Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Novinky
[ nno.ecn.cz > novinky > Seminář "Open Space o lokálních ekonomikách a udržitelném rozvoji" ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Seminář "Open Space o lokálních ekonomikách a udržitelném rozvoji"

31. 1. 2007 - Růžďka [Trast pro ekonomiku a společnost ]

Trast pro ekonomiku a společnost (1) a Severomoravské regionální sdružení ČSOP zvou na seminář „Open Space o lokálních ekonomikách a udržitelném rozvoji“. Seminář vedený netradiční technikou „open space“, kterého se zúčastní významní zahraniční hosté Richard Douthwaite, Christophe Guene a Benjamin Vail a celá řada odborníků z celé ČR, proběhne v Růžďce ve dnech 1.-4. února 2007 (v penzionu Dušná).

Téma semináře

Pojem místní ekonomiky je stručné shrnutí výsledků myšlení řady lidí v Británii, USA a jinde, kteří dospěli k názoru, že současný ekonomický systém, založený na tzv. volném obchodě, není trvale udržitelný. Cílem je podporovat změny zdola, které by posilovaly pozici místních zemědělců (producentů jídla) zkrácením vazeb mezi nimi a jejich zákazníky (přímý prodej), podporovat zájem spotřebitelů o nákup místních potravin, a snaha obecně posilovat místní produkci pro místní spotřebu, nejlépe i s místním kapitálem, spíše než lákat zahraniční investory do země. Další prioritou jsou místní obnovitelné zdroje energie, vlastněné obcemi nebo místními sdruženími tak, aby příjmy zůstávaly v místě a dále co nejvíc kolovaly, než z regionu odejdou. Podpora místních ekonomik souvisí se snahou o regeneraci místních komunit. Zahrnuje i podporu malých obcí, malých a středních podnikatelů i netradičních forem podnikání, včetně družstevnictví a sociálního/etického a neziskového podnikání. Doufáme, že všechna tato témata se na našem setkání objeví.

O technice Open Space

Setkání typu open-space je typicky několikadenní, pouze s široce definovaným tématem. Cílem je dát dohromady lidi, kteří mají nejrůznější názory na dané téma a pokud možno i praktické zkušenosti. Umožnit jim diskusi, ve které by si tříbili argumenty a inspirovali se navzájem. Jednotliví účastníci mohou prezentovat svoje projekty, témata, otázky k diskusi, případně se účastnit pouze pasivně (tzv. „motýli" – sedí a jsou krásní). Účastníci mohou též přebíhat mezi jednotlivými bloky od tématu k tématu (tzv. „čmeláci" – přelétávají). Obvyklé je mít dva až čtyři programové bloky – jeden až dva dopoledne a další odpoledne. Konečná podoba detailního programu se tvoří až v průběhu akce podle zájmu účastníků a za asistence facilitátora. Z jednotlivých programových bloků se pořizují zápisy pro účely plánování dalších akcí a zprostředkování myšlenek semináře dalším zájemcům.

Informace o zahraničních účastnících

  • Richard Douthwaite (IR) – irský spisovatel a novinář, lektor a profesionální ekonom. Napsal řadu knih o ekonomických alternativách a podpoře místních ekonomik, z nichž nejznámější jsou „The Growth Illusion“ a „Short Circuit: Strengthening Local Economies in an Unstable World“. Spoluzakladatel Foundation for the Economics of Sustainability (Nadace pro ekonomii udržitelnosti, FEASTA).
  • Christophe Guene (B) - belgický ekonom, žije v Bruselu. Pracoval na Universitě v Louvain a později jako koordinátor projektů ve sdružení etických bank INAISE. Je spolueditorem knížky Banking and Social Cohesion: Alternative responses to a global market (2001). Zajímá se o etické bankovnictví a o praktickou aplikaci ekonomických přístupů a finančních nástrojů, jako je mikrokredit a úvěrní družstevnictví. V současné době je na volné noze a spolupracuje s německou GLS Bank, se Soros Economic Development Fund a s dalšími institucemi při zavádění etického finančníctví do praxe v západní i východní Evropě i jinde ve světě.
  • Benjamin Vail (USA/CZ) – environmentální sociolog s aktivním zájmem o místní trhy, pozemkové spolky, podporu místních potravin a další témata. Pracoval na ministerstvu přírodních zdrojů ve Wisconsinu (USA), na komunitní biofarmě ve stejném státu a nyní žije v ČR a vyučuje environmentální sociologii na Masarykově univerzitě.

Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky a Ambasádou Spojených států amerických v Praze. Činnost Trastu pro ekonomiku a společnost podporuje Nadace Open Society Fund Praha. Seminář podporuje Fakulta sociálních studií MU v rámci Národního programu výzkumu II/2B06126.

Více informací:

Stanislav Kutáček (koordinátor Trastu pro ekonomiku a společnost), tel: 736643394, e-mail: testrast@gmail.com


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz