Znáte Olivovu nadaci?
20. 1. 2004 - ŘÍČANY [Olivova nadace]
OLIVOVA NADACE
Grantová pravidla pro poskytnutí nadačních příspěvků z výnosů příspěvku z prostředků Nadačního investičního fondu v roce 2004
Olivova nadace byla založena velkoprůmyslníkem Aloisem Olivou v roce 1896 a k jejímu zrušení došlo v roce 1953, kdy její majetek byl znárodněn. V roce 1990 byla nadace obnovena a kontinuálně navázala na tradice a poslání původní nadace. Nadace soustřeďuje finanční prostředky ke zlepšení zdravotní oblasti s cílem nadačními příspěvky zkvalitnit zdravotní péči o děti a mládež do 18 let z České republiky.
V roce 1999 a v roce 2001 se Olivova nadace účastnila výběrového řízení na přidělení finančních prostředků z Nadačního investičního fondu . Na základě usnesení vlády ČR a po schválení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR byla v prosinci 1999 na účet Olivovy nadace převedena částka ve výši 7,396.000,- Kč a v březnu 2002 částka ve výši 11,017.000,- Kč, které nadace podle zákona použila k navýšení nadačního jmění. Každoroční výnosy slouží na podporu a zkvalitnění zdravotní péče o děti a mládež do 18 let.
V prvním grantovém kole v roce 2001 byl z ročních výnosů podpořen 1 projekt částkou ve výši 270.000,-- Kč.
V roce 2002 byly podpořeny 3 projekty částkou ve výši 271.771,-- Kč.
Výsledná částka určená na podporu projektů v roce 2003 bylo podpořeno 5 projektů určených ke zlepšení zdravotní péče o děti v celkové výši 204.500,-- Kč.
1) Účel nadačních příspěvků
Nadace poskytuje nadační příspěvky v souladu s obecně prospěšným cílem, k němuž byla zřízena tj. k podpoře zkvalitnění zdravotní péče o děti a mládež do 18 let.
- a) Nadační příspěvky z výnosu z vyčleněné části nadačního jmění budou v roce 2004 poskytnuty k těmto účelům: Zkvalitnění zdravotní péče o děti v ČR, na základě získání podmětů a zkušeností neziskových organizací, které tuto péči poskytují dětem ve Velké Británii, nebo zemích EU v rámci toulavého autobusu.
2) Uchazeči o nadační příspěvek musí být neziskovou organizací, která má ve svém statutu zdravotní pomoc dětem v ČR a má zkušenosti v této oblasti.
a)O nadační příspěvek se mohou ucházet
- i) občanská sdružení,
- ii) obecně prospěšné společnosti,
- iii) účelová zařízení církví,
- iv) příspěvkové organizace
se sídlem na území České republiky.
b) Příspěvkové organizace se mohou o nadační příspěvek ucházet za předpokladu, že prokáží spoluúčast financování státu nebo obce na konkrétní účel, k němuž žádají příspěvek od nadace alespoň ve výši 50%.
c) Nadační příspěvek z výnosů vyčleněné části nadačního jmění nelze poskytovat fyzickým osobám.
3) Vyhlášení výběrového řízení na poskytnutí nadačního příspěvku
a) Nadace vyhlásila témata a podmínky výběrového řízení
- i) v Bulletinu vydávaném Informačním centrem neziskových organizací (ICN) - Grantis
- ii) na internetové adrese www.olivovanadace.cz
- iii) v grantovém kalendáři ICN
4) Žádost o nadační příspěvek
- a) Žádosti o nadační příspěvek se podávají v uzavřené obálce zřetelně označené názvem projektu („ toulavý autobus“), v souladu s vyhlášenými podmínkami na adresu nadace ve třech vyhotoveních nejpozději do 31. 03. 2004. Za splnění lhůty se považuje předání přihlášky pověřenému pracovníkovi nadace do 15.00 hod. příslušného dne nebo předání k doručení poštovní doporučenou zásilkou v poslední den lhůty. Žádosti podané po stanoveném termínu nebudou přijaty do výběrového řízení. Žádosti není možné podávat elektronickou poštou nebo faxem. Případné dotazy směrujte, prosím, na e-mailovou adresu: tajemnik@olivovanadace.cz
- b) Žádost podává osoba oprávněná jednat jménem právnické osoby, která je žadatelem. Své oprávnění k jednání doloží výpisem z rejstříku obecně prospěšných společností, u občanských sdružení stanovami sdružení a rozhodnutím příslušného orgánu o jmenování osoby oprávněné k jednání jménem sdružení, u ostatních žadatelů jiným dokladem o právní subjektivitě a o ustanovení oprávněné osoby.
- c) Žádost obsahuje tyto údaje:
i) Organizační podmínky
- Písemné prohlášení zahraniční partnerské organizace o spolupráci a zavázání se k zajištění odborného programu. Odbornost partnera je třeba doložit jeho stručným charakteristikou
- Závazná náplň programu: pracovní seminář/konference na téma zdravotní a sociální péče s důrazem na péči o děti s postižením v navštívené zemi. Návštěva minimálně pěti zdravotnických zařízení pro děti s postižením - alespoň v jednom případě se musí jednat o zařízení pro děti s nemocemi respiračními. Návštěva alespoň jedné nadace, která ze svých výnosů podporuje znevýhodněné děti. Setkání se zastupiteli státní správy či samosprávy s cílem zjistit možné formy partnerství při podpoře zdravotní a sociální péče o děti s postižením. Při přípravě programu je třeba dbát na to, aby byla účastníkům nabídnuta alternativní volba návštěv.
- Organizátor je povinen připravit pro účastníky předem písemné podklady o navštívených zařízeních .
- Je třeba zajistit kvalitní tlumočení po celou dobu pobytu - písemný souhlas a doložení znalosti odborné problematiky - minimálně dvou tlumočníků.
- Organizace je povinna doložit, že je zajištěno ubytování pro účastníky.
- Je třeba zajistit obsazení kapacity celého autobusu minimálně 40 osob, tak, že vlastních členů může být maximálně 1/4. Zbytek autobusu bude obsazen zástupci z dalších neziskových organizací, které mají ve své náplni zdravotní pomoc dětem a zkušenosti v této péči. Přihlášená organizace zajistí účast jednoho zástupce z Ministerstva zdravotnictví, 2 zástupce z krajských úřadů a 2 zástupce z městského zastupitelstva ( z toho minimálně 1 z Magistrátu hl.m. Prahy), 4 zástupců Olivovy nadace a 1 místo bude nabídnuto novináři.
- Projekt je nutno realizovat do 15. 10. 2004.
- V korespondenci a na propagačních materiálech bude uváděno jméno poskytovatele grantu, včetně kontaktní adresy. Autobus bude označen logem Olivovy nadace.
Grant může pokrýt náklady na dopravu, ubytování, odborný program, základní pojištění všech účastníků a tlumočení. Příspěvek na stravování bude zvažován podle nákladnosti celé akce. Pořádající organizace může použít prostředky na organizační náklady spojené s akcí, max. 10% z nadačního příspěvku – doloží v závěrečné fin. zprávě. Na technické zabezpečení může organizace použít i služeb cestovní kanceláře.
Délka cesty by měla být max. 14 dnů
Navštívené země – Velká Británie, země EU
Dopravní prostředek – autobus
Účastnický poplatek uhradí každý účastník.
ii) Základní údaje o žadateli - dokládá se výpisem z příslušného rejstříku nebo jiného registru. Subjekty, které nejsou zapsány v rejstříku u rejstříkového soudu doloží doklad o přidělení IČ. Žádost je třeba doplnit údaji o osobách, které budou nadací podpořenou aktivitu zajišťovat - jméno a příjmení, rodné číslo, trvalý pobyt, profesní charakteristiku , resp. odbornost.
iii) Rozpočet využití finančního příspěvku. Finanční požadavek pro jednotlivý projekt se musí pohybovat do 300 000,- Kč.
Peněžní částky se uvádějí v tisících korun českých v členění na:
- (1) celkovou částku nutnou k realizaci aktivity, na kterou je žádán příspěvek,
- (2) celkovou částku požadovanou od nadace v dalším členění na: dopravu, ubytování, pojištění, tlumočník, ostatní výdaje, celkové náklady na jednoho účastníka, nemateriálové doklady ( služby)
- (3) Způsob krytí finanční potřeby, není-li celá částka žádána od nadace a není-li zbývající náklad kryt již poskytnutými příspěvky z jiných zdrojů.
- (4) Podpis osoby oprávněné jednat za žadatele včetně faxu, telefonu...
iiii) K žádosti žadatel dále doloží:
roční účetní závěrku za předchozí kalendářní rok,
výroční zprávu za předchozí kalendářní rok, pokud je žadatelem obecně prospěšná společnost; ostatní právnické osoby doloží
výroční zprávu, pokud ji vydávají, popř. doloží jiný materiál s informacemi o své činnosti.