Rada vlády pro nestátní neziskové organizace a její nová podoba
21. 6. 2002 - PRAHA [Fórum dárců]
Potřeba změny v činnosti Rady byla vyvolána důležitou okolností, která je čtenářům Newsletteru dobře známá: Rada v roce 2001 dokončila čtyřleté rozdělování prostředků kategorie Nadační investiční fond a její návrhy schválila jak vláda ČR, tak Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Dokončením tohoto složitého úkolu se Radě a jejímu sekretariátu "uvolnily ruce" pro jiné, stejně důležité otázky, které budou v nejbližší budoucnosti pro postavení nestátních neziskových organizací v České republice rozhodující.
Nový Statut Rady vlády pro nestátní neziskové organizace stanoví staronový a základní cíl Rady, kterým je soustřeďování podkladů a předkládání návrhů vládě ČR, které se vztahují k vytváření vhodného prostředí pro existenci a činnost nestátních neziskových organizací. Při plnění tohoto zadání Rada tak jako dříve iniciuje a posuzuje koncepční a realizační podklady pro rozhodnutí vlády, týkající se podpory nestátních neziskových organizací, sleduje, případně iniciuje, vznik příslušných právních předpisů a sleduje a informuje vládu o využívání finančních prostředků kategorie Nadační investiční fond.
Tolik stálé a trvající úkoly Rady. Podle nového statutu však Rada bude iniciovat a koordinovat spolupráci mezi ústředními orgány státní správy a spolupracujícími kraji v oblasti podpory nestátních neziskových organizací (včetně dotační politiky z veřejných rozpočtů), sledovat, analyzovat a zveřejňovat informace o postavení NNO v rámci Evropské unie a podílet se na opatřeních ústředních orgánů státní správy, která mají vztah k nestátním neziskovým organizacím, zejména na procesu standardizace činností, přidělování akreditací a kategorizaci typů nestátních neziskových organizací.
Nová Rada má 36 členů, kterými jsou zástupci nestátních neziskových organizací (kteří tvoří vždy nejméně polovinu všech členů Rady), zástupci ústředních orgánů státní správy, do jejichž kompetence patří výkon státní politiky vůči nestátním neziskovým organizacím, a zástupci spolupracujících krajů.
Při výběru členů byl zdůrazněn regionální, krajský, princip ale také odborné zkušenosti vybraných osobností ve vtahu k novým úkolům Rady. Podle statutu Rady členy jmenuje její předseda ? ministr Ing. Karel Březina tak učinil 3. května 2002. Jména nových členů jsou zveřejněna spolu s dalšími již zmíněnými dokumenty na Internetu, na adrese: www.vlada.cz.
Aby Rada mohla plnit efektivně své nové úkoly, vláda schválila zřízení tři jejích stálých výborů. Jsou jimi Výbor pro spolupráci s regiony, Výbor pro spolupráci s Evropskou unií a Výbor pro Nadační investiční fond.
Výbor pro regionální rozvoj bude zajišťovat spolupráci mezi ústředními orgány státní správy, spolupracujícími kraji a nestátními neziskovými organizaci, včetně problematiky poskytování dotací z veřejných rozpočtů.
Výbor pro Evropskou unii se bude zabývat postavením nestátních neziskových organizací v rámci Evropské unie, procesem integrace České republiky do Evropské unie s ohledem na nestátní neziskové organizace a finančními zdroji s tím souvisejícími.
Konečně, Výbor pro Nadační investiční fond bude sledovat využívání finančních prostředků kategorie NIF, které byly rozděleny do nadačního jmění vybraných nadací, a rozdělení jejich výnosů.
První zasedání nové Rady je stanoveno na 14. května letošního roku. Jejími prvními úkoly bude schválit svůj jednací řád a další základní dokumenty a především stanovit složení všech tří výborů, navrhnout jejich předsedy a připravit zahájení jejich činnosti.
Pokud vás bude zajímat podrobněji činnost tohoto poradního orgánu vlády ČR, dovoluji si vás odkázat na jeho internetové stránky, kde jsou tradičně vyvěšovány nejen záznamy ze zasedání ale i všechny důležité dokumenty, které jeho zasedání projednávají.
Hana Frištenská