Nadační fond obětem holocaustu vyhlásil výběrové řízení na podporu projektů v sociální, zdravotní, kulturní a vzdělávací oblasti
1. 8. 2003 - PRAHA [NFOH]
vyhlašuje výběrové řízení na podporu projektů:
A. Sociálně zdravotní péče se zvláštním zřetelem k potřebám těch, kteří přežili holocaust
V rámci programu budou přednostně podpořeny:
• sociální služby poskytované dle Standardů sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí
• zdravotní služby nehrazené pojišťovnami nebo hrazené s obtížemi
• terénní služby, služby uvnitř komunity, které podpoří samostatnost a nezávislost klientů, jejich udržení doma
v jejich prostředí a které předcházejí sociálnímu vyloučení
• služby, jejichž potřebnost je podložena průzkumem potřeb klientů
• doprovodné společenské aktivity – sociální aktivity židovských komunit – pro členy, sympatizanty ( kluby
apod.), které budou jasně oddělené od služeb
B. Projekty sloužící k důstojné připomínce obětí holocaustu
V rámci programu budou přednostně podpořeny:
• projekty zaměřené na veřejnost, místní komunitu apod. a její seznámení s tématem – doprovodné akce s dopadem na veřejnost
• projekty, které aktivně zapojí veřejnost při realizaci aktivit
• aktivity, při jejichž přípravě a realizaci spolupracuje více realizátorů (je vítána spolupráce s židovskou nebo romskou komunitou)
C. Vzdělávací aktivity v oblasti judaismu
V rámci programu budou přednostně podpořeny:
• aktivity jedinečné, nové, doplňující „povinnou“ výuku na ZŠ, SŠ, VŠ
• systematické a komplexní aktivity s větším dopadem na společnost
• projekty s jasně specifikovanou cílovou skupinou, dopadem projektu a hodnocením
• aktivity, při jejichž přípravě a realizaci spolupracuje více realizátorů (je vítána spolupráce s židovskou nebo romskou komunitou)
s uzávěrkou 10. října 2003
1. Kde může být projekt realizován, trvání projektu
Územní platnost: Česká republika
Maximální délka trvání projektu: 1 rok.
2. Kdo může žádat o nadační příspěvek
Žádat mohou především organizace sdružené ve Federaci židovských obcí v České republice, dále občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, účelová zařízení církví, veřejnoprávní instituce, příspěvkové a další organizace registrované v České republice.
Fyzické osoby žádat nemohou.
3. Kdo financuje programy Nadačního fondu obětem holocaustu
Programy Nadačního fondu obětem holocaustu (dále NFOH) jsou financovány z prostředků, poskytnutých Českou republikou za účelem zmírnění majetkových křivd způsobených obětem holocaustu. Prostředky jsou vynakládány v souladu se statutem NFOH.
4. Jakou maximální částku lze žádat
Maximální částka nadačního příspěvku na jeden projekt typu A (sociálně zdravotní péče se zvláštním zřetelem k potřebám těch, kteří přežili holocaust) je 1 mil. Kč.
Maximální částka nadačního příspěvku na jeden projekt typu B a na jeden projekt typu C (projekty sloužící k důstojné připomínce obětí holocaustu; vzdělávací aktivity v oblasti judaismu) je 150 000 Kč. Celková maximální částka k rozdělení v třetím grantovém kole je 7 000 000 Kč.
5. Subjekty podílející se na financování projektu
Při předložení projektu dlouhodobého charakteru (trvá-li projekt déle, než případná podpora NFOH) musí žadatel současně průkazně doložit způsob financování v dalších letech realizace projektu.
Pokud je požadovaná částka na jeden projekt typu A vyšší než 0,5 mil. Kč, vyžaduje se od žadatele garantovaná spoluúčast minimálně ve výši 25% celkových nákladů na projekt.
Budou-li třetími osobami, kterým bude poskytován nadační příspěvek, příspěvkové organizace, organizační složky státu, veřejné vysoké školy, obce a veřejnoprávní instituce, potom vždy jen za předpokladu, že samy vloží nejméně 50% finančních prostředků na předmětný projekt.
Budou-li třetími osobami, kterým je poskytován nadační příspěvek, právnické osoby vzniklé za účelem podnikání (např. společnost s ručením omezeným), potom vždy jen za předpokladu, že samy vloží nejméně 80% finančních prostředků na předmětný projekt (nevýdělečného charakteru).
6. Postup při podávání žádosti o nadační příspěvek
Žádost se podává na předepsaných formulářích NFOH (formulář žádosti a rozpočtový formulář) spolu s uvedenými povinnými přílohami (viz níže).
Formuláře jsou k dispozici na webových stránkách NFOH http://www.fondholocaust.cz. Na požádání mohou být žadatelům zaslány e-mailem nebo poštou.
Finanční rozpočet (resp. finanční požadavek od NFOH) sestavujte od 1. února 2004!
Není možné předkládat projekt podaný v některém z předchozích kol, který nebyl schválen, podruhé v nezměněné podobě.
Pokud žádá organizace o podporu projektu, který byl podpořen z prostředků NFOH v minulých kolech, musí být tento již podpořený projekt ukončen do 31. 12. 2003 a vyúčtován do 15. 1. 2004.
Žádost o nadační příspěvek musí obsahovat:
Formulář žádosti o nadační příspěvek (zašlete 1 podepsaný originál + 4 kopie)
Rozpočtový formulář (zašlete 1 originál + 4 kopie)
+ přílohy:
Kopie dokladu o přidělení IČ (1 kopie)
Úředně ověřená kopie dokladu o registraci organizace (1 úředně ověřená kopie)
Úředně ověřená kopie statutu nebo stanov organizace (1 úředně ověřená kopie)
V případě žádosti právnické osoby vzniklé za účelem podnikání – výpis z Obchodního rejstříku (1 originál)
Kopie dokladu o jmenování statutárního zástupce (1 kopie)
Kopie smlouvy o založení bankovního účtu (1 kopie)
Poslední výroční zpráva; zpráva o ověření účetní uzávěrky auditorem (pokud jsou k dispozici) (1 kopie)
Prohlášení dalších subjektů o jejich finančním podílu na projektu (originály)
V případě čerpání nadačního příspěvku na hrazení investičních nákladů:
• kopie dokladu o vlastnictví nebo dlouhodobém pronájmu
• stavební plány (na úrovni studií)
• stavební povolení
• orientační fotodokumentace
Vyplněný formulář žádosti a rozpočtový formulář spolu s povinnými přílohami v příslušném počtu se odevzdává osobně nebo poštou.
7. Uzávěrka příjmu žádostí
Uzávěrka pro příjem žádostí je 10. října 2003. Toto datum je posledním možným datem odeslání žádosti z pošty.
Všechny žádosti odeslané po této lhůtě budou automaticky zamítnuty.
8. Výběr žádostí
Žádosti posuzuje grantová komise jmenovaná správní radou NFOH. Grantová komise předloží správní radě NFOH vyhodnocení všech přijatých projektů s návrhem doporučených projektů ke schválení správní radou.
Na příspěvek není právní nárok.
Při výběru žádostí budou upřednostněny projekty, na jejichž realizaci bude spolupracovat více organizací (náboženských, nevládních, státních, obecních…), projekty, které budou realizovány profesionálními pracovníky (týká se zejména sociálních a zdravotních služeb, ekonomických a právních služeb, vzdělávacích aktivit).
Dále budou upřednostněny projekty, které budou mít dlouhodobý dopad na cílovou skupinu a jejichž aktivity budou pokračovat i po skončení podpory ze strany NFOH.
Přednostně budou podpořeny i projekty, které budou mít zajištěné financování z více zdrojů a které projeví aktivní přístup při hledání dalších donorů.
U projektů obsahujících vydání publikace, je nutné dodat jasný rozpočet, informace o obsahu, rozsahu, počtu výtisků a plánovaných příjmů z prodeje.
9. Předpokládaný termín vyrozumění o výsledku výběrového řízení
Výsledky výběrového řízení budou zveřejněny způsobem umožňujícím dálkový přístup prostřednictvím internetových stránek NFOH do 23. prosince 2003.
O výsledku řízení budou všichni žadatelé písemně vyrozuměni do 16. ledna 2004.
10. Po udělení nadačního příspěvku
V případě, že projekt bude vybrán k udělení finanční podpory, uzavře NFOH s organizací smlouvu o nadačním příspěvku. NFOH si ve smlouvě vyhradí podmínku na zřízení zvláštního účtu nebo podúčtu při udělení nadačního příspěvku nad 300 000 Kč. NFOH si ve smlouvě vyhradí podmínku konání výběrového řízení na realizaci služeb z prostředků NFOH, které přesahují 100 000 Kč. Nadační příspěvek je organizaci poskytován zpravidla ve dvou splátkách. Poukázání další splátky je podmíněno řádným vyúčtováním splátky předchozí a podáním průběžné zprávy o realizaci projektu. Ve smlouvě jsou obsaženy termíny pro podání zpráv, vyúčtování a zaslání splátek.
11. Adresa kanceláře Nadačního fondu obětem holocaustu
Nadační fond obětem holocaustu
Legerova 22/1854
120 00 Praha 2
www.fondholocaust.cz
Další informace získáte u koordinátora programu Tomáše Vodičky: e-mail: vodicka@fondholocaust.cz tel.: 224 26 15 73, fax: 224 26 25 63.
Posláním Nadačního fondu obětem holocaustu je podpora projektů v oblasti sociálně zdravotní péče se zřetelem k potřebám těch, kteří přežili holocaust, vzdělávacích aktivit v oblasti judaismu, projektů sloužících k důstojné připomínce obětí holocaustu, podpora obnovy židovských památek na území ČR. Nadační fond obětem holocaustu byl založen v červenci 2000, jeho zřizovatelem je Federace židovských obcí v ČR; za účelem zmírnění majetkových křivd způsobených obětem holocaustu podpořila NFOH vláda ČR.