Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Novinky
[ nno.ecn.cz > novinky > Mezinárodní fórum o práci s veřejností a budování partnerství - závěrečné shrnutí ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Mezinárodní fórum o práci s veřejností a budování partnerství - závěrečné shrnutí

17. 12. 2004 - PRAHA [Agora Central Europe]

V pondělí 29.11. 2004 se v prostorách Parlamentu ČR uskutečnilo Mezinárodní fórum o práci s veřejností a budování partnerství. Konference byla zaměřena na diskusi moderních přístupů spolupráce veřejné správy s občany na příkladech z Nizozemského království a České republiky. Konferenci navštívilo 180 účastníků mezi kterými převažovali zástupci obcí, měst a krajů. Mezi návštěvníky byla také představitelé neziskových organizací a pracovníci ministerstev. Mezinárodního fóra se zúčastnila delegace expertů z Nizozemí a dále lidé z Maďarska a Slovenska. Konferenci připravilo sdružení Agora Central Europe ve spolupráci s Centrem pro komunitní práci.

V úvodním bloku promluvil ministr pro místní rozvoj ing. J. Paroubek, velvyslankyně nizozemského království Ida L. van Veldhuizen-Rothenbücher a RNDr. Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro reformu veřejné správy. Z důvodů nemoci se z konference omluvil ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek a poslanec Parlamentu Nizozemského království Niesco Dubbelboer. Jejich příspěvky přednesli jejich zástupci.

Po úvodních příspěvcích v plénu společně jednali účastníci konference v jednotlivých workshopech. V průběhu dne mohli návštěvníci konference diskutovat možnosti participace v následujících pracovních skupinách: Doprava, Veřejné správa, Životní prostředí, Regionální rozvoj a Posuzování vlivu na životní prostředí (EIA, SEA). Workshopy vedli holandští experti, kteří představili příklady zapojování veřejnosti do rozhodování v Nizozemí a zároveň odpovídali na četné a zvídavé dotazy.

Například ve workshopu Doprava bylo prezentováno řešení dopravní situace ve městě Groningen (regionální centrum stejnojmenné provincie). V Groningenu zahájili projekt, při němž diskutovalo celé město o přetíženém centru (regionální centrum oblasti, návštěvníci z celé oblasti i ze SRN, nedostatek parkovacích míst, centrum zavaleno auty atd.). Byli osloveni občané, podnikatelé, experti, zájmové skupiny. Na veřejných setkáních, která byla velmi hojně navštívena, byly ustaveny celkem 4 pracovní skupiny. Nedošlo tedy ke konsensu, ale byla vypracována 4 odlišná řešení a předložena zastupitelstvu. To si vybralo prvky z každé z nich a výsledek je velmi pozitivní - zcela zklidněný střed města, vytěsněné parkování mimo střed, příjemné, kvetoucí centrum s kavárnami, restauracemi obchody dobře dopravně dostupné zavedenou MHD.

Cílem navazujícího odpoledního kola workshopů bylo pokusit se zformulovat závěry a doporučení pro další vývoj občanské participace v jednotlivých oblastech. V diskusi byly samozřejmě využity informace a příklady úspěšné spolupráce, které byly zmiňovány dopoledne. Jedinou výjimku tvořil workshop č.5, který nesl název „Spolupráce zemí Visegrádské čtyřky - příklady účasti veřejnosti na Slovensku a v ČR“ a nenavazoval tak na žádnou z dopoledních diskusí.

Závěry a doporučení

I když se každý workshop zaměřoval na svou vlastní oblast (doprava, životní prostředí apod.), vybrali a zformulovali pořadatelé ze všech diskusí několik společných závěrů a doporučení, které mají průřezový charakter a jsou podle nich nezbytné pro rozvoj participace a důraznější zapojení občanů do rozhodovacích procesů. Pro přehlednost jsou závěry rozděleny do několika skupin:

A. Vymezení participace
- Existují různé úrovně participace občanů (od informování přes konzultace až po aktivní participaci a partnerství). V různých situacích je proto vhodné používat rozdílné metody a dosahovat různých úrovní zapojení veřejnosti – neexistuje jeden univerzální postup/metodika.
- Na národní úrovni vypracovat analýzu, která by shrnovala české zkušenosti se zapojováním veřejnosti a zároveň metodicky zpracovat různé způsoby řešení těchto procesů.

B. Právní řád
- Právní rámec obecně nestaví žádné faktické překážky rozvoji participace, ale na druhé straně její efektivní prosazovaní nepodporuje, resp. stanovuje pouze formální požadavky na zapojení veřejnosti do veřejného rozhodování.
- Rozvoj participace ale není možný bez silných a vymahatelných právních nástrojů, které zaručují veřejnosti hájení jejich práv a zájmů. Je nezbytné zamezit oslabování postavení dotčené veřejnosti ve správních řízeních (viz projednávání novely zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny) a dbát na důsledné dodržování stávajících právních předpisů (např. zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím).

C. Změna přístupu institucí veřejné správy a zlepšené politické kultury v ČR
- Obecně je třeba měnit přístup k participaci a to jak na straně veřejných institucí, tak i samotných občanů a dalších skupin – je nezbytné kultivovat veřejných dialog všech zúčastněných stran
- Včasné zapojení veřejnosti do rozhodovacího procesu pomáhá optimalizaci rozhodnutí, předchází konfliktu a je prevencí proti korupčnímu prostředí a klientelismu. Rozvoj participace občanů na veřejném rozhodování lze proto chápat i jako nástroj boje s korupcí a klientelismem.
- Zařadit vzdělávání o možnostech a metodách účasti občanů v rozhodování do povinné výbavy úředníků a do nabídky pro uvolněné politiky.

D. Podpora a informování o zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů
- V celé společnosti zvýšit úroveň povědomí – provést osvětu – o tom, co je takzvaná participativní demokracie a jaké jsou její výhody a omezení.
- V mediích věnovat více prostoru prezentaci pozitivních příkladů z činnosti veřejné správy – dosáhnout vyváženého informování, ne jen poukazovat na selhání a nedostatky veřejných institucí, které prohlubují propast a nedůvěru v očích veřejnosti).
- Veřejnost by měla být vhodnou formou (např. pořadem v TV) informována o právech a možnostech občanů vstupovat do rozhodování a o metodách a smyslu občanské participace.
- Každý, kdo se s občanskou participací setkal a je přesvědčen o její prospěšnosti, by měl tento přístup prosazovat a předávat dále.


Pavel Mička

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz