Dvoudenní národní workshop k mimovládním iniciativám na podporu rozvoje venkova
22. 5. 2003 - PRAHA [CpKP]
Cílem workshopu je
- pomoci navázat vzájemné kontakty mimovládních organizací a iniciativ, které se angažují ve prospěch venkova ČR,
- vyměnit si poznatky a zkušenosti z prací, které se týkají zapojování veřejnosti a nestátních neziskových organizací do místních partnerství a tvorby společných rozvojových plánů ve venkovských regionech, a to i v zemích EU (v rámci přípravy projektů typu LEADER a využití EAGGF prostřednictvím SOP „Rozvoj venkova a multifunkčního zemědělství“),
- diskutovat o možnosti vzniku subjektu, který by celostátně sdružil nevládní organizace (obce, neziskové organizace, malé podniky, místní partnerství), jež se zabývají rozvojem venkova a chtějí v určitých věcech postupovat společně – tento subjekt může mít formu asociace, občanského sdružení, platformy, venkovského parlamentu, volné sítě, rozšíření SPOV aj.,
- projednat společný postup k podpoře rozvoje venkova a jeho financování ze strukturálních fondů EU, včetně možnosti přijetí společného stanoviska adresovaného vládě ČR a dalším významným subjektům veřejné politiky.
Jedná se o pracovní setkání těch, kteří se chtějí poradit o předmětu společného zájmu rozvoje venkova. Jednání bude vycházet z výsledků regionálních workshopů, které proběhly na přelomu února a března 2003 v Olomouci, Plzni a Hradci Králové (v případě zájmu Vám zašleme podrobnější informace).
Předběžný program:
3. června odpoledne: Zahájení - Příspěvky tuzemských a zahraničních hostů - Všeobecná rozprava
4. června dopoledne: Jednání ve třech pracovních skupinách - zatím navržena témata:
A/ Jak napomoci rozvoji venkova: Komunikace a spolupráce mimovládních iniciativ a veřejné správy a) na celostátní úrovni (MMR, MZe, Sněmovna, Senát), b) v krajích.
B/ Místní iniciativy a rozvoj venkova: místní partnerství, organizace místních iniciativ, vznik skupin pro místní akce (LAG), příprava projektů typu LEADER.
C/ Téma bude stanovena dohodou účastníků.
4. června odpoledne: Plenární jednání - Závěry workshopu (přesný program bude zaslán do konce května)
Kontakty:
Omega Liberec, Erbenova 2, 460 08 Liberec 8, Oldřich Čepelka - manažer projektu 485 151 742,
Libuše Klimešová - asistent projektu 482 410 320, omega@tima-liberec.cz
Centrum pro komunitní práci (CpKP) střední Morava, Horní nám. 12, 750 02 Přerov,
Jan Balek - organizace workshopu - jan.balek@cpkp.cz, tel. 581 210 502