Uzávěrky Nadace VIA - Rozvoj individuálního dárcovství a Pomáháme lidem zlepšovat místo, kde žijí
15. 4. 2003 - PRAHA [Nadace VIA]
CEE Trust - Rozvoj individuálního dárcovství
Program je podpořen Trustem pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě a je součástí dlouhodobého programu Nadace VIA "Cesta ke stabilitě".
Cíle programu:
- posílit schopnost českých NNO získávat finanční prostředky od jednotlivců, zejména stálých přispěvatelů;
- posílit schopnost českých NNO systematicky plánovat fundraising a v jeho rámci využívat individuální dárce jako dlouhodobý a důležitý zdroj příjmů;
- posílit informační a odborné zázemí pro tento typ fundraisingu.
Upozornění: Program je zaměřen výhradně na podporu fundraisingu od jednotlivců.
Pro koho je program určen:
Program je určen nevládním neziskovým organizacím, které splňují následující podmínky:
- Organizace cíleně a plánovitě směřuje k budování širší báze stálých příznivců, tj. členské/příznivecké základny (fyzických osob). Budování takové základny má pro organizaci význam ve smyslu naplňování jejího poslání (např. potřebuje podporu veřejnosti pro prosazování svých záměrů nebo pro pevnější zakotvení v komunitě, kde působí).
- Organizace už v současné době má základní zkušenost se systematickým fundraisingem od jednotlivců a disponuje určitou členskou/přízniveckou základnou.
- Organizace bude i v budoucnu se získanými dárci systematicky pracovat.
- Organizace existuje minimálně 2 roky a má nejméně 4 profesionální pracovníky. Z toho přinejmenším 2 pracují na jiných než programových místech.
- Zástupce organizace v programu se v současnosti aktivně věnuje fundraisingu minimálně na 0,3 svého pracovního úvazku a má s fundraisingem prokazatelnou předchozí zkušenost (např. absolvoval kurzy a školení o fundraisingu, podílí se na realizaci fundraisingového plánu organizace nebo se v minulosti podílel na obdobných aktivitách jiné organizace).
- Organizace se zavazuje k vypracování Organizačního a fundraisingového plánu (OFP).
- Management organizace bude účastníkovi programu poskytovat veškerou možnou podporu jak při vypracování OFP, tak i v průběhu realizace a je ochoten přispět ke změnám potřebným k úspěšné realizaci projektu.
- Účastník programu i management organizace jsou ochotni investovat do programu potřebný čas a energii, tj. jsou připraveni vytvořit si dostatečný prostor odpovídající náročnosti programu.
- Organizace disponuje dostatečným technickým zázemím - telefon, e-mail, počítač.
- Organizace bude sdílet své materiály a zkušenosti z programu s ostatními účastníky a dalšími zájemci z neziskového sektoru a dává souhlas s jejich případným publikováním.
Průběh programu:
Program probíhá od září 2002 do února 2005, s rozšířením o další skupinu účastníků v červnu 2003. Organizace jsou na základě přihlášky vybrány do vzdělávací části programu. Následně vypracovávají Organizační a fundraisingový plán (OFP) a s ním se ucházejí o grantovou podporu na fundraisingové aktivity, které plánují na následujících dvanáct měsíců. V rámci vzdělávací části programu mohou organizace získat i příspěvek na konzultace.
V období od června 2003 do ukončení programu proběhnou nejméně tři vzdělávací workshop. Grantové kolo – otevřené pouze účastníkům programu – se uskuteční koncem roku 2003. Podpora určená na realizaci fundraisingového plánu na rok 2004 bude udělována na základě předložených OFP, a to do výše 200 000,- Kč.
Upozornění: Vzhledem k požadavku na zpracování OFP bude program zejména v období říjen - listopad 2003 časově velmi náročný.
Postup při podání přihlášky:
K vyplněné přihlášce přiložte motivační dopis, ve kterém zdůvodníte, proč máte o účast v programu zájem, co od něj očekáváte a proč si myslíte, že máte být do programu vybrán(a). Dále přiložte poslední výroční zprávu či jinou formou dokumentujte činnost vaší organizace. Obálku označte heslem "CEE Trust - Rozvoj individuálního dárcovství".
