Finanční zdroje EU u nás - PHARE
31. 8. 2003 - PRAHA [ICEU]
V období před vstupem do Evropské unie využívá Česká republika několik nástrojů finanční pomoci Evropských společenství (Phare, ISPA a SAPARD) a účastní se v některých tzv. Komunitárních programech a agenturách.
Phare program pro Českou republiku se skládá z programových celků: Národního programu Phare, programů přeshraniční spolupráce a Mnohonárodních programů Phare. Programy jsou tak spravovány buď na národní úrovni jednou z kandidátských zemí nebo centrálně Evropskou komisí v Bruselu.
Programy realizované přímo v jednotlivých zemích, tzv. Národní decentralizované programy představují asi čtyři pětiny celkového rozpočtu Phare.
Národní programy Phare nebo Národní operační programy Phare (COP)
Tyto programy představují hlavní nástroje, pomocí kterých Phare pomáhá kandidátským zemím v přípravě na členství. Tyto programy byly v Československu zahájeny v roce 1990 a po roce 1993 pokračovaly pro Českou republiku. V období 1995 až 1999 představovaly Národní operační programy 50 % celkových přidělených prostředků Phare pro Českou republiku (35 mil. EUR, tj. 1,1 mld. Kč ročně). V období 2000 až 2002 tento podíl vzrostl na přibližně 75 % celkového přídělu Phare (60 mil. EUR, tj. 1,9 mld. Kč ročně).
Programy přeshraniční spolupráce (CBC)
Program CBC byl zahájen v roce 1994 za účelem financování projektů společného zájmu kandidátských zemí a jejich sousedů – členských států Evropské unie. V České republice bylo investováno do regionů, které leží při hranicích s Německem a Rakouskem, a to zejména do projektů v oblasti životního prostředí (například výstavba čističek odpadních vod za účelem zlepšení kvality vod, které překračují hranice) a dopravy (například zlepšení kvality silnic a dálnic). V období 1995 až 1999 představovaly programy přeshraniční spolupráce 50 % celkových přidělených prostředků Phare pro Českou republiku (34 mil. EUR, tj. 1,1 mld. Kč ročně). V období 2000 až 2002 se tento podíl snižoval na přibližně 25 % celkového přídělů Phare (19 mil. EUR, tj. 600 mil. Kč ročně). Program přeshraniční spolupráce byl rozšířen a je využíván na financování projektů jak na hranicích se zeměmi EU, tak i na hranicích mezi kandidátskými zeměmi, včetně česko – polských a česko – slovenských hranic.
Vedle národních programů čerpá Česká republika zdroje z programů určených pro více států. Tyto tzv. Mnohonárodní programy jsou otevřené pro všechny středoevropské země. V rámci některých mnohonárodních programů byl zřízen speciální fond, který přijímá žádosti z celé střední a východní Evropy a financuje nejlepší předložené projekty. Například obdobný fond byl zřízen na podporu nevládních organizací. Ostatní mnohonárodní programy financují poradenství, školení, studie nebo výstavbu pro několik zemí najednou. V takovém případě jsou projekty vybírány Komisí ve spolupráci se zástupci všech zúčastněných zemí. Například byly financovány poradenské služby zaměřené na metody ochrany povodí řeky Dunaje před znečištěním.
Dále jsou v České republice realizovány programy jejíchž prostředky byly rozděleny jednotlivým regionům na projekty, nicméně tyto programy nejsou přímo řízeny Delegací Evropské komise v Praze. Projekty se týkají například účasti České republiky v programech Evropského společenství, z nichž jsou financovány jednotlivé projekty v rámci členských států. Mimo jiné sem spadají programy poskytování grantů studentům a vzdělávací projekty, jako Leonardo da Vinci, Sokrates a mládež pro Evropu, program v oblasti výzkumu a rozvoje, program na podporu malých a středních podniků a program SAVE podporující úspory energií. Česká republika se účastní těchto programů za stejných podmínek jako stávající členské státy – což rovněž znamená, že se musí podílet na nákladech, nicméně program Phare pomáhá s financováním tohoto podílu.
Phare financuje prostřednictvím svých programů různé typy projektů:
Twinning (partnerská spolupráce), poradenství, školení a studie - cca 30%
Tyto typy projektů nazývané souhrnně “budování institucí” mají za cíl poskytovat České republice zahraniční odborníky, kteří by využili svých zkušeností z jiných zemí při plnění kritérií pro členství v Evropské unii. Na tento typ podpory byla dosud vydána asi třetina rozpočtu celkem poskytnutého České republice. Tzv. ”twinning” je speciální mechanismus navržený za účelem předávání zkušeností ministerstev nebo jiných vládních úřadů členských států EU jejich partnerům v kandidátských zemích. Například experti z Německého úřadu státního dozoru a z Řecké národní banky jsou placeni programem Phare, aby radili České národní bance, jak zavést standardy EU pro dozor nad komerčními bankami a minimalizovat zpronevěru.
Následující tři typy projektů jsou známé souhrnně jako ”investiční” projekty:
Dodávky zařízení – cca 10%
Zařízení nebo vybavení může být poskytnuto v případě, že je nezbytné pro splnění standardů EU. Speciální vybavení bylo například poskytnuto Cizinecké a pohraniční policii za účelem pomoci při zavádění nového systému strojem čitelných dokladů. V Evropské unii se tento systém používá pro zkrácení čekacích dob na hraničních přechodech a pro snazší identifikaci zločinců nebo falešných osobních dokladů.
Konstrukční práce – cca 35%
Konstrukční práce je možno financovat v případě, že to napomůže splnění standardů EU. Dosud byla takto použita asi třetina prostředků poskytnutých České republice. Bylo tak například financováno přes 40 čističek odpadních vod a kanalizačních systémů, což přiblíží kvalitu vod standardům EU.
Granty a půjčky - cca 25%
V tomto případě se Komise a vláda ČR rozhodly společně založit fond a vyzvat k podávání přihlášek, které by splňovaly specifická kritéria a cíle. Například Fond rozvoje lidských zdrojů (HRDF) poskytuje granty na investiční a školící projekty, které chrání stávající nebo vytvářejí nová pracovní místa v regionech s vysokou nezaměstnaností.
Tento text je publikován s laskavým svolením Informačního centra Evropské unie.