Jak byly rozděleny peníze Konta Bariéry?
22. 4. 2004 - PRAHA [Konto Bariéry]
Finanční situace Konta BARIÉRY je dobrá. „Stále přibývá drobných dárců, kteří přispívají padesátikorunou,“ řekla jeho ředitelka Božena Jirků. Za pozitivní považuje i to, že se velké firmy začínají obracet na nadace se žádostmi, aby jim pomáhaly při směrování finanční pomoci. „Známe lidi, kteří pomoc potřebují, jsou to naši klienti,“ říká. „Firmy je často neznají, a tak se dostávají do složitých situací. Manažeři některých firem už ale pochopili, že stejně, jako potřebují odborníky na reklamu nebo marketink, potřebují je i na charitu. Čím dál víc se obracejí na velké nadace, takže se finanční prostředky častěji dostávají na správné adresy.“ Ředitelka Konta BARIÉRY upozornila také na to, že v poslední době dochází k omylům v chápání některých iniciativ velkých firem - nezakládají vlastní nadace, ale pouze zřizují speciální projekty.
Z uvedených 64 „standardních“ žádostí jich bylo podpořeno 59. Na bezbariérovou úpravu domu dostal například Tomáš Novák (28 let, ze Starojické Lhoty u Nového Jičína), který je po autonehodě v roce 2003 připoután na invalidní vozík. Tato situace jeho i celou rodinu doslova zaskočila. Pár dní před tím totiž zkolaudoval rodinný domek postavený podle běžných parametrů, navíc situoval bydlení do druhého podlaží. „Protože jsem vyčerpal veškeré finanční prostředky na přestavbu a musím splácet tři půjčky, nemám z čeho bezbariérové úpravy financovat, i když na tyto účely přispívá jistou částkou sociální odbor.“
Rada Konta BARIÉRY rozhodla o přidělení prostředků na schodišťové plošiny, bezbariérovou úpravu koupelny, naslouchadla, ale také třeba na speciální školní lavice pro autistické dítě. Z Fondu vzdělávání rozhodla přispět na zaplacení internátního pobytu pro sedmnáctiletou dívku z Liberce a další. Z prodeje pohlednic Rada podpořila žádosti na přispění pro bezbariérovou úpravu tří škol v celkové částce 147 352 korun. Jednalo se o zařízení ve Stochově, v Českém Těšíně a v Žatci. Rada také projednala čtyři žádosti o osobní asistenci, z nichž tři doporučila. Vynaložené částky budou opět zveřejněny na „transparentním“ účtu, který má Konto BARIÉRY vedené u eBanky, a internetových stránkách www.bariery.cz
Konto BARIÉRY také v březnu otevřelo speciální veřejnou sbírku na pomoc Pavlu Hájkovi, moderátorovi rádia North Music, který poté, co ho postřelila duševně chorá žena, je od prsou dolů ochrnutý. „Zatím se na kontě sešlo necelých 400 tisíc korun. Sbírka bude do konce května uzavřena a peníze Pavlovi Hájkovi předány,“ sdělila Božena Jirků.
Dále se Rada Konta BARIÉRY na dubnovém zasedání zabývala rozdělením částky 2 254 489 Kč, která je součtem výnosů z finančních prostředků získaných z Nadačního investičního fondu (NIF). Suma je určena výhradně na rozvoj neziskového sektoru a Rada Konta BARIÉRY rozhodla, že ji rozdělí projektům Domy na půli cesty, resp. na zvýšení jejich kapacity a nákup nových bytů. „Domy na půli cesty jsou jakýmisi záchrannými kruhy hlavně pro mladé lidi, kteří v osmnácti letech odcházejí z dětských domovů, výchovných ústavů a dalších zařízení, a nemají rodinné zázemí,“ vysvětluje Božena Jirků. „Je to do určité míry startovací prostor do života, protože se tu učí samostatnému životu. Do té doby za ně prakticky o všem, co se jich týkalo, zařizovali a organizovali zaměstnanci domova.“ Nejstarší zařízení tohoto typu v ČR – Dům na půli cesty v Kynšperku, tak získal na nákup dalšího bytu a rozšíření stávající kapacity přes půl miliónu korun, zajímavé částky dostaly i Centrum J. J. Pestaloziho v Chrudimi, Oblastní charita v České Kamenici, Občanské sdružení Můj domov Bechlín a další. Díky stávající pomoci přibude pro mladé lidi odcházející do života dalších osm bytů, přes třicet lůžek a dokonce i dva domky, další bude rozšířen.
Dana Frantálová
Pro více informací prosím volejte 224 214 452.
Dana Frantálová