Uzávěrka pro podání přihlášky do programu je 6. června 2003 (datum poštovního razítka).
Pomáháme lidem zlepšovat místo, kde žijí
Program zaměřený na obnovu a výstavbu veřejných prostranství. Uzávěrka přihlášek do programu: 21. května 2003 (datum poštovního razítka).
Popis programu:
Cílem programu “Pomáháme lidem zlepšovat místo, kde žijí” je podpořit plánovací procesy a obnovu nebo výstavbu veřejných prostranství s aktivní účastí veřejnosti při plánování i samotné výstavbě. Veřejným prostranstvím může být park, hřiště, náves, náměstí, vnitroblok domů, obytná ulice nebo jiná veřejná plocha v obci/městě.
Program klade důraz na zapojení místních obyvatel do projektu. Zároveň vytváří příležitosti pro úzkou spolupráci s místní samosprávou. Předpokládáme, že veřejnost bude mít během plánovacího procesu možnost ovlivnit budoucí podobu prostranství a zároveň přispěje svou dobrovolnou prací k jeho výstavbě. Program bude vyhledávat projekty, do kterých jsou významnou měrou zapojeni mladí lidé a organizace, pracující s mládeží.
Hodnotící komise vybere pět organizací, kterým bude udělen nadační příspěvek ve výši 200 tisíc korun na plánovací proces a obnovu/výstavbu veřejného prostranství. Kromě nadačního příspěvku budou mít vybrané organizace po dobu realizace projektu k dispozici:
1)odborného konzultanta, který jim poskytne komplexní poradenství v oblasti strategického plánování projektu, při přípravě plánovacího a stavebního postupu a při organizaci a moderování veřejných setkání v celkovém rozsahu 12 dní
2)účast na 3 odborných seminářích na téma plánování s veřejností, plánování výstavby za účasti dobrovolníků a fundraising (1 dvoudenní, 2 jednodenní)
Projekt by měl být dokončen nejpozději do konce srpna roku 2004.
Zdůrazňujeme, že program je časově náročný a vyžaduje úzkou spolupráci s přiděleným konzultantem. První dvoudenní seminář se uskuteční již v posledním červnovém týdnu t.r.
Popisy uskutečněných nebo probíhajících projektů programu Pomáháme lidem zlepšovat místo, kde žijí si můžete přečíst na www.nadacevia.cz (cesta: Program Podpora místních iniciativ - Veřejné parky a prostranství - Seznam podpořených projektů).
Kdo může žádat o účast v programu:
1)České nevládní neziskové organizace registrované jako občanská sdružení, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti a účelová zařízení církví, které ve městě či obci za účasti veřejnosti chystají obnovu nebo výstavbu veřejného prostranství. Předpokladem účasti v programu pro neziskové organizace je prokazatelná spolupráce s veřejnou správou v podobě organizační a/nebo finanční podpory;
2)O účast v programu mohou zažádat i obce a města, které se chystají obnovit veřejné prostranství se zapojením veřejnosti;
Všichni žadatelé doloží doklad o vlastnictví pozemku (obecní nebo soukromé vlastnictví včetně souhlasu majitele s obnovou či výstavbou veřejného prostranství). Očekáváme, že v popisu projektu uvedou také svoji představu o zajištění dlouhodobého fungování a údržby prostranství.
Program zahrnuje:
- nadační příspěvek na plánování, projektování a obnovu/výstavbu veřejného prostranství v maximální výši do 200 tis. Kč na 1 projekt (maximálně 15 tis. Kč z celkové částky je určeno na propagaci projektu: práce s médii, informační materiály, fotodokumentace, slavnostní otevření apod.)
- odborné konzultace v rozsahu 12 dnů
- zajištěnou účast na 3 odborných seminářích na téma plánování s veřejností, plánování výstavby za účasti dobrovolníků a fundraising
Kontakt:
Nadace VIA
Jelení 200/3, 118 00 Praha 1
tel.: 2 33 11 33 70
fax: 2 33 11 33 80
mail: via@nadacevia.cz
www: www.nadacevia.cz