Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Fundraising
[ nno.ecn.cz > fundraising > Program malých projektů Phare 2001 - výzva k odevzdávání projektů ]
-

 Novinky

 Fundraising novinky granty stipendia dárcovství případové studie literatura

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Program malých projektů Phare 2001 - výzva k odevzdávání projektů

12. 4. 2002 - PRAHA [Dlegace EK]

Program malých projektů (SPP) v rámci PHARE byl zahájen v roce 1998. Jeho celkovým cílem je pomoci budovat v kandidátských zemích povědomí o evropské integraci a zároveň přispět k jejich těsnějšímu integrování do Evropy a ke zviditelňování Evropské unie.

I. Situace

Evropská komise přikládá velký význam zvyšování angažovanost občanů kandidátských zemí ve prospěch Evropské unie a jejich účasti na procesu rozšíření. Proto Komise zahájila konkrétní program zaměřený na drobné projekty, které mají napomoci:

  • v kandidátských zemích zúčastněných na programu PHARE zvýšit povědomí o evropské integraci a s ní spojených otázkách,
  • přímo přispět k užšímu evropskému integrování zemí, kam je program směrován,
  • více zviditelnit v těchto zemích Evropskou unii.

K činnostem financovaným v rámci programu SPP patří široký okruh akcí (např. semináře, konference, kampaně zaměřené na informovanost veřejnosti a šíření znalostí o EU, vydávání dokumentačních materiálů atd.) iniciovaných třetími stranami (např. mezinárodními organizacemi, angažovanými skupinami odborníků, profesními organizacemi, obchodními komorami, vysokými školami, místními úřady, nevládními organizacemi a jinými neziskovými organizacemi a sdruženími) působícími v rámci cílů programu SPP a priorit stanovených v přístupových partnerstvích.

II. Postup

A) ROZSAH GRANTU

Částka grantu může tvořit maximálně 50 % celkové částky uznatelných nákladů a v žádném případě nesmí překročit 50.000 EUR (minimum činí 2.500).

B) KRITÉRIA VÝBĚRU

Žádosti o granty analyzuje a vybírá delegace Evropské komise v každé z kandidátských zemí. Projekty musí splňovat výše uvedené cíle. Navíc:

  • je třeba zajistit publicitu účasti Evropské komise,
  • žádosti o grant se musí týkat operací, které dosud nezačaly,
  • projekty nesmí být v rozporu s politikou Evropské unie,
  • na neúplné žádosti se nebere zřetel.

Zvláštní pozornost je věnována projektům v hraničních oblastech, v žádném případě ale nejde o další výběrové kritérium.

III. Program malých projektů v České republice

Pro Českou republiku je na program malých projektů stanoven rozpočet ve výši 250.000 EUR ročně. Projekty, které v minulosti vybrala Delegace Evropské komise v České republice, se většinou týkají informačních činností a školení o záležitostech souvisejících s EU.

V projektech vybraných Delegací tedy vždy šlo o informační snahy zaměřené na širokou veřejnost - například o založení Evropského informačního střediska v Brně v roce 2000 a pravidelnou podporu pro vydávání každoročního diáře EU pro studenty, rozdávaného zdarma ve školách v ČR. Letos jde o poněkud specializovanější akce. Patří k nim podpora informační kampaně, která se týká legislativy EU a kterou organizuje Evropsko-české fórum, účast na výrobě CD-ROM o evropské spotřebitelské legislativě zajišťovaná sdružením na obranu spotřebitelů a podpora při vydávání měsíčního věstníku o legislativě EU pro potravinářství, což je činnost zajišťovaná Federací průmyslu potravin a nápojů.

Pokud jde o projekty, jejichž náplní jsou různá školení, poskytuje program každoročně podporu pro několik konferencí a seminářů, z nichž většina je zaměřena na nevládní organizace a malé a střední podniky (příkladem tématického zaměření takových akcí je vysvětlení, jak lze využít konkrétních přínosů vnitřního trhu). Například letos je z programu SPP na rok 1999 mimo jiné financována účast veřejnosti a nevládních organizací na evropském plánování regionálního rozvoje.

Delegace Evropské komise v ČR celkově přikládá velký význam podpoře regionálních snah, zvláště pak v hraničních oblastech. Tak jsou z rozpočtu SPP každoročně hrazeny projekty organizované regionálními rozvojovými agenturami. Letos k těmto snahám patří série výstav pořádaná na Mostecku a věnovaná malým a středním podnikům ve výrobní sféře. Výstavy mají být platformou pro výměnu názorů, která malým a středním podnikatelům z České republiky a z Německa umožní vzájemně těžit z nabytých zkušeností. Do programu malých projektů byl podobně zvolen i projekt vypracovaný regionální rozvojovou agenturou střední Moravy a zaměřený na “šíření myšlenek EU” na Zlínsku prostřednictvím putovní informační kampaně.

Všechny tyto projekty mají společný cíl: hlouběji seznámit širší veřejnost s mechanismy evropských institucí a vysvětlit konkrétním cílovým skupinám, jak mohou těžit z přistoupení k EU. Projekty SPP tak v průběhu let celkově přispěly k důkladnějšímu pochopení procesu rozšíření a posílily zájem o tento proces, který má vést k přistoupení České republiky k Evropské unii.

Další informace o programu malých projektů lze získat na webové stránce Delegace zde nebo osobně na adrese:

Fabrice Terrac
Pod hradbami 17
160 00 Praha 6
Česká republika
Tel: +420 2 2431 2835
Fax: +420 2 2431 2850, +420 2 2431 0810
E-mail: fabrice.terrac@cec.eu.int
www.evropska-unie.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz