové zařízení církve.
2) Nezisková organizace musí svůj projekt postavit na spolupráci s německou neziskovou organizací z města/obce, které má s městem/obcí, ve kterém sídlí a působí daná nezisková organizace, uzavřeno formální partnerství. Seznam českých a německých partnerských měst/obcí najdete na stránkách www.neziskovky.cz.
3) Do projektu se jako partneři mohou zapojit i další subjekty (městský/obecní úřad, škola, třetí nezisková organizace apod.).
Co podporujeme?
Program podporuje projekty zaměřené na řešení místního problému, při kterém dochází k oboustrannému přenosu pozitivních zkušeností - např. při zapojování občanů do rozhodování místní správy, při řešení alternativní dopravy, úpravy veřejných prostranství a dětských hřišť, pořádání seminářů apod.). Oborová působnost projektů není omezená (životní prostředí, kultura, sociálně-zdravotní oblast, vzdělávání, volný čas, komunitní rozvoj atp.).
Program nepodporuje výměnné pobyty dětí a studentů, turistiku, jednorázové kulturní akce, vydávání publikací, investiční náklady apod. Prostředky programu nemohou být regrantovány.
Realizace projektů
Projekty musí být realizovány v době od 1. 7. 2003 do 30. 6. 2004.
V roce 2003 má pro ČR a Polsko program k dispozici celkem 288.000 EUR. Částečné spolufinancování projektu ze strany předkladatele je nutné (minimálně 10 % celkové částky na projekt) - např. formou vložené hotovosti, vložené práce nebo poskytnutých služeb. Prostředky třetí strany jsou vítány (např. od další nadace, z programu EU, od dárce, německého partnera aj.).
Maximální ani minimální výše grantu není stanovena.
Grantové řízení
Grantové řízení probíhá ve dvou kolech.
14. 3. 2003 je uzávěrka pro zaslání návrhu projektu. Jedná se o stručný popis záměru projektu v češtině a v angličtině nebo němčině (na max. 2 stránky představte svou organizaci i partnerskou německou iniciativu, cíle vašeho společného projektu, předběžný finanční rozpočet v EUR a informaci tom, jakým způsobem jste se o programu dozvěděli). Návrh projektu v češtině a v angličtině nebo němčině zašlete prosím do 14. 3. 2002 na adresu ICN. Rozhoduje datum poštovního razítka. Předběžné návrhy projektů došlé po tomto datu budou z grantového řízení vyřazeny.
16. 5. 2003 je uzávěrka žádostí o grant. Grantová komise složená z německých, polských a českých hodnotitelů vybere začátkem dubna 2003 nejzajímavější a nejpřínosnější návrhy projektů. Vybraným předkladatelům projektů bude následně zaslán formulář žádosti o grant (v češtině a v němčině nebo angličtině) spolu s pokyny pro vyplnění. Vyplněný formulář je nutné doručit na adresu ICN do 16. 5. 2003. Rozhoduje datum poštovního razítka. Žádosti o grant došlé po tomto datu budou z grantového řízení vyřazeny.
Pokyny k vyhledání německého partnera
Nejdříve zjistěte, zda má vaše město/obec partnerské město/obec v Německu. Za tímto účelem kontaktujte úřad v místě vašeho sídla nebo použijte seznam partnerských měst/obcí, který najdete na adrese www.neziskovky.cz. Pokud nemáte partnerskou organizaci v Německu, můžete ji vyhledat prostřednictvím internetu.
1) Najděte si domovské stránky příslušného partnerského města/obce v Německu, jehož adresa je ve tvaru www.názevměsta.de (např. www.muenster.de pro Münster). Na webových stránkách měst/obcí zpravidla najdete seznam občanských iniciativ a sdružení.
2) Do některého z německých internetových vyhledávačů (www.google.de, www.altavista.de, www.web.de aj.) zadejte klíčové slovo a sídlo hledané iniciativy (např. „Familienzentrum Berlin“, „Seniorenklub Stuttgart“ apod.).
Kontakt
Dagmar Ševčíková
ICN, Malé náměstí 12, 110 00 Praha 1
tel.: +420-2-2423 9876
e-mail: sevcikova@icn.cz
Program vznikl z iniciativy Nadace Roberta Bosche a je touto nadací finančně podporován.