Nadace Divoké husy vyzývá zaplavené neziskové organizace pečující o lidi v nouzi k předkládání grantů
22. 8. 2002 - PRAHA [Econnect]
Nadace Divoké husy působí v České republice již 5 let. Její práce je zaměřena na organizace ze sociální a zdravotní oblasti. Forma podpory má několik podob. Jednou z nich je výroční grant, o němž rozhoduje správní rada. Další formou podpory, je pravidlené vyhlašování veřejných sbírek na podporu konkrétních aktivit neziskových organizací. Výtěžky dosahují zhruba 5 až 10 tisíc korun a bývají využity na nákup konkrétních předmětů (např. pračka, koberec, kopírka, počítač etc.) či na pokrytí drobných investic. Neméně zajímavou, v naší zemi nepříliš využívanou formou podpory, je princip zdvojnásobování výtěžků získaných prostřednictvím např. veřejné sbírky, benefiční akce etc. Tato forma podpory je uplatňována Nadací v rámci programu tzv. benefičních akcí ve prospěch práce sociálních a zdravotnických neziskových organizací. Pokud například potřebujete nakoupit výtvarné potřeby pro mateřské centrum je jednou z cest uspořádat benefiční výstavu dětských kreseb, jejíž čistý výtěžek Nadace divoké husy zdvojnásobí.
Uplatňované formy podpory Nadace Divoké husy vycházejí z modelů využívaných mateřskou holandskou organizací nesoucí stejné jméno. Holandská Nadace divokých husí (Wilde Ganzen) vznikla v roce 1957 jako reakce na potřebu sociální obnovy země, kdy si lidé uvědomili, že péče o člověka v nouzi je věcí osobní angažovanosti každého. Divoké husy tak začaly každý týden sbírat finanční prostředky na nejrůznější nestátní, neziskové projekty se sociálním a zdravotním zaměřením. Za 40 let své práce je Nadace Divokých husí v situaci, kdy za jeden týden prograntuje 150 000 Guldenů.
V práci Nadace je velký důraz kladen na podporu aktivit motivujících lidi k pomoci druhým a zároveň na maximálně efektivní využití prostředků. (kancelář Nadace funguje z 8% celkového obratu).
Nutno podotknout, že Nadace ve svých aktivitách velmi úzce spolupracuje s médii, která napomáhají povědomí o jednotlivých veřejných sbírkách a dalších aktivitách této organizace. Také v tomto se inspirovala česká Nadace divokých husí, když získala na svou stranu například Český rozhlas či rádio Proglas a další.